Game Of Thrones 2.Sezon Bölüm Özetleri

1) Game Of Thrones 2.Sezon 1.Bölüm Özeti

Kral’ın Şehri’nde, Tyrion, Cersei’nin hoşnutsuzluğuna rağmen Kral’ın Fiili Eli olur. Dragonstone’da, Stannis, Melisandre’nin Işık Tanrısı’na bağlılığını ilan eder ve Joffrey’in piç olduğunu açığa vurarak Demir Taht’ı talep eder. Joffrey, Kral Robert’ın tüm piçlerinin öldürülmesini emreder. Kral Robert’ın piçlerinden biri olan Gendry ve kılık değiştirmiş Arya, şehirden kaçmış ve Kalesi Siyah’a götürülüyor. Üç zafer kazandıktan sonra, artık Kuzey’in Kralı olarak ilan edilen Robb Stark, Kuzey’in bağımsızlığı ve Sansa’nın ve Arya’nın güvenli dönüşü karşılığında Lannisterlara barış teklif eder. Theon’u Balon Greyjoy’un desteğini kazanmak için gönderir ve Catelyn’i de tahtı talep eden Renly Baratheon ile bir ittifak aramak için gönderir. Duvar’ın ötesinde, Gece Nöbeti, Craster ve kızları/eşleriyle birlikte barınır. Essos’ta, halkı Kırmızı Atık’ta yavaş yavaş ölürken, Daenerys üç biniciyi keşif yapmak üzere gönderir.

2) Game Of Thrones 2.Sezon 2.Bölüm Özeti

Starkların himayesinde geçirdiği dokuz yılın ardından Theon, Pyke Adası’na döner ve kız kardeşi Yara ve babası Balon ile yeniden bir araya gelir. Balon, Theon’un edindiği Kuzey tarzından nefret eder. Balon, taçını güç kullanarak geri almayı planlar. Cersei, Robb’un şartlarını reddeder ve Tyrion, Altın Pelerinlerin başı Slynt’i Gece Nöbeti’ne sürgün eder ve Bronn’u Nöbet Komutanı olarak terfi ettirir. Kalesi Siyah’a giderken, bir oğlan çocuğu gibi kılık değiştiren Arya, gerçek kimliğini Gendry’ye itiraf eder. Duvar’ın kuzeyindeki Craster’ın Evi’nde, Samwell Tarly, Craster’ın kızlarından biri olan Gilly tarafından yaklaşılır. Gilly, çocuğunun bir oğlan olması durumunda korkar; Jon Snow yardım etmeyi reddeder, Sam’in yalvarmalarına rağmen. Kırmızı Atık’ta, bir at, binicisinin kesik başını bir torbada taşıyarak Daenerys’in kampına döner, bu düşmanlarından bir mesajdır. Dragonstone’da, eski kaçakçı Ser Davos Seaworth, şimdi Stannis’e hizmet eder ve korsan Salladhor Saan ve filosunu Stannis’in tarafına çeker. Stannis, karısı Selyse’nin bir oğul doğuramaması üzerine Melisandre ile erkek bir varis oluşturmaya çalışır. Jon, Craster’ın oğullarını Beyaz Yürüyüşçülere kurban ettiğini keşfeder; Craster onu casusluk yaparken yakalar ve Jon’u bayıltır.

3) Game Of Thrones 2.Sezon 3.Bölüm Özeti

Catelyn, bir ittifak müzakere etmek için Renly’nin kampına varır. Kadın savaşçı, Tarth’ın Brienne’i, savaş yoluyla Renly’nin kral muhafızlarına katılma hakkını kazanır. Renly, yakın zamanda Loras’ın kız kardeşi Margaery Tyrell ile evlenmiştir. Renly, eşcinsel olduğu ve Loras ile cinsel ilişkisi olduğu için Margaery ile evliliğini tüketmekten kaçınır. Demir Adaları’nda, Balon, Kuzey’e bir saldırı planlar, bu saldırıya Yara öncülük eder. Balon’un yaklaşan saldırısına dair Robb’a yazdığı mektubu yaktıktan sonra, Theon, bir su bazlı törenle Greyjoy Evi’ne olan bağlılığını teyit eder. Kral’ın Şehri’nde, Tyrion, Cersei’nin muhbiri olduğunu belirledikten sonra Pycelle’i hapse atar. Tyrion, sevgilisi Shae’yi hem Shae’yi korumak hem de Sansa’yı izlemek için Sansa’nın hizmetçisi olarak atar. Duvar’ın ötesinde, Craster, Gece Nöbeti’nin ayrılmasını talep eder. Jon, Jeor Mormont’un her zaman Craster’ın ensest suçları hakkında bilgi sahibi olduğunu ve adamlarının onun evinde dinlenmesi karşılığında bu suçları görmezden geldiğini keşfeder. Duvar’a giden yolda, Gece Nöbeti’nin askerleri, Gendry’yi arayan Lannister askerleri tarafından saldırıya uğrar. Yoren öldürülür ve Arya ve Gendry esir alınır. Gendry’yi korumak için Arya, bekçilerin öldürdüğü bir çocuğun Gendry olduğunu yanlışlıkla belirtir.

4) Game Of Thrones 2.Sezon 4.Bölüm Özeti

Robb’un Ordusu, Oxcross’ta bir Lannister Ordusuna saldırır ve başka bir zafer kazanır, sonrasında ise bir iyileştirici kız olan Talisa Maegyr ile karşılaşır. Bunun yanıtı olarak, Joffrey, Robb’un zaferlerinin intikamı olarak Sansa’ya kamuya açık bir şekilde kötü davranır, ta ki Tyrion müdahale edene kadar. Cüce, genç Kral’ın öfkesini yatıştırmak için ona iki fahişe gönderir, ancak Joffrey onlardan birini diğerine acımasızca dövdürür, böylece Tyrion’un işine karışmaması için onu tehdit eder. Catelyn, Baratheon kardeşleri Lannisterlara karşı birleştirmeye çalışır, ancak Stannis, Renly’nin kendisine kral olarak sadakatini talep eder. Littlefinger, Catelyn’i ziyaret eder ve kızları karşılığında Jaime’yi takas etmeyi teklif eder. Davos, Melisandre’nin bir gölge yaratığı doğurduğuna tanık olur. Tyrion, Pycelle’i serbest bırakır ve onu Küçük Konsey’den çıkarır. Tyrion, Cersei’nin kuzeni Lancel ile ensest ilişkisini keşfettiğinde, Lancel’i Cersei’yi casusluk yapmaya zorlar, ilişkiyi Joffrey’e açıklamakla tehdit eder. Arya ve Gendry, esir olarak Harrenhal kalesine götürülür. Tutsaklar, sistematik olarak ölümüne işkence görürler, ta ki Tywin gelip onların işgücü olarak kullanılmasını talep edene kadar. Arya’nın bir kız olduğunu fark eden Tywin, onu gerçek kimliğini bilmeden hizmetçisi yapar. Çölde yorucu bir yolculuktan sonra, Daenerys, zengin bir şehir olan Qarth’a varır. On Üçler Konseyi’nin bir üyesi olan Daxos, konsey üyelerini Daenerys ve maiyetinin şehre girmesine izin vermeye ikna eder.

5) Game Of Thrones 2.Sezon 5.Bölüm Özeti

Harrenhal’da, Arya’nın daha önce kurtardığı üç kafesli tutsaktan biri olan Jaqen H’ghar, borcunu ödemek için seçtiği herhangi üç kişiyi öldürmeyi taahhüt eder. İlk seçimi, tutsakları ölümcül bir şekilde işkence eden Tickler’dır. Renly, Melisandre’nin gölgeli suikastçısı tarafından öldürülür. Lady Brienne, cinayetle suçlanır ve Catelyn onu kampı terk etmeye zorlar. Tyrell’ler hariç, Renly’nin güçleri Stannis’e katılır. Brienne, Catelyn’e ömür boyu sadakat yemini eder ve kızlarını koruyacaktır. Theon, Pyke’dan ayrılır ve Yara’nın emirlerine karşı çıkarak, Robb’un yokluğunda Winterfell’i ele geçirerek gerçek bir Demir Doğan olduğunu kanıtlamayı amaçlar. Lancel, Tyrion’a, şehrin zindanlarında saklanan ve yaklaşan kuşatma sırasında Stannis’in filosunu ve ordusunu yok etmek için tasarlanmış, seri üretim bir patlayıcı madde olan vahşi ateş hakkında bilgi verir. Daha sonra Tyrion, planın kontrolünü alır. Kuzeyde, Gece Nöbeti, İlk İnsanların Yumruğu adlı eski bir kaleye varır. Jeor Mormont, düşman liderini öldürmek için Halfhand adında bir gazinin liderliğindeki ekibe Jon’un katılmasına izin verir. Qarth’ta, Daxos, ona Yedi Krallığı fethetmek için zenginliğini sağlama karşılığında Daenerys ile evlenmeyi teklif eder. Ser Jorah, onu yerine Westeros halkının desteğini kazanmaya ikna eder.

6) Game Of Thrones 2.Sezon 6.Bölüm Özeti

Cersei’nin isteklerine karşı olarak, Tyrion, onun ve Jaime’nin kızı Myrcella’yı koruma altına almak için Dorne’a gönderir. Theon, Winterfell’i ele geçirir ve Ser Rodrik Cassel’i idam eder. Tutsak Yabanıl Osha, Hodor ile birlikte Bran ve Rickon’un kaçmasına yardımcı olur. Başka bir savaşın ardından, Robb, Talisa ile yeniden bir araya gelir. İlk İnsanların Yumruğu’nda, Jon, bir Yabanıl olan Ygritte’i yakalar, ancak onun kaçmasının ardından onu takip ederken devriyesinden ayrılır. Joffrey’in halk arasındaki varlığı, neredeyse öldüğü ve Sansa’nın neredeyse tecavüze uğradığı Kral’ın Şehri’nde bir isyanı kışkırtır. Tywin, Littlefinger’ın Tyrell’lerin sadakatini aramasına izin verir. Harrenhal’da, Arya, ondan şüphelenen bir subayı H’ghar’a öldürtür. Robb, Theon’un ihaneti hakkında haber alır ve Winterfell’i geri almak için adamlarını gönderir. Qarth’ta, Daenerys, bir orduyu Westeros’a taşımak için bir gemi temin etmeye çalışırken Daxos’u bayıltır. Daenerys’in hizmetçilerinden biri öldürülür ve ejderhaları çalınır.

7) Game Of Thrones 2.Sezon 7.Bölüm Özeti

Theon ve adamları Brandon ve Rickon’un peşine düşer. Tywin, Harrenhal’da subayının katilini aratır. Jon, Ygritte’i yeniden yakalar, ancak o yine kaçar ve onu bir tuzağa düşürür. Hala isyandan sarsılan Sansa, adet görmeye başladığı ve artık Joffrey’in çocuklarını doğuracak kadar büyük olduğu için dehşete düşer. Cersei ona, çocukları dışında kimseyi sevmemesi konusunda uyarıda bulunur, hatta Joffrey’i bile. Robb’un kampında, Jaime’nin başarısız kaçışı bir muhafızın ölümüne ve bazı askerlerin intikam aramasına neden olur. Qarth’ta, büyücü Pree, Daenerys’in ejderhalarını çaldığını söyler; ona onlarla yeniden birleşme fırsatı sunar, ardından On Üçler Konseyi’ni katleder ve Daxos’u kral ilan eder. Winterfell’da, Theon, iki çiftlik çocuğunun yanmış cesetlerini Maester Luwin’e sunar ve bunların Brandon ve Rickon olduğunu iddia eder.

8) Game Of Thrones 2.Sezon 8.Bölüm Özeti

Robb, Catelyn’in gizlice Jaime Lannister’ı serbest bıraktığını öğrenir, Brienne onu Sansa ve Arya karşılığında fidye olarak teslim etmek üzere eskortluk eder; Robb annesini ev hapsine alır ve Jaime’yi yakalamak için adamlar gönderir. Robb, Volantis’ten enerjik bir sağlık görevlisi olan Talisa Maegyr’e ilgi duyar. Yara, Winterfell’a gelir ve Theon’un onu ele geçirmesini eleştirir, Demir Doğanlar için stratejik bir değeri olmadığını söyler. O, onunla birlikte Pyke’a dönmeyi reddeder. Tywin, Harrenhal’dan ayrılıp Robb’a saldırmak üzereyken, Arya, H’ghar’ı kendisine, Gendry’ye ve arkadaşları Hot Pie’ye kaçmalarına yardım etmeye zorlar. Kral’ın Şehri’nde, Cersei, Tyrion’ı şantaj yapmaya çalışır ve onun gizli sevgilisi olduğuna inandığı Ros’u kaçırır. Joffrey, Stark pozisyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmadığı için Varys’i azarlar ve saldırıyı kendisi yönetmeye hazırlanır. Kral’ın Şehri’ne giderken, Stannis, Davos’u Kral’ın Eli yapmayı vaat eder. Duvar’ın ötesinde, Yabanıl lider “Rattleshirt”, yakalanan Jon ve Halfhand’i kralı Mance Rayder’a götürür. İlk İnsanların Yumruğu’nda, Gece Nöbeti’nin kardeşleri, orada bir önceki Gece Nöbeti kardeşi tarafından bırakılan gizli bir ejderha camı silahları keşfeder. Qarth’ta, Jorah, ejderhalarını geri almak için Daenerys’e Ölülerin Evi’ne eşlik etmeyi kabul eder. Brandon ve Rickon’un hayatta olduğu ve Winterfell’da saklandığı ortaya çıkar.

9) Game Of Thrones 2.Sezon 9.Bölüm Özeti

Stannis’ filosu Kral’ın Şehri’ne saldırıyor. Sansa, oyunu oynar ve Joffrey’i kişisel olarak saldırıyı yönetmeye çalışır (onun öldürülmesini umarak), ancak Joffrey kişisel olarak savaşmaktan çok korkar. Savunmayı yöneten Tyrion, birçok saldıran gemiyi vahşi ateşle yok eder, bu da Stannis’i karadan saldırmaya zorlar. Sandor Clegane, kapının dışındaki savunmayı yönetir, ancak yenilir ve içeri çekilir, Joffrey’i kınar ve ayrılır. Joffrey, Tyrion’un Altın Pelerinleri onunla savaşmaya teşvik etmesi üzerine korkudan geri çekilir. Stannis’ güçleri kaleye girer, ancak Tyrion, adamlarını tüneller aracılığıyla Stannis’ güçlerinin arkasına götürür ve bir arka muhafız saldırısı düzenler. Cersei, Tommen’i yakalamaktan kurtarmak için onu öldürmeyi amaçlayarak taht odasına gider. Shae, Sansa’yı odasında saklanmaya ikna eder. Sandor Clegane, Sansa’yı Winterfell’e götürmeyi teklif eder, ancak o ayrılmayı reddeder. Tyrion yaralı yatarken ve Cersei Tommen’i zehirlemeye hazırlanırken, Tywin’in güçleri, Loras’ın da katılımıyla gelir ve Stannis’i geri çekilmeye zorlar.

10) Game Of Thrones 2.Sezon 10.Bölüm Özeti

Joffrey, Sansa’yı bir kenara bırakır ve Tyrell ailesiyle ittifak kurmak için Margaery Tyrell ile evlenir. Tywin, Kral’ın Eli olarak adlandırıldıktan sonra Tyrion, kendi ve Shae’nin güvenliği konusunda endişelenir. Melisandre, Stannis’e yeni bir umut verir. Brienne, Jaime’yi tanıdıktan sonra Stark askerlerini öldürür. Catelyn, Robb’un Walder Frey’in kızıyla evlenme sözünü bozarak Talisa ile evlenmesine engel olmayı başaramaz. Qarth’ta, Ölülerin Evi’nin içinde, Daenerys, yıkılmış bir Demir Taht odasının bir simülasyonuna girer, ardından Khal Drogo ve bebek oğulları gibi görünen biriyle yeniden bir araya gelir. Gerçek olmadığını bildiği için ayrılır ve ejderhalarını başarıyla geri alır, onlar da onu hapsedmeye çalışan Pree’yi öldürürler. Daxos’u ve hain hizmetçisini boş kasasının içine mühürler ve diğer eşyalarını alır, Jorah bunlarla küçük bir gemi satın alacaktır. Winterfell’da, Theon, adamlarının Robb’un ordusuyla savaşmasını ister, ancak onlar onu bayıltır ve ayrılırlar; Winterfell yakılır. Ölümcül şekilde yaralanan Maester Luwin, Osha’yı Brandon ve Rickon’la birlikte Duvar’a, Jon’un koruması için kaçmaya ikna eder. Arya, Hot Pie ve Gendry Harrenhal’dan kaçtıktan sonra, H’ghar, Arya’ya onunla Braavos’ta buluşmak için kullanılabilecek parasal olmayan bir madeni para verir. Onun önünde, yüzünü sihirli bir şekilde değiştirir. Duvar’ın kuzeyinde, Halfhand, Jon’un Yabanıllara olan sadakatini kanıtlaması için onu öldürmeye zorlar. Beyaz Yürüyüşçülerin ve ölü adamların ordusu İlk İnsanların Yumruğu’nu kuşatır; Sam saklanır, onların geçişini dehşetle izler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası