Dolunay Katilleri Film Analizi

Dolunay Katilleri Film Analizi

Osage Ulusu yaşlıları, bir törensel pipoyu gömerler ve soydaşlarının Beyaz Amerikan toplumuna asimilasyonunu yasarlar. Oklahoma rezervasyonlarında dolaşırken, çiçek tarlalarının olduğu yıllık “çiçek ayı” fenomeninin ortasında, birkaç Osage yerden petrol fışkırdığını bulurlar. Kabile zenginleşir, çünkü maden haklarını elinde tutar ve üyeler petrol kira gelirlerini paylaşır, ancak kanun, tam ve yarı kanlı üyelerin parasını yönetmek için beyaz mahkeme tarafından atanan yasal vasi gerektirir, onları “yetersiz” kabul eder.

1919’da, Ernest Burkhart I. Dünya Savaşı’ndan dönerek kardeşi Byron ve amcası William King Hale ile Hale’in büyük rezervasyon çiftliğinde yaşamaya başlar. Hale, bir rezerv yardımcı şerifi/sığır çiftçisi olarak popüler olarak “Kral” olarak adlandırılır, Osage’ın dostane bir hayırseveri gibi davranır, onların dilini konuşur ve hediyeler verir. O, Ernest’e petrol haklarına sahip bir Osage olan Mollie Kyle ile flört etmesini önerir. Ernest, Byron ile birlikte Osage’a silahlı soygun yaparken, taksi şoförü olarak gündüz işi sayesinde Mollie ile tanışır. Bir aşk gelişir ve ikisi, Roma Katolik ve Osage geleneklerini karıştıran bir törenle evlenirler. Zamanla, üç çocuk yetiştirirler.

Hale gizlice, birçok zengin Osage’ın sözleşmeli cinayetlerini emreder. Ernest’in, Mollie’nin daha fazla ailesi ölürse daha fazla hakka miras kalacağını açıklar. Mollie diyabetiktir ve annesi Lizzie hastadır. Mollie’nin kız kardeşi Minnie, gizemli bir hastalıktan öldükten sonra, Hale, Mollie’nin diğer kız kardeşi, asi Anna’yı öldürmesi için Byron’a emir verir. Lizzie ve Osage konseyi, rezervasyonun beyaz sakinlerini suçlar ve kabileyi karşı koymaya teşvik eder.

1921 Tulsa ırk katliamının bir haber filmi, beyaz insanların bir siyah topluluğu yok ettiği ve çok sayıda sakinini öldürdüğü, Osage arasında benzer şekilde acı çekebilecekleri konusunda daha fazla endişe yaratır. Lizzie öldüğünde atalarının onu öbür dünyaya hoş geldin demesini görür. Hale, Ernest’e Mollie’nin ilk kocası Henry Roan’ı öldürmesini ve hayat sigortasını toplamasını emreder. Ancak, Ernest suikastı beceremez ve Hale onu bir Mason tapınağının içinde ceza olarak döver. yazıyı türkçeye çevirirmisin? assistant’’ Osage Ulusu yaşlıları, bir törensel pipoyu gömerek soydaşlarının Beyaz Amerikan toplumuna asimilasyonunu yasarlar. Oklahoma rezervasyonlarında dolaşırken, çiçek tarlalarının olduğu yıllık “çiçek ayı” fenomeninin ortasında, birkaç Osage yerden petrol fışkırdığını bulurlar. Kabile zenginleşir, çünkü maden haklarını elinde tutar ve üyeler petrol kira gelirlerini paylaşır, ancak kanun, tam ve yarı kanlı üyelerin parasını yönetmek için beyaz mahkeme tarafından atanan yasal vasi gerektirir, onları “yetersiz” kabul eder.

Hale, yerel siyasi patron ve hem yerel şerif hem de hakimler onun cebindedir, bu yüzden hiçbir soruşturma yapılmaz. Kongre’ye lobi yapmayı arayan bir Osage Ulusu temsilcisi Washington, D.C.’de öldürülür. Mollie, gizlice özel dedektif William J. Burns’ü işe alır, ancak Ernest ve Byron onu döver ve rezervasyondan kaçarlar.

Hale, Ernest’e suçlu Acie Kirby’nin evini havaya uçurarak Mollie’nin son kalan kız kardeşi Reta’yı ve kocasını öldürmesini emreder. Mollie, tüm ailesinin haklarını miras alır. Hastalığına rağmen, Mollie bir Osage delegasyonuyla Washington’a seyahat eder ve Başkan Calvin Coolidge’den yardım ister. Bunun üzerine, Hale, Ernest’e Mollie’nin insülinini zehirleyerek onu “yavaşlatmasını” emreder. Mollie’nin durumu kötüleşir ve Ernest, zehiri kendisi aldıktan sonra benzer belirtiler gösterir.

Mollie’nin lobicilik faaliyetleri nedeniyle, Araştırma Bürosu (BOI), ajan Thomas Bruce White Sr. ve yardımcılarını soruşturmak üzere gönderir; hızla gerçeği öğrenirler. Hale, kendi tetikçilerini, Acie dahil olmak üzere öldürerek izlerini kapatmaya çalışır, ancak White, Hale ve Ernest’i tutuklar. Ernest sorgulanırken, iki ajan Mollie’yi sorgulamak için gönderilir ve onu ölüm döşeğinde bulurlar. Onu hızla hastaneye götürürler, burada doktorlar, dehşete düşerek, onun tekrar tekrar zehirlendiğini keşfeder ve hızla White ve diğer ajanları bilgilendirirler. Neyse ki, Mollie, personelin bakımı altında iyileşir.

White, Ernest Burckhart’ı itiraf etmeye ve amcasına karşı devlet delili çevirmeye ikna eder. Hale’in avukatı W. S. Hamilton, Ernest’i işkence gördüğünü ve geri çekildiğini iddia etmeye ikna etmeye çalışır. Ancak, kızlarından biri boğmacadan öldükten sonra, Ernest amcasına karşı ifade verir. Hale, yeğenini öldürmeyi başaramaz. Ernest ifade verdikten sonra Mollie onunla buluşur, ancak onun kendisini zehirlediğini kabul etmeyi reddettikten sonra onu terk etmeye karar verir. yazıyı türkçeye çevirirmisin? assistant’’ Hale, yerel siyasi patron ve hem yerel şerif hem de hakimler onun cebindedir, bu yüzden hiçbir soruşturma yapılmaz. Kongre’ye lobi yapmayı arayan bir Osage Ulusu temsilcisi Washington, D.C.’de öldürülür. Mollie, gizlice özel dedektif William J. Burns’ü işe alır, ancak Ernest ve Byron onu döver ve rezervasyondan kaçarlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası