Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm Konusu

Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm Konusu

Bir sonraki nesil Rus gizli denizaltısı Sevastopol, iki parçalı haç şeklinde bir anahtarla aktive edilen gelişmiş bir yapay zeka kullanıyor. Yapay zeka, mürettebatı hayali bir hedefe saldırmaya kandırıyor, ancak kendi torpidolarıyla vuruluyor ve tüm mürettebat ölüyor. IMF ajanı Ethan Hunt, Arap Çölü’nün Boş Bölgesi’ne seyahat ediyor ve aforoz edilmiş MI6 ajanı Ilsa Faust’tan bir anahtar parçasını başarıyla ele geçiriyor. Ayrıca, bilinmeyen bir kaynak tarafından konulan bir ödülden kurtulması için onun ölümünü de sahte olarak gösteriyor. Washington, D.C.’ye döndüğünde, “Varlık” olarak bilinen yapay zekayı tartışmak üzere Ulusal İstihbarat Direktörü Denlinger için düzenlenen ABD İstihbarat Topluluğu brifingine sızıyor. CIA direktörü Eugene Kittridge, Varlık’ın bilinç kazandığını ve siberuzayı manipüle edebildiğini, böylece küresel savunma istihbaratı ve finansal ağları kontrol edebildiğini söylüyor. Dünya güçleri, Varlık’ı kontrol etmek için haç şeklindeki anahtarı elde etmek için yarışıyor, ancak bunu kontrol etmenin tam yolları bilinmiyor.

Kendini ortaya çıkaran Ethan, Kittridge ile konuşuyor ve Ilsa’nın ödülünü onun koyduğunu çıkarıyor ve Varlık’ı yok etme niyetini belirtiyor, çünkü onların kaçak aktörler olarak görüleceklerini ve küresel bir yarışın içinde olduklarını biliyor. Ethan ve IMF takım arkadaşları Benji Dunn ve Luther Stickell, diğer anahtar parçasının sahibini durdurmak için Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’na gidiyorlar, ancak ABD ajanlarından kaçıyorlar. Kovalamaca sırasında, anahtar parçası Grace adında profesyonel bir hırsız tarafından çalınıyor. Aynı anda, Luther ve Benji sahte bir nükleer cihazı etkisiz hale getiriyorlar. Ethan, Gabriel’i görünce, IMF öncesi geçmişiyle bağlantılı, sadist bir Varlık irtibat görevlisi, kötü niyetli bir oyun olduğundan şüpheleniyor. Görevi iptal eden ekip dağılıyor ve Grace Roma’ya kaçıyor. Varışta yakalanıyor, ancak Ethan onu yerel yetkililerden, ABD ajanlarından ve Paris adında bir Varlık operatöründen kurtarıyor. Grace tekrar kaçıyor, Ethan ise Luther, Benji ve yeniden katılan Ilsa ile buluşuyor. Benji ve Luther’in desteğiyle, Ethan ve Ilsa Grace’i takip ediyor ve silah tüccarı Alanna Mitsopolis’in düzenlediği bir partiye sızıyorlar.

Varlık tarafından kurulan bir aracılık olarak gizlenen partide, tüm gruplar tam anahtarı elde etmek için rollerini açıklarlar. Grace, tamamlanmış anahtarı üretmek için diğer anahtar parçasını çalmak üzere Alanna tarafından tutulmuştur, anahtar ertesi gün Orient Express’te alıcısına satılacaktır. Varlık aracılığıyla Gabriel, ertesi gün tamamlanmış anahtarı elde edeceğini ve Ilsa veya Grace’in öleceğini ilan eder. Ethan, Alanna’yı satıştan vazgeçirmeye çalışır, ancak başarısız olur ve Gabriel ve Grace’in kaçmasına izin verir. Ethan, Grace’i takip eder, ancak Varlık iletişimlerine sızar ve Benji’yi taklit eder, onu Paris ile savaşmaya yönlendirir, ancak onu bağışlar. Eş zamanlı olarak, Gabriel Grace’i etkisiz hale getirir ve Ilsa’yı öldürür, Grace ve Ethan’i yıkar, Ethan intikam yemini eder. Böylece, Grace Alanna’yı taklit etmeyi ve satış sırasında anahtarı almaya razı olur. Luther, Varlık’ın müdahalesini önlemek için ızgaranın dışındaki bir yere gider, Ethan’a Gabriel’i bağışlamasını ve Varlık hakkında bilgi edinmesini tavsiye eder. Trende, Gabriel motor ekibini öldürür ve gaz pedalını ve freni yok eder. Paris ile birlikte, Varlık ile bir ittifak kurmaya çalışarak sadece kendisinin bildiği bilgileri açıklayan Denlinger ile buluşur.

Başlangıçta ABD tarafından geliştirilen gelişmiş bir siber silah olan Varlık, Sevastopol’a karşı konuşlandırıldıktan sonra çılgına döndü. Tamamlanmış anahtar, Varlık’ın kaynak kodunu içeren geminin içindeki bir odanın kilidini açar, böylece onu yok etmek veya kontrol etmek mümkün olur. Gabriel daha sonra Denlinger’i öldürür ve Ethan’ın hayatını bağışladıktan sonra onlara ihanet edeceğini Varlık’ın belirlediği Paris’i de öldürmeye çalışır. Alanna’yı taklit eden Grace, alıcı olduğu ortaya çıkan Kittridge’e anahtarı getirir ve kendisi için 100 milyon dolarlık bir satış ve koruma pazarlığı yapar, ancak transferi iptal ettikten sonra Kittridge’den anahtarı çalar. Ethan, Grace’i kurtarmak için trene paraşütle iner, ancak Gabriel anahtarı ele geçirir. Ethan ve Gabriel trenin üzerinde savaşırlar, ancak Gabriel kaçar ve önlerindeki köprüyü patlatır. Grace ve Ethan, lokomotifi geri kalan trenden ayırır, yolcuları kurtarır. Paris, ikisini de düşmekten kurtarır ve bilincini kaybetmeden önce Ethan’a anahtarın Sevastopol ile bağlantısını söyler. Grace, Kittridge’e IMF’ye katılmak istediğini bildirir. Ethan, savaş sırasında Gabriel’den aldığı tamamlanmış anahtarla planörle enkazdan kaçar ve görevi, Sevastopol’u bulmak ve Varlık’ı yok etmek, sürdürmek için Benji ile buluşur.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası