Anatomy of a Fall Konusu

Anatomy of a Fall Konusu

Grenoble yakınlarında ıssız bir dağ kulübesinde, Samuel Maleski müziği çatı katında o kadar yüksek sesle çalıyor ki, biseksüel romancı eşi Sandra Voyter, kendisiyle röportaj yapacak olan kadın öğrenciyle randevusunu ertelemesini istiyor. Oğulları Daniel, rehber köpeği Snoop ile uzun bir yürüyüşten döndüğünde Samuel’i çatı katı penceresinin altında ölü buluyor. Eski bir arkadaşı, avukat Vincent Renzi ile konuşurken, düşmenin kazara olduğunu söylüyor.

Vincent, mahkemenin buna inanmayacağını söylediğinde, Sandra, Vincent’e Samuel’in altı ay önce antidepresanları bıraktıktan sonra aspirinle intihar etmeye çalıştığını anlatıyor. Vincent, kolunda bir morluk fark ediyor, o da bunun tezgaha çarpmasından kaynaklandığını söylüyor.

Daniel, polis soruşturmasına, evden çıktığında ebeveynlerinin sakin bir şekilde konuştuklarını, ancak tam olarak nerede durduğu konusunda çelişkili ifadeler verdiğini anlatıyor. Bu, Samuel’in kafasındaki yaranın vücudunun yere çarpmasından önce oluştuğunu gösteren bir otopsi, kan sıçraması ve Samuel’in öldüğü gün önce Sandra ile yaptığı kavgayı kaydettiği bir ses kaydı ile birleşince, iddianame hazırlanıyor.

Duruşma sırasında, Sandra’nın savunma ekibi Samuel’in çatı katı penceresinden düştüğünü ve kafasını bir kulübeye çarptığını iddia ederken, savcılığın teorisi Sandra’nın onu sert bir cisimle vurduğu ve üçüncü kattaki balkondan ittiği yönünde. Samuel’in psikiyatristiyle yaptığı mahkeme salonu tartışmasında, Samuel’in intihar niyeti olmadığını ısrar ederken, Samuel’e duyduğu kızgınlığı dile getiriyor.

Kaydedilen kavgada, Samuel onu intihal, sadakatsizlik ve hayatı üzerinde kontrol kurmakla suçluyor. Uzun süren tartışma fiziksel olarak şiddetli bir hale geliyor, ancak kimin kimi dövdüğü belli değil. Savcılık, tüm şiddetin Sandra’dan geldiğini iddia ediyor. O ise bir bardağı duvara fırlattığını ve Samuel’in yüzüne tokat attığını, kollarındaki morlukların Samuel’in onu tutmasından kaynaklandığını ve duyulan şiddetin geri kalanının Samuel’in kendini dövmesi olduğunu söylüyor.

Sandra, Samuel’in ölümünden bir yıl önce bir kadınla ilişkisi olduğunu itiraf ettikten sonra, savcılık Samuel’in yüksek sesle müzik çalmasının Sandra’nın röportajcıyla flört etmesine duyduğu kıskançlığı gösterdiğini, bunun da savcılığın Sandra’nın onu öldürdüğünü iddia ettiği fiziksel bir çatışmaya yol açtığını savunuyor. Savcı, kişisel çatışmalarını hikayelerine yansıtma alışkanlığını ve Samuel’i öldürmenin en son romanındaki küçük bir karakterin düşüncelerini yansıtabileceğini belirtiyor.

Sandra, bir ses kaydının evliliklerinin doğasını uzaktan yakından yansıtmadığını, ne de romanlarındaki bir karakterin sözlerinin kendi eğilimlerini yansıttığını protesto ediyor. Olanlardan rahatsız olan Daniel, pazartesi günü yapılacak kapanış argümanlarından önce tanıklık etmekte ısrar ediyor ve hakim, Daniel’in ifadesini etkileyecek herhangi bir şeyi önlemek için katı kurallar koyuyor.

Daniel, o hafta sonu için Sandra’nın evlerinden ayrılmasını istiyor, böylece ona ve Snoop’a sadece mahkeme gözetmeni Marge bakacak. Sandra’nın Samuel’in aspirin aşırı dozuna ilişkin tanıklığını duyduktan sonra, Daniel Snoop’un o zaman hasta olduğunu hatırlıyor ve şimdi Snoop’un Samuel’in kusmuğunu yediğinden şüpheleniyor, bu yüzden o hafta sonu Snoop’a kasıtlı olarak aspirin veriyor ve aynı etkiyi gördüğünü buluyor, bu da Sandra’nın tanıklığıyla uyumlu.

Daniel, gerçeğin ne olduğunu belirlemeye çalışırken duyduğu acıyı Marge’a itiraf eder, o da ona bazen gerçekten neyin doğru olduğunu bilmediğimizde, bunun yerine bizim için neyin doğru olduğuna karar verebileceğimizi söyler. Tanık kürsüsünde, Daniel, annesinin bunu yaptığını söylerse, bunu anlayamayacağını, ama babasının yaptığını söylerse, bunu anlayabileceğini söyler. Samuel ile Snoop’u veterinere götürürken, babasının ona sevdiği insanların öleceğine hazırlıklı olması ve hayatının devam edeceğini bilmesi gerektiğini söylediğini, bunu da Daniel’in şimdi Samuel’in kendi intihar düşünceleri olarak gördüğünü anlatır.

Sandra, Daniel’in tanıklığından sonra kısa sürede beraat eder. Eve geldiğinde, Daniel ona eve dönmesinden korktuğunu söyler ve o da öyle olduğunu söyler, bu da sıcak bir kucaklaşmaya yol açar. Sandra yatağa gitmek üzereyken, Samuel ile olan bir fotoğrafına göz atar ve Snoop ile uyuyakalır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası