Game Of Thrones 1.Sezon Bölüm Özetleri

1) Game Of Thrones 1.Sezon 1.Bölüm Bölüm Özeti

Westeros’un Yedi Krallığı’nın kuzeyinde, Gece Nöbetçileri doğaüstü Beyaz Yürüyüşçüler tarafından saldırıya uğrar. Bir asker kaçmayı başarır ancak Winterfell Kalesi’nde yakalanır. Kuzeyin Koruyucusu Eddard “Ned” Stark, onu firar etmekten dolayı idam eder. Daha sonra, altı yetim direwolf yavrusu bulunur ve her biri Stark kardeşlerinden birine, Ned’in piç oğlu Jon Snow dahil, verilir. Yedi Krallığın başkenti olan King’s Landing’de, Kralın Eli Jon Arryn aniden ölür. Ned’in eski dostu Kral Robert Baratheon, Ned’i işe almak ve varisi Joffrey ile Ned’in kızı Sansa arasında bir evlilik teklif etmek için Winterfell’e seyahat eder. Jon Arryn’in dul eşi Lysa Arryn, kız kardeşine (Ned’in eşi) Catelyn’e, Lannister’ların, Kraliçe Cersei’nin ailesinin, Arryn’i öldürdüğünü iddia eden bir mektup gönderir. Catelyn, Lannister’ların şimdi Kral Robert’a karşı komplo kurduğuna inanmaktadır. Ned’in genç oğlu Brandon, yüksek bir kuleye tırmanır ve Cersei ile ikiz kardeşi Jaime Lannister’ı içeride seks yaparken görür. Ensestlerini gizlemek için Jaime, Bran’ı yüksek pencereden iter. Dar Deniz’in ötesinde Essos’ta, sürgündeki Prens Viserys Targaryen, kız kardeşi Daenerys’i, Westeros’u fethetmek ve Demir Taht’ı geri almak için bir ordu karşılığında Dothraki savaş lordu Drogo ile evlendirir. Antik Targaryen’lar bir zamanlar ejderhalara hükmetmişti ve Daenerys’e düğün hediyesi olarak üç fosilleşmiş ejderha yumurtası verilir.

2) Game Of Thrones 1.Sezon 2.Bölüm Bölüm Özeti

Kralın yeni Eli olan Ned, kızları Sansa ve Arya ile birlikte King’s Landing’e seyahat eder. Catelyn, hala bilinçsiz olan Bran’a bakmak için Winterfell’de kalır. Bir suikastçı Bran’a saldırır, ancak Catelyn onu savar ve Bran’ın direwolf’u Yaz, onu öldürür. Catelyn, saldırının arkasında Lannister’ların olduğundan şüphelenir. Ned’in gayri meşru oğlu Jon, amcası Benjen Stark ile birlikte kuzeye, Gece Nöbetçileri’ne katılmak için gider. Gece Nöbetçileri, Duvar’ın koruyucularıdır, bu devasa buz yapı, vahşi kabileleri ve mitolojik Beyaz Yürüyüşçüler’i medeni Westeros’tan uzak tutar. Ayrılmadan önce, Jon, erkek fatma Arya’ya “İğne” adını verdiği ince bir kılıç verir. Kraliçe Cersei’nin küçük kardeşi, aynı zamanda “Cüce” olarak da bilinen Tyrion Lannister, Jon’a Duvar’a eşlik eder. King’s Landing’e doğru Kingsroad üzerinde yol alırken, Prens Joffrey, Arya’nın genç halk dostunu tehdit eder, daha sonra onu öldürtür. Nymeria, Arya’nın direwolf’u, onu savunur ve Joffrey’i ısırır. Cersei, Robert’tan kurdun öldürülmesini ister, ancak Arya Nymeria’yı vahşi doğaya salar. Bunun yerine Sansa’nın direwolf’u Lady öldürülür. Winterfell’de, Brandon uyanır, düşüşü hakkında hiçbir şey hatırlamaz. Bu arada, Daenerys, itibarı zedelenmiş bir şövalye olan Ser Jorah Mormont tarafından dostça karşılanırken, Drogo’yu nasıl memnun edeceğini öğrenmeye odaklanır.

3) Game Of Thrones 1.Sezon 3.Bölüm Bölüm Özeti

Ned, Kral’ın Küçük Konseyi’ne katılır ve Westeros’un kötü yönetildiğini ve derin bir borç içinde olduğunu öğrenir. Catelyn, suikast girişimi hakkında kocasını gizlice uyarmak için King’s Landing’e seyahat eder, ancak çocukluk arkadaşı, Konsey Üyesi Petyr “Littlefinger” Baelish tarafından durdurulur. Bran, bir daha asla yürüyemeyeceğini öğrenir ve düşüşüne yol açan olayları hatırlayamaz. Jon, Duvar’daki hayata uyum sağlamakta zorlanır. Bir zamanlar elit olan Gece Nöbetçileri şimdi, Jon’un soyuna etkilenmeyen birçok düşük doğumlu ve/veya mahkum suçluyu işe alır. Lord Komutan Mormont, Tyrion’dan Kral’a daha fazla asker göndermesi için yalvarmasını ister. Şimdi hamile olan Daenerys, kardeşi Viserys’e karşı çıkar ve onu bir daha kendisine kötü davranırsa tehdit eder.

4) Game Of Thrones 1.Sezon 4.Bölüm Bölüm Özeti

King’s Landing’e dönerken Tyrion, Winterfell’de durar ve Starklara, felçli Bran’ın bir atı sürebilmesini sağlayacak bir eyer tasarımı sunar. Ned, Jon Arryn’in ölümünü gizlice araştırır. Bu süreçte, Kral Robert’ın gayri meşru çocuklarından biri olan Gendry’yi, bir zırh ustasını keşfeder. Robert ve misafirleri, Ned’in gösteriş olarak gördüğü bir turnuvaya katılır. Jon, diğer Nöbetçilerin tacizinden korunması için beceriksiz ve arkadaşsız Gece Nöbetçisi askeri Samwell Tarly’ye yardımcı olur. Frustrasyon yaşayan Viserys, yeni güçlenmiş kız kardeşiyle çatışır. Sansa bir gün kraliçe olmayı hayal ederken, Arya çok farklı bir gelecek hayal eder. Bir yol kenarı meyhanesinde, Lord Hoster Tully’nin kızı olan Catelyn, beklenmedik bir şekilde Tyrion Lannister ile karşılaşır. Oğlunu öldürmeye teşebbüs etmekle suçladığı Tyrion’ı tutuklamak için babasının Riverrun müttefiklerini toplar.

5) Game Of Thrones 1.Sezon 5.Bölüm Bölüm Özeti

Kral Robert’ın hadım casusu Varys, Daenerys Targaryen’ın hamile olduğunu ortaya çıkarır. Ned, Daenerys’i tehdit olarak görmeyerek Robert’ın onu suikast planını reddeder. Robert’ın Eli olarak protesto için istifa eder, bu da kralı öfkelendirir. Catelyn ve tutsağı Tyrion, Catelyn’in kız kardeşi Lysa Arryn’in Eyrie’deki kale evine varır. Tyrion’ın yakalandığı haberleri King’s Landing’e ulaşır ve Kraliçenin ikiz kardeşi Jaime Lannister, Ned’den cevaplar talep eder. İntikam peşinde olan Jaime, Ned’in adamlarının öldürülmesini emreder ve Ned ile savaşır. Jaime’nin adamı, Ned’i arkadan bacağından bıçaklar ve onu yaralı bırakır.

6) Game Of Thrones 1.Sezon 6.Bölüm Bölüm Özeti

Kral Robert, Ned’i yeniden El olarak atar ve avdan dönene kadar işleri yönetme görevini ona verir. Riverrun’dan köylüler, akıncılar tarafından işlenen vahşetlerin haberleriyle gelir, Ned bu akıncıların Lannister’ın hizmetkârı Ser Gregor Clegane tarafından yönetildiğini çıkarır. Ned, Ser Gregor’u ölüme mahkum eder ve Tywin Lannister’ı yargılamaya çağırır. Ned, Sansa’yı (şimdi Joffrey ile barışmış) ve Arya’yı Winterfell’a geri göndermeye karar verir. Ned, Joffrey ve iki kardeşinin Robert’ın biyolojik çocukları olmadığını ve Jaime Lannister tarafından babalandığını keşfeder. Yeni eyerini test ederken Bran, haydut Yabaniler tarafından saldırıya uğrar. Ned’in en büyük oğlu Robb ve Ned’in esir öğrencisi Theon, babası Kral Balon düşmüş bir isyancı olan, onu kurtarır ve kadın Yabani, Osha, köleleştirilir. Vadide, Tyrion, dövüşle yargılanmayı talep eder. Lysa, şampiyonu olarak Ser Vardis’i seçer. Paralı asker Bronn, Tyrion’ın şampiyonu olarak gönüllü olur. Vardis’i yener ve Tyrion’un serbest bırakılmasını sağlar. Bu arada, Viserys, Drogo’nun sözünü yerine getirmesini beklerken sabırsızlanır ve sinirlenir ve Daenerys’in doğmamış çocuğunu öldürmekle tehdit eder. Drogo, Viserys’i öldürür ve başına erimiş altın döker.

7) Game Of Thrones 1.Sezon 7.Bölüm Bölüm Özeti

King’s Landing’de, Ned, Cersei ile yüzleşir ve Jaime’nin onun çocuklarının babası olduğunu ve bunu Kral Robert’a bildireceğini söyler. Ancak bunu yapamadan, Robert, bir yaban domuzu avlarken ağır yaralanır. Robert ölüm döşerindeyken, Robert’ın varisi tahta çıkana kadar Ned’i “Krallığın Koruyucusu” olarak adlandıran bir bildiri imzalar. Ned, metni kralın meşru varisi olarak değiştirir. Ned, tahtın yasal varisi olan Robert’ın kardeşi Stannis’e haber gönderir. Ned, Petyr Baelish’ten Şehir İzleme’nin sadakatini sağlamasını ister. Robert’ın ölümünden sonra, Ned, taht odasında Cersei ve Joffrey ile yüzleşir, burada Baelish ve Şehir İzleme, Ned’i ihanete uğratır ve adamlarına saldırır. Duvar’da, Benjen Stark, Duvar’ın kuzeyine yapılan bir akında ortadan kaybolur. Jon ve Sam, kahyalık görevine atanır, Jon, Lord Komutan Jeor Mormont’un kişisel hizmetkarı olur. Jon, bir korucu olarak seçilmediği için hayal kırıklığına uğrar, ta ki Sam, Komutan Mormont’un muhtemelen onu komuta için yetiştirmeyi planladığını belirtene kadar. Kahyalar, Gece Nöbetçileri’ne sadakatlerini yeminer. Essos’ta, Kral Robert’ın tuttuğu suikastçı, Daenerys’i zehirleyebilmesinden önce Ser Jorah tarafından ifşa edilir. Drogo, doğmamış oğlu için Yedi Krallığı fethetmeye yemin eder ve Westeros’a doğru yürüyüşe başlar.

8) Game Of Thrones 1.Sezon 8.Bölüm Bölüm Özeti

Arya, Braavoslu kılıç ustası Syrio Forel’in onu tutuklamak için gönderilen muhafızları savuşturmasının ardından Kırmızı Kale’den kaçar, Sansa ise yakalanır. Robb, haberi duyar ve Kuzey ordularını Lannister’larla savaşmak üzere hazırlar, Bran’ı Winterfell’i yönetmek üzere geride bırakır. Lysa, Lannister’larla savaşmayı reddeder ve Catelyn, Robb’un kampına katılmak için ayrılır. Tyrion ve Bronn, Taş Kargalar kabilesinin lideri Shagga tarafından kuşatılır. Tyrion, onları babası Tywin Lannister’a eskort etmeleri için ikna eder, Tywin onlara ödeme yapacaktır. Kampında, Tywin, Shagga’dan daha büyük bir ödeme karşılığında Starklarla yüzleşmelerine yardım etmesini ister. Duvar’da, Beyaz Yürüyüşçüler tarafından etkilenen bazı cesetler bulunur. Bir tanesi bir wight olarak uyanır ve Komutan Mormont’a saldırır, ancak Jon onu öldürür. Essos’ta, Drogo’nun askerleri yakındaki yerleşim yerlerine saldırmaya başlar, yerlileri köleleştirir ve onları satıp gemi almak için para toplamak amacıyla. Drogo, bir dövüşte yaralanır. Joffrey, dedesi Tywin’i Kralın Eli olarak atar. Sansa, Joffrey’den Ned’e merhamet göstermesini diler. Joffrey, eğer Ned halka açık bir şekilde Joffrey’in taht iddiasını tanır ve hainlik işlediğini itiraf ederse kabul eder.

9) Game Of Thrones 1.Sezon 9.Bölüm Bölüm Özeti

Stark ordusu İkizler kalesine varır; Catelyn, Lord Walder Frey’i ikna eder ve onlara topraklarından geçme ve yardım etme izni verir. Bunun karşılığında, Robb ve Arya’nın gelecekte Frey’in pek çekici olmayan birçok çocuğundan ikisiyle evlenmeleri önerilir. Duvar’da, Jeor Mormont ailesinin Valyrian çelik kılıcını minnettarlıkla Jon’a verir; Maester Aemon, Jon’a Aemon’un bir Targaryen olduğunu açıklar. Essos’ta, Drogo’nun yarası septikleşir ve ölümü yaklaşır. Daenerys, bir köle kadından onu kan büyüsü kullanarak kurtarmasını ister. Kadın, herkesin büyü dökülünceye kadar çadırın dışında kalmasını söyler. Daenerys doğum sancılarına girer ve Jorah onu yardım aramak için çadıra getirir. Robb, ordusunu hareket ettirebilmek ve Jaime’yi yakalayabilmek için bir dikkat dağıtıcı olarak 2.000 askerini Lannister ordusuyla savaşmak üzere feda eder. Bir halk duruşmasında, Ned hainlik itirafında bulunur ve halka açık bir şekilde Joffrey’in tahtın meşru varisi olduğunu onaylar. Ancak, pazarlıkla hayatının bağışlanması yerine, intikam peşindeki ve giderek daha deliye dönen Joffrey onun kafasını vurdurur, Sansa, Cersei ve diğer danışmanlar ise nafile bir şekilde itiraz eder. Sansa, babasının ölümünü izlemek zorunda kalırken Arya kalabalığın içinde yakındadır.

10) Game Of Thrones 1.Sezon 10.Bölüm Bölüm Özeti

Kuzey, Yedi Krallıktan ayrılır ve Robb’u kral ilan eder. Jaime, Starkların esiri olurken ve Robert’ın iki kardeşi Stannis ve Renly, her biri Joffrey’in taht iddiasına meydan okurken, Tywin, Tyrion’u fiili Kralın Eli olarak atar, Tywin ise Joffrey’in saltanatını savunmak için savaşır. Jon, Ned’i intikam almak ve Robb’a katılmak için Gece Nöbetçileri’nden ayrılmayı dener, ancak Gece Nöbetçisi kardeşleri ona yeminine sadık kalması için ikna eder. Jon, Duvar’ın ötesinde Benjen Stark’ı aramak için bir keşif gezisine katılır. Gece Nöbetçisi’nin bir işe alım görevlisi olan Yoren, Arya’yı bir oğlan kılığında King’s Landing’den kaçırır, Joffrey ise babasını idam etmesine rağmen Sansa’yı kraliçesi olarak taçlandırmayı planlar. Daenerys’in bebeği şekilsiz ve ölü doğar, ve Drogo, cadının hain sihiriyle bitkisel hayata girer. Daenerys, merhametle Drogo’nun hayatına son verir. Üç ejderha yumurtasını Drogo’nun cenaze ateşine koyar ve onu ateşe verir, ayrıca cadıyı da canlı canlı yakar. Jorah’ın yalvarmalarını görmezden gelerek, alevlerin içine yürür. Alevler ertesi sabah söndüğünde, Daenerys, yanmamış bir şekilde küllerin içinde bulunur, yanında yeni çıkmış üç bebek ejderha vardır. Jorah ve diğer tanıklar onun önünde diz çöker.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası