Guguk Kuşu Filmi Konusu

1963’ün sonlarında, 38 yaşındaki Randle McMurphy, bir dizi önceki saldırı suçlamasıyla birlikte, 15 yaşındaki bir kızın yasal tecavüzü nedeniyle Oregon’da bir çalışma çiftliğindedir. Zor işten kaçmak için deli numarası yapar ve kendini bir akıl hastanesine naklettirir. Servisi, hastalarını yıldıran soğuk, pasif-agresif bir zorba olan Baş Hemşire Ratched yönetmektedir.

Diğer hastalar arasında genç, endişeli, kekeme Billy Bibbit; hırçın Charlie Cheswick; hayalperest, çocuk gibi Martini; düzgün konuşan ve baskı altında olan Dale Harding; kavgacı ve küfürlü Max Taber; epileptik Jim Sefelt ve Bruce Fredrickson; sessiz ama şiddet eğilimli Scanlon; uzun, sağır-dilsiz Kızılderili “Şef” Bromden ve birkaç kronik durumu olan diğerleri bulunmaktadır.

Ratched, McMurphy’nin canlı, asi varlığını otoritesi için bir tehdit olarak görür ve buna hastaların sigaralarını elinden alarak ve kart oynama ayrıcalıklarını askıya alarak yanıt verir. McMurphy, Ratched’a karşı bir irade savaşında kendini bulur. Bir okul otobüsünü çalar, kız arkadaşı Candy’yi alır ve Pasifik Kıyısı’nda balık tutmak için birkaç hasta ile birlikte kaçar. Onları dış dünyaya maruz bırakır ve kendi yeteneklerini keşfetmelerini ve özgüven bulmalarını teşvik eder.

Bir düzenleyici ona hapis cezasının süresiz hale gelebileceğini, çünkü taahhüt edildiğini söyledikten sonra, McMurphy Şef ile birlikte kaçma planları yapar. Ayrıca kendisinin, Şef’in ve Taber’in zorla taahhüt edilen tek kronik olmayan hastalar olduğunu öğrenir; diğerleri kendilerini taahhüt etmiştir ve istedikleri zaman ayrılabilirler, ancak çok korkarlar. Cheswick bir krize girip sigaralarını Ratched’dan talep ettikten sonra, McMurphy düzenleyicilerle kavga etmeye başlar ve Şef ona yardım etmek için müdahale eder.

Kavga sonrası McMurphy, Şef ve Cheswick rahatsız servise gönderilir ve Şef istemeden McMurphy’ye normal bir şekilde konuşabildiğini ve duyabildiğini açıklar. Herkesle etkileşimden kaçınmak için sağır-dilsiz numarası yapmıştır, babasının hayatını nasıl yok ettiğini hatırlar. Elektrokonvülsif terapiye tabi tutulduktan sonra, McMurphy servise beyin hasarı geçirmiş gibi davranarak döner, ancak daha sonra tedavinin onu Ratched’ı yenmekte daha da kararlı hale getirdiğini açıklar. McMurphy ve Şef kaçma planları yapar, ancak Ratched ve düzenleyicilerin gece için ayrılmasının ardından arkadaşları için gizli bir Noel partisi düzenlemeye karar verirler.

Ratched, sabahleyin servisi karışık ve çoğu hasta baygın halde bulur. Billy ve Candy’yi birlikte bulur ve Billy’yi herkesin önünde utandırmayı hedefler. Billy, kekemeliğini yener ve Ratched’a karşı durur. Ancak Ratched, annesine söylemekle tehdit ettiğinde, Billy baskı altında çatlar ve kekemeliğe geri döner. Ratched onu doktorun ofisine yerleştirir. Birkaç an sonra, McMurphy, Şef ile birlikte bir pencereden kaçmaya çalışırken bir düzenleyiciyi yumruklar, bu da diğer düzenleyicilerin müdahale etmesine neden olur. Billy aniden boğazını kırık bir camla keserek intihar ettiğinde, bu kaçış girişimi sekteye uğrar. Ratched, durumu kontrol etmeye çalışır ve günlük rutinin her zamanki gibi devam etmesini ister, ancak aldırmaz tavırlı tepkisi McMurphy’i öfkelendirir ve o da Ratched’ı boğar. Düzenleyiciler, McMurphy’yi etkisiz hale getirir ve Ratched’ın hayatını kurtarır.

Bir süre sonra, Ratched bir boyunluk takıyor ve zayıf bir sesle konuşuyor ve Harding şimdi askıya alınan kart oyununa liderlik ediyor. McMurphy hiçbir yerde bulunamaz, bu da onun kaçtığına dair dedikodulara yol açar. Daha sonra o gece, Şef McMurphy’nin yatağına geri getirildiğini görür. Şef onu selamlar, McMurphy’nin onu olmadan kaçmama sözünü tuttuğu için sevinçlidir, ancak McMurphy’nin lobotomi geçirdiğini keşfeder. Gözyaşları içinde McMurphy’ye sarılan Şef, onu bir yastıkla boğarak öldürür. Daha sonra bir hidroterapi konsolunu yer montajlarından koparır, bir pencereden atar ve Taber ve diğer mahkumlar uyanırken ve onun için tezahürat yaparken kaçar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası