Poor Things Konusu

Viktorya dönemi Londra’sında, tıp öğrencisi Max McCandles, biçimsiz cerrah Godwin Baxter ve hizmetçisi Mrs. Prim’in yardımcısı olur. Godwin’in himayesindeki, çocuksu genç bir kadın olan Bella ile tanışır ve ona aşık olur. Godwin, hamile olan kadının bir köprüden atlayarak intihar ettiğini açıklar. Bella’yı, hala yaşayan bebeğin beyniyle değiştirerek yeniden hayata döndürür, bu da onun bir bebeğin zihnine sahip olmasına neden olur. Max, Bella’nın çocuk gibi tavırlarından etkilenir ve Godwin’in izniyle ona evlenme teklif eder. Bella kabul eder, ancak zekası hızla geliştikçe, Max’ten özgürlük ve özerklik arzular ve avukat Duncan Wedderburn ile kaçar. Bella’yı bırakmaya karar veren Godwin, Bella’dan çok daha yavaş olgunlaşan genç bir kadın olan Felicity ile yeni bir deney başlatır.

Bella ve Duncan, büyük bir yolculuğa çıkarlar, başlangıçta Lizbon’da, ikisi sık sık cinsel ilişkiye girer ve diğer hedonizm formlarına katılırlar. Bella, Duncan’ın kontrol etmekte zorlandığı bir hale gelir, bu yüzden onu “manzara değişikliği” için bir gemiye kaçırır. Gemide, yolcu arkadaşları Martha ve Harry ile arkadaş olur, onlar onun zihnini felsefeye açar. Başlangıçta Bella’nın “sevimli konuşma şekli” ve çocuksu safiyetine çekilen Duncan, Bella’nın entelektüel gelişimini engellemeye sık sık çalışır, kitaplarını okyanusa atar ve Bella’nın daha fazla eğitim arayışını yasaklar. Bella’yı kontrol etmekte giderek daha zorlanan Duncan, içmeye ve kumara başlar. Aleksandria’da bir durakta, Bella, yerel halkın acınası yoksulluğuna tanık olduktan sonra perişan olur ve Duncan’ın kazançlarını bağışlar, bu da sırayla mürettebat tarafından çalınır. Geri kalan yolculuğu karşılayamayan ikili, Marsilya’da gemiden atılır, ardından Paris’e giderler. Fonları tükendiğinde, Bella bir genelevde çalışmaya başlar, bu da Duncan’ı daha da öfkelendirir ve onun zihinsel çöküşüne neden olur, sonunda onu terk etmesine yol açar. Genelevde, Madame Swiney’nin himayesine girer ve ona sosyalizmi tanıtan genelev arkadaşı Toinette ile arkadaş olur.

Ölümcül hastalığı olan Godwin, Max’ten Bella’yı ona getirmesini ister. Max, çöküşünün ardından kurumlaştırılan Duncan’ı takip ederek Bella’yı bulur. Londra’ya dönen Bella, Godwin ile barışır ve Max ile evlenme planlarını yeniden başlatır. Düğün günlerinde Duncan ve General Alfie Blessington tarafından kesintiye uğrarlar. Alfie, Bella’ya Victoria diye hitap ederek, onunla kaybolmadan önce evlendiklerini ve Bella’yı geri almak için geldiğini açıklar. Bella, geçmiş hayatını öğrenmek için Max’ı terk eder ancak hızla Alfie’nin şiddetli ve sadistik doğasını keşfeder; ve onun, kötüye kullanıcı bir ilişkiden kaçmak için intihar ettiğini anlar. Alfie, Bella’yı malikanesine kapatır ve ondan, işlem için onu uyutmak üzere kloroformla karıştırılmış bir kokteyl içmesini talep ederek, genital yaralanmaya boyun eğmesini tehdit eder. Bella, kokteyli onun yüzüne fırlatır, bu da Alfie’nin ayağını vurmasına ve bayılmasına neden olur.

Godwin, Bella ve Max’ın yanında huzurla ölür. Bella, Max ve Toinette’in yardımıyla Godwin’in çalışmalarını sürdürmeye karar verir; Alfie’nin beyni bir keçinin beyniyle değiştirilirken, Felicity’nin zekası istikrarlı bir şekilde ilerler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası