Akıl Defteri Filmi Konusu

Akıl Defteri Filmi Konusu

Film, ölü bir adamın Polaroid fotoğrafıyla başlar. Dizi geriye doğru oynatıldığında, fotoğraf geliştirilmemiş haline döner, adam kafasından vurulmadan önce kameraya girer. Film daha sonra, siyah-beyaz ve renkli diziler arasında değişerek devam eder.

Siyah-beyaz diziler, eski bir sigorta araştırmacısı olan Leonard Shelby’nin, görünmeyen ve bilinmeyen bir arayanla motel odasında konuşmasıyla başlar. Leonard’ın anterograd amneziyası vardır ve yakın zamanda olan anıları saklayamaz, bu durum iki adamın saldırısının sonucudur. Leonard, karısı Catherine’i tecavüz edip boğan saldırganı öldürdüğünü, ancak ikincisinin ona saldırıp kaçtığını açıklar. Polis, ikinci bir saldırgan olduğunu kabul etmedi, ancak Leonard saldırganın adının “John G” veya “James G” olduğuna inanır. Leonard, keşfettiği bilgileri takip etmek için notları, Polaroid fotoğrafları ve dövmeleri kullanarak araştırma yapar. Leonard, sigorta sektöründeki günlerinden başka bir anterograd amneziyak olan Sammy Jankis’i hatırlar. Testler, Sammy’nin tekrarlamayla görevleri öğrenme yeteneğini doğruladıktan sonra, Leonard durumunun en iyi ihtimalle psikolojik (ve belki de sahte) olduğuna inandı ve sigorta talebini reddetti. Sammy’nin perişan eşi, Sammy’den defalarca diyabeti için insülin enjeksiyonları yapmasını istedi, umuyordu ki o, yakın zamanda ona bir enjeksiyon yaptığını hatırlar ve ona ölümcül bir aşırı doz vermekten kaçınır. Ancak, Sammy her enjeksiyonu uyguladı ve karısı öldü.

Renkli diziler ters kronolojik olarak gösterilir. Hikayenin kronolojisinde, Leonard kendi kendine yönlendirerek John G’nin plaka numarasının dövmesini alır. Kıyafetlerinde bir not bulur, Jimmy Grantz adlı erkek arkadaşının kıyafetlerini giydiği ve arabasını kullandığı için Leonard’dan hoşlanmayan bir barmen olan Natalie ile tanışır. Leonard’ın durumunu anladıktan sonra, onu Dodd adında bir adamı kasabadan sürmeye ve plaka numarasını bir iyilik olarak Motorlu Taşıtlar Departmanı’nın veritabanından çalıştırmaya ikna eder. Bu arada, Leonard, Dodd ile yardımcı olan ancak Natalie hakkında uyarıda bulunan bir temas, Teddy ile buluşur. Leonard, daha önce Teddy’nin Polaroid’ini notlandırdığını, kendisini Teddy’ye güvenmemesi konusunda uyardığını bulur. Natalie, Leonard’a bir John Edward Gammell’in ehliyetini sağlar, bu Teddy’nin tam adıdır. Leonard’ın “John G” ve uyarıları hakkındaki bilgilerini doğrulayan Leonard, Teddy’yi terk edilmiş bir binaya sürer, burası onu vurduğu açılışa götürür.

Son siyah-beyaz sekansda, arayanın yönlendirmesiyle, Leonard, Teddy ile buluşur, o bir gizli polistir ve Leonard’ın “John G”si olan Jimmy’yi bulmuştur ve Leonard’ı terk edilmiş bir binaya yönlendirir. Jimmy geldiğinde, Leonard onu öldürücü bir şekilde boğar ve cesedinin bir Polaroid fotoğrafını çeker. Fotoğraf geliştikçe, siyah-beyaz, son renkli sekansa geçiş yapar. Leonard, Jimmy ile kıyafetlerini değiştirir, onun “Sammy” diye fısıldadığını duyar. Leonard, Sammy’nin hikayesini sadece tanıştığı kişilere anlattığı için, aniden Jimmy’nin karısının cinayetindeki rolünü sorgular. Teddy gelir ve Jimmy’nin John G olduğunu iddia eder, ancak Leonard kararlı olduğunda, Teddy, bir yıl önce gerçek saldırganı öldürmesine yardım ettiğini ve o zamandan beri Leonard’ı kullandığını söyler. Teddy, “John G” isminin yaygın olduğunu, Leonard’ın döngüsel olarak unutacağını ve araştırmasına yeniden başlayacağını belirtir ve hatta Teddy’nin kendisinin de bir “John G” ismi olduğunu söyler. Ayrıca, Teddy, Sammy’nin hikayesinin Leonard’ın kendi hikayesi olduğunu, Leonard’ın suçluluk duygularından kaçmak için bastırdığı bir anı olduğunu söyler.

Teddy’nin bunların hepsini itiraf etmesini duyduktan sonra, Leonard, ölü Jimmy’nin fotoğrafını ve bir yıl önce gerçek saldırganı öldürdükten hemen sonraki kendisinin fotoğrafını yakar, göğsüne işaret eder, buraya başarılı intikamını belgelemek için bir dövme yaptıracağını belirtir. Bir monologda, Leonard, kendisine haksızlık yapan herkese karşı adaleti sağlamak için kendine yalan söylemeye istekli olduğunu açıklar. Bu yüzden, Teddy’nin plaka numarasının dövmesini sipariş eder ve Teddy’nin güvenilir olmadığına dair kendisine bir not yazar, böylece Teddy’yi John G zannedip onu öldürecektir. Leonard, Jimmy’nin arabasına biner ve gider, bu yalanına rağmen, dünyanın farkında olacak kadar bilinçli olduğuna ve eylemlerinin sonuçları olacağını bileceğine emindir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası