Baba Filmi Konusu

1945’te, New York City’deki Corleone ailesinin babası Vito Corleone, kızı Connie’nin Carlo ile düğünü sırasında talepleri dinler. Vito’nun en küçük oğlu Michael, şimdiye kadar aile işlerinden uzak duran bir Denizci, kız arkadaşı Kay Adams’ı resepsiyonda ailesiyle tanıştırır. Popüler bir şarkıcı ve Vito’nun vaftiz oğlu olan Johnny Fontane, bir film rolü almak için Vito’nun yardımını ister. Vito, consigliere’si Tom Hagen’i, Johnny’ye rol teklif etmesi için stüdyo başkanı Jack Woltz’ı ikna etmeye gönderir. Woltz başta Hagen’ın talebini reddeder, ancak yatağında değerli aygırının kesik başını bulduktan sonra hemen kabul eder.

Noel yaklaşırken, uyuşturucu baronu Sollozzo, Vito’dan narkotik işine yatırım yapmasını ve polis koruması sağlamasını ister. Vito, narkotiklere karışmanın politik bağlantılarını yabancılaştıracağını belirterek reddeder. Sollozzo’nun Tattaglia suç ailesiyle ortaklığından şüphelenen Vito, uygulayıcısı Luca Brasi’yi Tattaglias’a casusluk görevine gönderir. Brasi, ilk toplantı sırasında boğularak öldürülür. Daha sonra, uygulayıcılar Vito’yu vurur ve Hagen’i bir toplantıya zorlar. Vito’nun ilk doğanı Sonny şimdi komuta ederken, Sollozzo Hagen’e Sonny’yi narkotik anlaşmasını kabul etmeye ikna etmeye çalışır. Vito, saldırıyı atlatır ve hastanede Michael tarafından ziyaret edilir, Michael onu Sollozzo’nun maaş listesindeki NYPD memurları tarafından Vito’nun korumalarını temizledikten sonra korumasız bulur. Michael, babasının hayatına yönelik girişimi engeller ama yozlaşmış polis kaptanı Mark McCluskey tarafından dövülür. Hastanedeki suikast girişiminden sonra, Sonny Bruno Tattaglia’ya bir saldırıyla misilleme yapar. Sollozzo ve McCluskey, Michael ile buluşup anlaşmazlığı çözmek için bir araya gelmeyi talep eder. Michael, ilgi gösteriyormuş gibi yapar ve buluşmayı kabul eder, ancak Sonny ve Corleone capo Clemenza ile onları öldürüp saklanmayı planlar. Michael, Sollozzo ve McCluskey ile Bronx’taki bir restoranda buluşur; Clemenza’nın banyoda sakladığı bir tabancayı alıp her ikisini de vurur.

Bir polis kaptanının öldürülmesi için yetkililer tarafından sıkı bir denetim olmasına rağmen, Beş Aile açık savaşta patlar. Michael, Sicilya’da sığınma bulur ve Vito’nun ikinci oğlu Fredo, Las Vegas’ta Moe Greene tarafından korunur. Sonny, Connie’yi fiziksel olarak istismar ettiği için Carlo’yu kamuya açık bir şekilde saldırır ve tehdit eder. Tekrar istismar ettiğinde, Sonny evlerine hızla gider ama bir otoyol gişe kulübesinde gangsterler tarafından pusuya düşürülür ve öldürülür. Sicilya’da Michael, yerel bir kadın olan Apollonia ile tanışır ve evlenir, ancak kısa bir süre sonra onun için tasarlanan bir araba bombası tarafından öldürülür.

Sonny’nin ölümünden yıkılan ve savaştan yorulan Vito, Beş Aile ile bir toplantı ayarlar. Onlara, uyuşturucu işlerine olan itirazını çekeceğini ve Sonny’nin cinayetinin intikamını almayacağını temin eder. Güvenliği garanti altına alınan Michael, aile işine girmek ve Kay ile evlenmek üzere eve döner. Kay, 1950’lerin başında iki çocuk doğurur. Babası hayatının sonuna yaklaşırken ve Fredo liderlik etmeye uygun olmadığı için, Michael Corleone ailesinin başına geçer. Vito, Michael’a Sonny’ye suikast emrini Don Barzini’nin verdiğini açıklar ve Barzini’nin, hain bir Corleone capo tarafından düzenlenen bir toplantıda onu öldürmeye çalışacağı konusunda onu uyarır. Vito’nun desteğiyle, Michael, Hagen’i Las Vegas’taki operasyonları yönetmeye atar çünkü o bir “savaş zamanı consigliere” değildir. Michael, Las Vegas’a giderek ailenin casinolarındaki Greene’in hissesini satın alır ve Fredo’nun kendi ailesinden çok Greene’e sadık olduğunu görmekten rahatsız olur.

1955’te Vito, Michael’ın oğlu Anthony ile oynarken kalp krizinden ölür. Vito’nun cenazesinde, Tessio’nun ihanetini belirtmek için Michael’dan Barzini ile buluşmasını ister. Toplantı, Connie’nin bebeğinin vaftiz töreniyle aynı güne ayarlanır. Michael, çocuğun vaftiz babası olarak sunağın önünde dururken, Corleone tetikçileri Beş Aile’nin donlarını, Greene’i ve ihaneti için Tessio’yu öldürür. Michael, Carlo’nun Sonny’nin cinayetinde rol oynadığına dair itirafını alır. Carlo’ya sürgün edildiğini, öldürülmediğini temin eder, daha sonra Clemenza Carlo’yu boğar. Connie, Carlo’nun ölümündeki rolü hakkında Michael ile yüzleşirken Kay odadadır. Kay, Michael’a gerçeği söyleyip söylemediğini sorar ve Michael’ın ölümü gerçekleştirdiğini inkar ettiğinde rahatlar. O ayrılırken, capolar ofise girer ve Michael’a “Don Corleone” olarak saygı gösterirler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası