AB Bankacılık Gözlemcisi, AML Tedbirlerini Kripto Firmalarına Genişleterek ‘Uyumlulaştırmaya’ Çalışıyor

Açıklama: Kripto yüksek riskli bir varlık sınıfıdır. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bu web sitesini kullanarak şartlar ve koşullarımızı kabul etmiş olursunuz. İçeriğimizde bağlı kuruluş bağlantılarını kullanabilir ve komisyon alabiliriz.

Avrupa’nın önde gelen bankacılık kuruluşu olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), kripto para birimi alanını kapsayacak şekilde düzenleyici erişimini genişletti.

AB bankacılık gözlemcisi, 16 Ocak tarihli bir blog yazısında , kripto alanındaki kara para aklama ve terör finansmanı risk faktörlerine odaklanan yeni kuralların yayınlandığını duyurdu.

Bu yönergeler uyarınca, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının (CASP’ler), müşterini tanı (KYC) önlemlerini uygulamak gibi mevcut finansal düzenleme standartlarına titizlikle uymaları gerekecektir.

Bu, gelişen kripto endüstrisindeki kara para aklamayı önleme ve terör finansmanı faaliyetleriyle mücadele etmeyi amaçlıyor.

EBA, bu hamlenin amacının mevcut yaklaşımları “uyumlu hale getirmek” ve kripto alanındaki hizmet sağlayıcıların geleneksel muadillerine yakınlığı nedeniyle yasa dışı faaliyetler için tercih edilen kanallar haline gelmemesini sağlamak olduğunu belirtti.

dahil olmak üzere mali suç amacıyla kötüye kullanılabileceğini belirtti AB düzenleyicisi ayrıca CASP’lerin kara para aklama (ML) ve terörün finansmanı (TF) .

“Bunun gerçekleşme riskleri, örneğin kripto varlık transferlerinin hızından veya bazı ürünlerin kullanıcının kimliğini gizleyen özellikler içermesinden dolayı artabilir. Bu nedenle CASP'lerin bu riskleri bilmesi ve bunları etkili bir şekilde azaltacak önlemleri uygulamaya koyması önemlidir." diye ekledi EBA basın açıklamasında.

Bu göz önüne alındığında, Avrupa bloğunda faaliyet gösteren tüm CASP’lere, önde gelen bankacılık gözlemcisine şartlara uygunluklarını bildirmeleri için iki aylık bir süre verildi.

Ancak bu yönergeler, tüm resmi Avrupa dillerine tercüme edildikten sonra 30 Aralık 2024’te yürürlüğe girecektir. uyumludur . beklenen lansman tarihiyle Bu etkinleştirme dönemi , Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatının

Bu gelişmeden önce EBA, kılavuzlar yayınlamıştı . CASP’lerin AML/CFT denetçileri için operasyonlarıyla ilişkili doğal riskleri özetleyen

oluşturması beklenen bir dizi taslak yönerge üzerinde aktif olarak çalışıyor Buna ek olarak, Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşu, ‘ Seyahat Kuralı Yönergeleri’ni .

Bu yönergeler, borsalar da dahil olmak üzere tüm dijital varlık hizmet sağlayıcılarının, dijital varlıklar platformlarına yatırıldığında veya platformlarından çekildiğinde kullanıcı kimliklerini açıklamasını zorunlu kılacaktır.

Eski Finansal Kurumlar da Yeni EBA Yönergelerine Tabidir

ABD hükümeti, kripto varlıkların kendi sınırları içinde kullanımına ilişkin net düzenleyici çerçeveler oluşturmakta tereddüt ederken, Avrupa bloğu sorumluluktan kaçmadı.

AB bölgesi, dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatını geçen yıl başarıyla tamamladı.

Bölge, yeni yayınlanan yönergelerinin, her türlü yasa dışı finansal uygulamayı ortadan kaldırmayı ve kripto alanına rasyonellik getirmeyi amaçlayan genişleyen düzenleyici haritasına bağlanacağını belirtti.

EBA’ya göre, dijital varlık hizmet sağlayıcıları veya sanal varlıklara maruz kalan müşterilerle etkileşim kuran tüm eski finansal firmalar ve kredi olanakları da yeni yönergelerin kapsamına girecek. Bankacılık gözlemcisi bunu her iki ekosistemin birbirine bağımlılığına bağladı.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası