Rusya Merkez Bankası Kripto Destekli Ticarete ‘Göz Kapatıyor’ – Senatör

Açıklama: Kripto yüksek riskli bir varlık sınıfıdır. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bu web sitesini kullanarak şartlar ve koşullarımızı kabul etmiş olursunuz. İçeriğimizde bağlı kuruluş bağlantılarını kullanabilir ve komisyon alabiliriz.

Bir Rus senatör, ülkenin Merkez Bankası’nın, uluslararası ticarette ödeme aracı olarak kripto para kullanan firmalara “göz yumduğunu” iddia etti.

Rusya CoinSpot , Federasyon Konseyi Ekonomi Politikası Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Ivan Abramov’un düzenleme çağrısında bulunduğunu aktardı. Abramov gazetecilere şunları söyledi:

“Kripto para birimi [...] sınır ötesi ödemelerde kullanılıyor, ancak Merkez Bankası bu tür işlemler hakkında hiçbir bilgisi yokmuş gibi davranıyor. [Kripto sektörünü] düzenlemek ve [endüstri] için belirli kurallar koymak daha iyi olur.”

Izvestia gibi ana akım Rus medya kuruluşları, daha küçük yerli ithalatçıların ve ihracatçıların ödeme aracı olarak fiat sabitli stabilcoinlere yönelmelerinde artış olduğunu bildirdi.

Raporlar, Rus tüccarların artık kripto varlıkları Emirlik dirhemi ve Çin yuanı gibi denizaşırı para birimleriyle “paralel olarak” kullandıklarını iddia ediyor.

ABD ve AB yaptırımları nedeniyle ABD doları destekli ticaretin dondurulmasının ardından birçok Rus firması kripto destekli alternatiflere yöneldi.

Moskova ayrıca bu yıl CBDC destekli deneysel ticaret projeleri başlatmayı umuyor. Hükümet, Pekin ve diğer ortaklarla ticaret yapmak için dijital rubleyi kullanmayı umuyor.

‘Daha Fazla Rus Ticaret Firması Artık Kriptoya Dönüyor’

Abramov, Rusya’da kripto kullanımında “son yıllarda” “önemli bir artış” olduğunu iddia etti.

Ve milletvekillerini “2024 sonuna kadar” kapsamlı bir kripto düzenleme çerçevesi benimsemeye çağırdı.

Ancak bazıları, daha küçük şirketlerin kripto ödemesini benimserken, daha büyük Rus şirketlerinin fiat lehine tokenlardan uzak duracağını düşünüyor.

radyo istasyonuna konuşan Vesti FM B2B danışmanlık Infoline-Analitika’nın başkanı Mikhail Burmistrov, “daha büyük” Rus firmalarının kriptodan uzak duracağını söyledi. Burmistrov şunları söyledi:

“Kripto para birimiyle ödeme yapmak [yerli oyuncular için] kesinlikle mümkün. Ancak bu Rusya'da yasal bir gerçeklik olmaktan çok uzak.”

Burmistrov, “burada bazı [küçük] partiler hakkında konuşabiliriz” diye ekledi. Ancak “daha büyük oyuncuların kriptoyu bir ödeme aracı olarak aktif olarak kullanmayacağını” söyledi.

Rusya Merkez Bankasının Kripto Konusunda Duruşu Nedir?

Merkez Bankası, kripto paranın “iç ekonomide” kullanılmasına karşı çıkıyor ve hatta endüstriyel madencileri paralarını yurtdışına satmaya zorlamak istiyor.

Bankanın başında, uzun süredir hizmet veren, kripto para şüphecilerinden biri ve Başkan Vladimir Putin’in yakın müttefiki olan Elvira Nabiullina bulunuyor.

Nabiullina daha önce bankanın yerleşimlerde kripto kullanmak isteyen Rus firmaları için “deneysel bir sanal alan” oluşturmak istediğini söylemişti.

Ancak geçen yıl üst düzey bir milletvekili, Rus firmalarının düzenleyicilerin harekete geçmesini beklemediğini iddia etti.

Devlet Duması Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, yerli firmaların kriptoda “zaten” yurt dışında iş yaptığını söyledi . Aksakov Haziran 2023’te şunları söyledi:

“[Büyük Rus şirketleri şunu söylüyor: ‘[Kripto işlemleriyle desteklenen işleri yürütmek için] bir yasaya bile ihtiyacımız yok. Mevcut yasal çerçeve içerisinde çalıştığımızı biliyoruz ve sonuçlarından korkmuyoruz.’”

Bu arada Merkez Bankası dijital ruble projesini hızlandırmak istiyor. Banka, CBDC’nin dolar ve kripto destekli iş ve ticarete bir alternatif sunacağını umuyor ve 2025’te kullanıma sunulmasını planlıyor .

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası