Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Konusu

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Konusu

Hobbit Sméagol, kuzeni Déagol ile balık tutmaktadır ve Déagol, nehrin içinde Tek Yüzük’ü bulur. Sméagol’ün aklı Yüzük tarafından ele geçirilir ve bunun için kuzenini öldürür. Fiziksel ve zihinsel olarak giderek daha fazla bozulan Sméagol, Sisli Dağlar’a çekilir ve Gollum olarak bilinir hale gelir.

Yüzyıllar sonra, Yüzük Savaşı sırasında, Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli ve Rohan’ın Kralı Théoden’i Isengard’a götürür, burada Merry ve Pippin ile yeniden birleşirler. Gandalf, Saruman’ın palantír’ını alır ve grup, Helm’s Deep’teki zaferlerini kutlamak için Edoras’a döner. Pippin, palantír’a bakar, Sauron’u ve yanan bir ağacı görür. Gandalf, düşmanın Gondor’un başkenti Minas Tirith’e saldırmayı planladığını çıkarır; oraya gidip Gondor’un yozlaşmış yöneticisi Denethor’u uyarmak için oraya gider. Ona eşlik eden Pippin, hayatını kurtaran Denethor’un şimdi ölü olan varisi Boromir’e sadakat yemini eder; Gandalf’ın talimatı üzerine, Pippin, Rohan’dan yardım çağıran meşalelerin yakılmasını tetikler.

Yüzük’ü taşıyan Frodo ve Sam, şimdi onların rehberi olan Gollum’un onları ihanete uğratıp Yüzük’ü kendisi için almayı planladığından habersiz, Mordor’a doğru yolculuklarına devam ederler. Üçlü, dokuz Nazgûl’un efendisi Angmar Cadı-kralı’nın, Orkların ordusuyla Gondor’a doğru yola çıktığını görürler. Gollum, Sam’i yiyecek malzemelerini yemek ve Yüzük’ü istemekle suçlamak için komplo kurar; Yüzük’ün artan gücünden etkilenen Frodo, aldatmacaya kapılır ve Sam’e eve gitmesini emreder. Daha sonra Gollum, Frodo’yu dev örümcek Shelob’un inine girmeye kandırır. Frodo, zor bela kaçar ve Gollum’la yüzleşir, Gollum bir arbede sonrası bir uçuruma düşer. Shelob, Frodo’yu bulur, felç eder ve bağlar, ancak yaralanır ve geri dönen Sam tarafından kovulur. Frodo’nun görünüşte ölümüne yas tutan Sam, Yüzük’ü alır. Sam, bir grup Ork’un Frodo’yu esir aldığını gördüğünde hatasını anlar ama Orklar kendi aralarında savaşırken Frodo’yu kurtarmayı başarır. Şimdi Mordor’un içinde olan hobbitler, hedefleri olan Mount Doom’a doğru devam ederler.

Kral Théoden ordusunu toplarken, Elrond, Aragorn’a Arwen’in ölmekte olduğunu, Orta Dünya’yı terk etmeyi reddettiğini söyler. Elrond, Aragorn’a Kral Elendil’in kılıcı Narsil’in parçalarından yeniden dövülmüş Andúril’i verir ve Gondor’un tahtını talep etmeye karar vermesi için onu teşvik eder, çünkü o tahtın varisidir. Legolas ve Gimli ile birlikte olan Aragorn, Ölülerin Yolları’na seyahat eder ve eğer Gondor’a yardım ederlerse oradaki hayaletleri lanetlerinden kurtarmaya söz verir. Bu arada, daha önce Cadı-kral tarafından ezilmiş ve Minas Tirith’e geri sürülmüş olan Faramir, intihar saldırısında ağır yaralanır; oğlunun öldüğüne inanan Denethor, deliliğe düşer. Gandalf, savunmacıları yönetir, ancak devasa Ork ordusu şehre girer. Denethor, kendisini ve Faramir’i bir yığın üzerinde yakmaya çalışır, ancak Pippin Gandalf’ı uyarır ve onlar Faramir’i kurtarır. Alevler içinde ve acı çeken Denethor, ölümüne atlar.

Théoden gelir ve ordusunu Orklara karşı yönetir. Takip eden savaşta Orklara karşı başlangıçta başarılı olmalarına rağmen, Oliphaunt binen Haradrim tarafından yok edilirler ve Cadı-kral Théoden’i ölümcül bir şekilde yaralar; ancak, yeğeni Éowyn, Merry’nin yardımıyla Cadı-kral’ı öldürür. Théoden, yeğeninin kollarında ölür. Ardından Aragorn, Ölülerin Ordusu ile gelir, Sauron’un güçlerini yenerler. Yeminleri yerine getirilir ve Ölüler lanetlerinden kurtulur. Aragorn, şimdi son derece zayıf olan Frodo ve Sam’i Sauron’dan uzaklaştırmak için Mordor’a yürümeye karar verir; Sauron’un kalan tüm güçleri, hobbitlerin Mount Doom’a ulaşmalarını sağlamak için Aragorn’un dikkat dağıtmasını karşılamak üzere yürür. Daha önceki düşüşünden kurtulan Gollum, onlara saldırır, ancak Frodo hala dağa girebilir. Orada, Yüzük’ün gücüne boyun eğer, parmağına takar, ancak Gollum parmağını ısırıp onu geri almayı başarır. Birlikte mücadele ederler ve uçurumdan düşerler. Frodo, bir eliyle ona tutunurken, Yüzük’e boyun eğmesinin ardından aklını suçluluk ve pişmanlık kaplar, Sam’in arkadaşına olan sarsılmaz inancı Frodo’nun Sam’in uzatılan eline ulaşmasını talep eder, Frodo’nun hayatını kurtarır. Gollum düşer ve ölür; onunla düşen Yüzük, lavada yok olur, Barad-dûr’un çökmesine neden olur ve Sauron’un Gözü patlar, Karanlık Lord’u bir kez ve herkes için yok eder. Aragorn’un ordusu, düşmanları ve Mordor toprakları yeryüzüne çökerken galip gelir ve Mount Doom patlar, Frodo ve Sam dar bir şekilde lavadan kaçar.

Gandalf, kartalların yardımıyla hobbitleri kurtarır ve hayatta kalan Dostluk, Minas Tirith’te mutlu bir şekilde yeniden bir araya gelir. Aragorn, Gondor’un Kralı olarak taç giyer ve Arwen ile evlenir. Hobbitler, Shire’a, evlerine döner, burada Sam, Rosie Cotton ile evlenir. Dört yıl sonra, hala Cadı-kral tarafından verilen yarasının acısından muzdarip ve travma yaşayan Frodo, amcası Bilbo, Gandalf ve Elf’lerle birlikte Orta Dünya’yı terk eder ve Ölümsüz Topraklara gider. Maceralarını detaylandıran Batı Martı’nın Kırmızı Kitabı’nı Sam’e bırakır. Sam, Shire’a döner, burada Rosie ve çocuklarını kucaklar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası