Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti Özet

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti Özet

1720 yılında, Vali Weatherby Swann ve kızı Elizabeth, HMS Dauntless gemisiyle seyahat ederler. Teğmen Norrington’ın ekibi, gemi enkazından kurtulan Will Turner’ı bulur. Elizabeth, Will’in boynundaki altın madalyonu alır ve siyah yelkenli bir gemi görür. Sekiz yıl sonra Jamaika’daki Port Royal’da, Norrington komodor olarak terfi eder ve Fort Charles’ta Elizabeth’e evlenme teklif eder. Elizabeth’in korsesi onu bayıltır ve suya düşmesine neden olur, bu da madalyonun bir nabız yaymasına neden olur. Başlangıçta bir gemiyi “ele geçirmek” için gelen Kaptan Jack Sparrow, Elizabeth’i kurtarır ve onu tanıyan Komodor Norrington’dan kaçar. Şimdi bir demirci olan Will, Jack ile tanışır ve Sparrow’un hapsedilmesi için yeterince uzun süre savaşır.

O gece, Port Royal, Elizabeth Swann’ın yıllar önce gördüğü gemi olan Black Pearl tarafından saldırıya uğrar, madalyonu ararlar. Müzakereyi başlatan Elizabeth, Kaptan Barbossa ile tanışmak üzere gemiye alınır. Valinin kızı olduğu kimliğini gizlemek için adını “Elizabeth Turner” olarak vermesine rağmen, Barbossa Elizabeth’i yanlarına alır. Barbossa, madalyonun, Cortés’in katliamını durdurmak için rüşvet olarak kullanılan taş bir sandıkta bulunan 882 Aztek altın parçasından biri olduğunu açıklar, ancak Cortés’in hırsı nedeniyle, putperest tanrılar altına bir lanet koyar. Barbossa’nın ekibi, hazineyi Isla de Muerta’da bulur, ancak harcadıktan sonra hiçbir şey hissetmez ve tat almazlar ve ay ışığında ölümsüz ölü iskeletlere dönüşürler. Laneti kaldırmak için, Barbossa’nın ekibinin tüm altını kanlarıyla geri vermesi gerekmektedir. “Bootstrap Bill” Turner’ın çocuğuna bir parça gönderdiğini keşfeden Barbossa, Bootstrap’ı okyanusun dibine gönderir. Elizabeth’in Bootstrap’ın çocuğu olduğunu varsayan Barbossa, onun kanını kullanmayı planlar.

Elizabeth’i kurtarmak için Will, Jack’i serbest bırakır ve Turner’ın Bootstrap Bill’in oğlu olduğunu öğrenir. Norrington’ı, Dauntless’ı çalmaya yönelik sahte bir girişimle oyalarlar, bu da onların HMS Interceptor’ı ele geçirmelerine ve ardından Joshamee Gibbs’i bulmak ve bir mürettebat toplamak için Tortuga’ya gitmelerine olanak sağlar. Will, Gibbs’ten Sparrow’un, Barbossa’nın bir isyan organize edip onu bir adada terk etmeden önce Black Pearl’ün kaptanı olduğunu öğrenir. Isla de Muerta’ya varan Jack ve Will, hazine mağarasına sızarlar, burada Barbossa, Elizabeth’in “Turner” kanıyla laneti kaldırmayı başaramaz. Will ve Elizabeth, madalyonla birlikte Interceptor’dan kaçar, ancak Sparrow, Barbossa tarafından yakalanır ve Pearl’deki hücreye kilitlenir. Pearl ve Interceptor arasında bir savaş başlar, mürettebat esir alınır ve gemi yok edilir. Barbossa’nın ihtiyaç duyduğu kanın kendisine ait olduğunu anlayan Will, Elizabeth’in özgürlüğünü sağlamak için kendini teslim eder. Barbossa kabul eder ancak Jack ve Elizabeth’i terk eder. Ertesi sabah, Elizabeth bir duman işareti yapar, ardından Jack ve Elizabeth, Dauntless gemisiyle kurtarılır. Elizabeth, Will’i Barbossa’dan kurtarma şartıyla Norrington’ın evlilik teklifini kabul eder.

O gece, Jack ve Norrington, Isla de Muerta’daki korsanlara bir baskın düzenlemek için bir plan yaparlar, ancak Norrington korsanlara kendisi baskın yapmayı planlar ve Sparrow, Barbossa’yı laneti kaldırmamaları için ikna eder, ta ki Norrington’ın adamlarını öldürdükten sonra. Yaklaşacak olan savaşı öngören Jack, ölümsüz olmak için gizlice bir madeni parayı avucuna alır, ardından Will’i serbest bırakır ve mağarada Barbossa ile düello yapar. Norrington’ın mürettebatı, Dauntless gemisinde iskeletlerle savaşırken, Elizabeth Jack’in mürettebatını serbest bırakmak için kaçar, onlar Pearl’de kaçarken Swann, Will ve Jack’i tek başına kurtarmak zorunda kalır. Elizabeth, Barbossa’nın mürettebatının bazılarını yenmeye yardımcı olduktan sonra, Sparrow Barbossa’yı vurur, tam o sırada Will, kalan her iki madeni parayı da kanlarıyla birlikte sandığa geri koyar ve laneti kaldırır. Artık ölümlü olan Barbossa, Sparrow’un silahından çıkan kurşunla ölür ve Barbossa’nın geri kalan mürettebatı öldürülür veya teslim olur.

Port Royal’da, Will, Elizabeth’e olan aşkını ilan eder, ardından idam edilmek üzere olan Jack’i kurtarır. Bir arbedenin ardından Jack ve Will çevrilir. Elizabeth, onların yanında durur, Norrington yerine Turner’ı seçer, Norrington geri çekilir. Sparrow suya düşer, ardından Black Pearl ve yeni mürettebatı tarafından kurtarılır. Norrington, Sparrow’a takibi başlatmadan önce “bir günlük başlangıç” verme kararı alır. Vali Swann, Will ve Elizabeth’e onayını verirken, Jack Sparrow Pearl’ün kaptanı yapılır ve ufka doğru yelken açar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası