Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı Özet

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı Özet

Will Turner ve Elizabeth Swann’ın düğünü, Doğu Hindistan Ticaret Şirketi’nin Lordu Cutler Beckett tarafından kesilir. Beckett, Kaptan Jack Sparrow’u serbest bıraktıkları için onları tutuklama emirleriyle Port Royal’a gelir. Ayrıca bir tutuklama emri olmasına rağmen, Komodor James Norrington, Kraliyet Donanması’ndan istifa eder ve Jack’i takip ederken gemisi HMS Dauntless’ı bir kasırgada kaybettikten sonra ortadan kaybolur.

Bu arada, Black Pearl gemisinde, Jack, Will’in babası Bootstrap Bill Turner tarafından ziyaret edilir ve Siyah Nokta ile işaretlenir. Bootstrap, Davy Jones tarafından kaptanlık yapılan Uçan Hollandalı’nın bir mürettebat üyesidir. Jack, daha önce Pearl’ü derinliklerden çıkarmak için Jones ile bir anlaşma yapmıştı ve şimdi Hollandalı’nın gemisinde hizmet etmeli ya da Kraken tarafından Davy Jones’un Kilidi’ne çekilmeli. Bu arada, Kral George tarafından imzalanan ve Jack Sparrow için tasarlanan Marque Mektuplarını ortaya çıkaran Beckett, Will’in Sparrow’un pusulasını geri alması karşılığında Will ve Elizabeth’i serbest bırakmayı teklif eder.

Will, Jack ve ekibini bir adada bulur ve onları yamyamlardan kaçmalarına yardımcı olur. Daha sonra Jack, vudu rahibesi Tia Dalma’yı ziyaret eder, o da Davy Jones’un hala atan kalbini içeren Ölü Adamın Sandığı’nı bulmalarına yardımcı olur. Jack, onu bulmayı ve kendini Jones’un borcundan kurtarmayı amaçlar. Will, Jack’in pusulası karşılığında sandığın anahtarını bulmak için Jack ile anlaşma yapar ancak Jack’in yerine Hollandalı’nın gemisindeki Jones’un ekibiyle hizmete aldatılır. Jones, 99 daha fazla ruh sağlayabilirse Sparrow’u hizmetten serbest bırakmayı kabul eder. Will, Hollandalı’nın gemisinde babası Bootstrap Bill ile yeniden bir araya gelir ve Jones’un anahtara sahip olduğunu öğrenir. Jones’a Karşı Zar Oyunu’nu kaybetmesine rağmen, Will anahtarla kaçar ve Edinburgh Trader’a tırmanır. Jones, Kraken’ı çağırır ve gemiyi batırır, ancak Will tekrar kaçar.

Bu arada, Elizabeth’in babası Vali Swann, onu hapisten kurtarır ancak kendisi yakalanır. Elizabeth, Beckett’ten Marque Mektuplarını çalar ve Tortuga’ya gider, burada hem Jack’i hem de sarhoş Norrington’ı bulur. Jack, Elizabeth’i Jones’un sandığını bulmak için pusulasını kullanmaya ikna eder. Tüm taraflar, sandığın gömülü olduğu Isla Cruces’a varır. Jack, Will ve Norrington arasında üçlü bir kılıç dövüşü çıkar, hepsi kalbi kendi hedefleri için ister: Jack, Kraken’ı çağırmayı ve Jones’a olan borcunu iptal etmek ister; Will, babasını Hollandalı’dan serbest bırakmak ister; ve Norrington, Donanma subayı olarak hayatını geri kazanmak ister. Kaos sırasında, Norrington gizlice kalbi ve Marque Mektuplarını çalar ve kaçar, Hollandalı’nın mürettebatını başka bir yere çekmeye çalışıyormuş gibi yapar. Jones, Kraken ile Pearl’a saldırır, bu da mürettebatın çoğunu öldürür ve Pearl’ün tüm cankurtaran botlarını bir tanesi hariç yok eder. Jack, botu kısa süreliğine savaştan kaçmak için kullanır ancak geri dönüp Kraken’ı, içinde barut ve rom dolu bir ağla yaralamaya yardımcı olur.

Jack, hayatta kalanların gemiyi terk etmesini emreder, ancak Elizabeth Kraken’ın sadece Jack’i istediğini fark eder. Elizabeth, Jack’i öperek ve onu direğe zincirleyerek mürettebatın Kraken, Jack ve Pearl’ü derinliklere çekerken kaçmasını sağlar. Sparrow’un borcunun ödendiğine dair tatmin olmuş gibi görünen Davy Jones, sandığı açar ve kalbinin eksik olduğunu bulur. Norrington, Beckett’e Mektupları ve Jones’un kalbini verir, onu Donanmaya geri döndürür ve ayrıca Doğu Hindistan Ticaret Şirketi’nin Davy Jones, Uçan Hollandalı, Kraken ve Yedi Deniz üzerinde kontrol kazanmasına izin verir. Jack’in mürettebatı Tia Dalma’ya döner, burada Dünya’nın Sonunda Sparrow’u kurtarma olasılığı konusunda anlaşırlar. Tia Dalma, onlara rehberlik edecek kaptanı tanıtır: dirilmiş Hector Barbossa.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası