Afrika’da Web3: Düzenleyici Zorluklar Potansiyel Dönüşümü Engelliyor

Açıklama: Kripto yüksek riskli bir varlık sınıfıdır. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bu web sitesini kullanarak şartlar ve koşullarımızı kabul etmiş olursunuz. İçeriğimizde bağlı kuruluş bağlantılarını kullanabilir ve komisyon alabiliriz.

Web3 ortamı ivme kazandıkça Afrika’nın , dönüştürücü potansiyelini tehdit eden önemli düzenleyici engellerle karşı karşıya kalıyor.

Bir Web3 toplama protokolü olan Cartesi’nin geliştirici savunucusu Jathin Jagannath, düzenleyici belirsizliklerin Afrika’nın Web3 yolculuğunda büyük bir engel olduğunu belirtti.

Web3 teknolojilerini çevreleyen açık ve iyi tanımlanmış düzenlemelerin bulunmaması, potansiyel kullanıcılar ve yatırımcılar arasında tereddüt yaratmaktadır.

Jagannath, mevzuattaki belirsizliğin Web3’ün sunduğu devrim niteliğindeki olanakları tam olarak benimseme konusunda isteksizliğe yol açabileceğini söyledi.

“Düzenlemelerin netliği, gelişmiş dijital okuryazarlık ve altyapı iyileştirmeleriyle Afrikalıların bu engelleri aştığını ve hızlı modernizasyona yöneldiğini göreceğiz” dedi Jagannath yakın zamanda yapılan bir röportajda, .

Afrika gerçekten de Web3’ün benimsenmesi ve yeniliği için verimli bir zemini temsil ediyor.

PricewaterhouseCoopers ve Emurgo Africa tarafından kıtada Web3’te yayınlanan bir rapor, Afrika genelinde blockchain finansmanının 2022’de %1.668 oranında şaşırtıcı bir artış gösterdiğini ortaya koydu.

Web3’ün benimsenmesinde başı çeken ülkeler Kenya, Nijerya ve Güney Afrika gibi ülkelerdir.

Bununla birlikte, muazzam potansiyeline rağmen Afrika, eğitim ve bilgiye erişim konusunda zorluklarla karşı karşıyadır.

Jagannath, dijital okuryazarlığın geliştirilmesine yönelik kritik ihtiyaca dikkat çekti. Geliştirici, Web3 teknolojilerinin başarılı entegrasyonu için vasıflı bir iş gücü ve kullanıcı tabanının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Web3bridge’in program direktörü Awosika Israel Ayodeji, Afrikalı geliştiriciler için eğitim ve bilgi erişimindeki bu zorlukların altını çizdi.

Ayodeji, yüksek yoksulluk oranlarının çoğu zaman bireyleri kapsamlı öğrenme yerine ticarete öncelik vermeye ittiğini söyledi.

Bu sorunları çözmek için Cartesi ve Web3bridge, Ocak 2024’ün başlarında Nijerya’da sekiz haftalık bir Cartesi ustalık sınıfı başlatmak için güçlerini birleştirdi.

Afrika’nın Web3 Ekosistemi Muazzam Bir Potansiyele Sahip

Afrika’nın 2024 ve sonrasında Web3 patlaması potansiyeli yadsınamaz.

Genç demografisi ve değişken para birimi gibi faktörler, Jagannath’ın da vurguladığı gibi onu Web3’ün benimsenmesi için olgunlaştırıyor.

Bununla birlikte Oxford Business School’a göre Afrikalıların yaklaşık yüzde 24’ü geleneksel bankacılık sisteminin dışında kalıyor.

Jagannath, Web3’ü bu zorluklara bir çözüm olarak görüyor. Ona göre merkezi olmayan cüzdanlar ve diğer Web3 uygulamaları güncel sorunlara çözüm olabilir. Dahası teknoloji, Afrikalıların finansal sistemlerle etkileşiminde ve sınır ötesi ticarete girişmesinde dönüştürücü değişikliklere öncülük edebilir.

CBN, cNGN Stablecoin’i Pilotlamak için Afrika Stablecoin Konsorsiyumunu Onayladı

Kısa süre önce Nijerya Merkez Bankası (CBN), Afrika Stablecoin Konsorsiyumu’na (ASC) cNGN stabilcoin’ini düzenleyici sanal alanında piyasaya sürmesi için onay verdi.

, stablecoin’in 27 Şubat 2024’te tanıtılacağını Nijerya bankaları ve fintech operatörleri arasındaki işbirlikçi bir çaba olan Afrika Stablecoin Konsorsiyumu, yakın zamanda yapılan bir duyuruda söyledi .

Konsorsiyum, cNGN stabilcoinin Nijerya Merkez Bankası, Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Nijerya Mali İstihbarat Birimi (NFIU) tarafından belirlenen düzenleyici gerekliliklere ve standartlara uyduğunu açıkladı.

Konsorsiyum, proje boyunca uyumluluk, tüketicinin korunması ve şeffaflığın sağlanması için düzenleyici kurumlarla işbirliği yapma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Özellikle cNGN stabilcoini, CBN tarafından daha geniş yeteneklerle tanıtılan eNaira’nın yerine geçmek yerine onu tamamlamak üzere tasarlandı.

Afrika Stablecoin Konsorsiyumu, şu anda Bantu ve BNB Smart Chain gibi stratejik blok zincirlerle birlikte çalışabilen cNGN stabilcoin’i denetleyecek.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası