Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filmi Konusu

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filmi Konusu

Gandalf’ın Moria’da Balrog ile savaştığı bir rüyadan uyanan Frodo Baggins, kendisini Samwise Gamgee ile birlikte Mordor yakınlarındaki Emyn Muil’de kaybolmuş olarak bulur. Kendilerinin, Tek Yüzük’ün eski bir taşıyıcısı olan Gollum tarafından takip edildiğini keşfederler. Gollum’u yakalayan Frodo, ona acır ve onlara rehberlik etmesine izin verir, Sam’e Mordor’a sızmak için Gollum’un yardımına ihtiyaçları olacağını hatırlatır.

Aragorn, Legolas ve Gimli, Merry ve Pippin’i kurtarmak için bir grup Uruk-hai’nin peşine düşerler ve Rohan krallığına girerler. Uruk-hai, bir grup Rohirrim tarafından pusuya düşürülür, bu da Merry ve Pippin’in Fangorn Ormanı’na kaçmasına olanak sağlar. Aragorn’un grubuyla buluşan Rohirrim’in lideri Éomer, kendisinin ve adamlarının Rohan’ın kralı Théoden tarafından sürgün edildiğini açıklar, Théoden, Saruman ve hizmetkârı Gríma Wormtongue’un kontrolü altındadır. Éomer, Merry ve Pippin’in baskın sırasında öldüğüne inanır ancak gruba iki at bırakır. Fangorn’da, Aragorn’un grubu Gandalf ile karşılaşır, Gandalf, Balrog ile savaştıktan sonra Orta Dünya’yı kurtarmaya yardımcı olmak için Gandalf the White olarak dirilmiştir.

Gandalf, üçlüyü Rohan’ın başkenti Edoras’a götürür, burada Gandalf, Théoden’i Saruman’ın kontrolünden kurtarır. Aragorn, Théoden’in Wormtongue’u idam etmesini durdurur, o kaçar. Saruman’ın Rohan’ı Uruk-hai ordusuyla yok etme planlarını öğrenen Théoden, vatandaşlarını Helm’s Deep’teki Hornburg kalesine tahliye eder. Gandalf, Éomer ve takipçilerini bulmak için ayrılır, umuyor ki onlar, restore edilmiş kral için savaşacaklardır. Aragorn, Théoden’in yeğeni Éowyn ile arkadaş olur, o ona aşık olur. Helm’s Deep’e giden mülteciler, Saruman’ın Warg binen Orkları tarafından saldırıya uğradığında, Aragorn bir uçurumdan düşer ve öldüğü varsayılır. Théodred’in atı Brego tarafından bulunur ve Helm’s Deep’e biner, Saruman’ın ordusunun kaleye doğru yürüdüğünü görür.

Rivendell’de, Arwen, babası Elrond tarafından Aragorn’un dönmeyeceği söylenir. Ona, Orta Dünya’da kalırsa, Aragorn’u binlerce yıl yaşayacağını hatırlatır ve isteksizce Valinor’a gider. Elrond, Lothlórien’den Galadriel tarafından ulaşılır, onu, Elf’lerin insanlara olan ittifaklarını onurlandırmaları gerektiğine ikna eder ve bir grup Elf’i Helm’s Deep’e gönderirler.

Fangorn’da, Merry ve Pippin, bir Ent olan Treebeard ile karşılaşırlar. Treebeard’ı ikna ederek müttefik olduklarını, onları bir Ent Konseyi’ne götürürler, burada Entler, yaklaşan savaşa katılmama kararı alırlar. Pippin, Treebeard’dan onları Isengard yönüne götürmesini ister, burada Saruman’ın savaş çabaları nedeniyle ormanın tahrip olduğunu görürler. Öfkelenen Treebeard ve Entler, Isengard’ı fırtına gibi basarlar, Saruman’ı kulesinde hapsederler.

Aragorn, Helm’s Deep’e varır ve Théoden’i yaklaşan Saruman ordusuna karşı uyarır. Théoden, sayıca büyük ölçüde az olmasına rağmen savaşa hazırlanır. Lothlorien Elf’lerinden oluşan bir grup, Saruman’ın ordusu kaleye saldırmadan kısa bir süre önce Rohan halkına yardım etmek için gelir. Uruk-hai, dış duvarı patlayıcılarla yarar ve ardından gelen saldırı sırasında, Elf’lerin komutanı Haldir’i öldürürler. Savunmacılar kaleye çekilir, burada Aragorn, Théoden’i Uruk-hai ile son bir kez karşılaşmaya ikna eder. Şafak vakti, savunmacılar ezildiğinde, Gandalf ve Éomer, savaşın gidişatını değiştiren Rohirrim’le birlikte gelirler. Hayatta kalan Uruk-hai, Fangorn Ormanı’na kaçarlar ve ağaçlar tarafından öldürülürler. Gandalf, Sauron’un misilleme yapacağı konusunda uyarır.

Gollum, Frodo ve Sam’i Ölü Bataklıklar’dan Kara Kapı’ya götürür, ancak onlara Mordor’a başka bir yoldan girmelerini önerir. Frodo ve Sam, geç Boromir’in küçük kardeşi Faramir liderliğindeki Ithilien’in Korucuları tarafından yakalanır. Frodo, Faramir’in Gollum’u yakalamasına yardımcı olur, böylece onun Korucular tarafından öldürülmesini önler. Tek Yüzük’ü öğrenen Faramir, esirlerini Yüzük’ü babası Denethor’a getirmek için Gondor’a götürür. Kuşatılmış Osgiliath şehri üzerinden geçerken, Frodo, Faramir’e Yüzük’ün gerçek doğasını açıklamaya çalışır ve Sam, Boromir’in onun gücü tarafından deliye döndüğünü açıklar. Bir Nazgûl, neredeyse Frodo’yu yakalar, o Yüzük’ün gücü altına düşer, ancak Sam onu kurtarır ve yüreği kırılan Frodo’ya, hala Orta Dünya’da kalan iyilik için savaştıklarını hatırlatır. Frodo’nun kararlılığından etkilenen Faramir, onları serbest bırakır. İhanete uğradığını hisseden Gollum, Frodo’yu Cirith Ungol’e varınca “ona” götürerek Yüzük’ü geri alacağına karar verir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası