Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Konusu

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Konusu

Orta Dünya’nın İkinci Çağında, Elf, Cüce ve İnsanların efendilerine Güç Yüzükleri verilir. Onların bilmediği bir şey var, Karanlık Lord Sauron, Mount Doom’da Tek Yüzük’ü döker, içine büyük bir güç koyar, diğer Yüzükleri hükmetmek ve Orta Dünya’yı fethetmek için. İnsanlar ve Elflerin son ittifakı, Mordor’da Sauron’un güçleriyle savaşır. Gondor’un Isildur’u, Sauron’un parmağını ve onunla birlikte Yüzük’ü keser, böylece Sauron’u yenerek onu ruh formuna döndürür. Sauron’un ilk yenilgisiyle, Orta Dünya’nın Üçüncü Çağı başlar. Yüzük’ün etkisi Isildur’u bozar, onu kendisi için alır ve daha sonra Orklar tarafından öldürülür. Yüzük, bir nehirde 2.500 yıl boyunca kaybolur, ta ki onu Gollum bulana kadar, onu dört buçuk yüzyıldan fazla bir süre boyunca sahiplenir. Yüzük, Gollum’u terk eder ve daha sonra tarihinden habersiz olan bir hobbit olan Bilbo Baggins tarafından bulunur.

Altmış yıl sonra, Bilbo, Shire’da 111. doğum gününü kutlar, eski arkadaşı, büyücü Gandalf the Grey ile yeniden bir araya gelir. Bilbo, Shire’ı son bir macera için terk eder ve mirasını, Yüzük dahil, yeğeni Frodo’ya bırakır. Gandalf, Yüzük’ü araştırır, gerçek doğasını keşfeder ve Gollum’un Sauron’un Orkları tarafından yakalandığını ve acımasızca işkence gördüğünü öğrenir, sorgulaması sırasında iki kelime açığa çıkar: “Shire” ve “Baggins.” Gandalf döner ve Frodo’yu Shire’ı terk etmesi konusunda uyarır. Frodo, arkadaşı, bahçıvan Samwise Gamgee ile ayrılırken, Gandalf, büyücü Saruman ile buluşmak üzere Isengard’a gider, ancak onun ihanetini ve Sauron ile ittifakını keşfeder, Sauron, Frodo’yu bulmak için dokuz ölümsüz Nazgûl hizmetkarını göndermiştir.

Frodo ve Sam, diğer hobbitler Merry ve Pippin tarafından katılır ve Nazgûl’den kaçmayı başarırlar ve Bree’ye varırlar, burada Gandalf ile The Prancing Pony Hanı’nda buluşmayı planlamışlardır. Ancak, Gandalf hiçbir zaman gelmez, Saruman tarafından tutsak alınmıştır. Hobbitler daha sonra Strider adında bir Korucu tarafından yardım görürler, onları Rivendell’e götürmeyi vaat eder; ancak, Weathertop’ta Nazgûl tarafından pusuya düşerler ve liderleri, Cadı-Kral, Frodo’yu bir Morgul bıçağıyla bıçaklar. Bir Elf ve Strider’ın sevgilisi olan Arwen, Strider’ı bulur ve Frodo’yu kurtarır, Nazgûl’ü süpüren sel sularını çağırır. Onu Rivendell’e götürür, burada Elf’ler tarafından iyileştirilir. Frodo, Gandalf ile buluşur, Isengard’dan bir Büyük Kartal ile kaçmıştır. O gece, Strider, Arwen ile yeniden bir araya gelir ve birbirlerine olan aşklarını teyit ederler.

Gandalf’tan Saruman’ın ihanetini öğrenen ve şimdi hem Sauron hem de Saruman’dan tehditlerle karşı karşıya olduklarını anlayan Arwen’in babası, Lord Elrond, Yüzük’ü Rivendell’de tutmaya karar verir. Elfler, İnsanlar ve Cücelerden oluşan bir konseyi toplar, Frodo ve Gandalf da katılır, Yüzük’ün Mount Doom’un ateşlerinde yok edilmesi gerektiğine karar verir. Frodo, Yüzük’ü almayı gönüllü olarak üstlenir, yanında Gandalf, Sam, Merry, Pippin, Elf Legolas, Cüce Gimli, Gondor’un Boromir’i ve aslında Aragorn olan Strider vardır, Isildur’un varisi ve Gondor’un meşru Kralı. Şimdi Rivendell’de yaşayan Bilbo, Frodo’ya kılıcı Sting’i ve mithril’den yapılmış bir zırh gömleği verir.

Yüzük Kardeşliği, Rohan Boğazı’na doğru yol alır, ancak Saruman’ın casusları tarafından izlendiklerini keşfederler. Bunun yerine, Caradhras’ın dağ geçidinden geçmeye başlarlar, ancak Saruman bir fırtına çağırır ve onları Moria Madenleri’nden geçmeye zorlar, burada bir su canavarı girişi kapatarak Kardeşliği içeride hapseder, onlara başka çıkış yoluna gitmekten başka seçenek bırakmaz. Moria’nın Cücelerini ölü bulduktan sonra, Kardeşlik Orklar ve bir mağara trolü tarafından saldırıya uğrar. Onları savarlar ancak Durin’in Laneti ile karşılaşırlar: madenlerin içinde yaşayan bir Balrog. Diğerleri kaçarken, Gandalf Balrog’u savar ve onu büyük bir uçuruma atar, ancak Balrog, Gandalf’ı karanlığa kendisiyle birlikte çeker. Yıkıma uğramış Kardeşlik, Elf kraliçesi Galadriel’in yönettiği Lothlórien’e ulaşır, Galadriel özel olarak Frodo’ya sadece onun görevi tamamlayabileceğini ve Kardeşlik’ten birinin Yüzük’ü almayı deneyeceğini söyler. Ayrıca ona, Sauron’un Orta Dünya’yı, Shire’ı da içine alacak şekilde köleleştirdiği bir gelecek vizyonunu gösterir. Bu arada, Saruman, Kardeşliği bulup öldürmek için Isengard’da bir Uruk-hai ordusu oluşturur.

Kardeşlik, nehir yoluyla Parth Galen’e seyahat eder. Frodo dolaşır ve Boromir tarafından karşılaşır, Boromir, Lady Galadriel’in uyardığı gibi, Yüzük’ü almaya çalışır. Daha sonra Uruk-hai izcileri Kardeşliği pusuya düşürür, Hobbitleri kaçırmaya çalışırlar. Boromir, Yüzük’ün büyüsünden kurtulur ve Merry ve Pippin’i korur, ancak Uruk-Hai lideri Lurtz, Hobbitleri kaçırırken Boromir’i ölümcül bir şekilde yaralar. Aragorn gelir ve Lurtz’u öldürür, daha sonra ölen Boromir’i teselli eder, yaklaşan çatışmada Gondor halkına yardım etme sözü verir. Yüzük’ün arkadaşlarını bozacağından korkan Frodo, Mordor’a tek başına seyahat etmeye karar verir, ancak Sam’in gelmesine izin verir, Gandalf’a ona bakma sözünü hatırlar. Aragorn, Legolas ve Gimli, Merry ve Pippin’i kurtarmak için yola çıktığında, Frodo ve Sam, Emyn Muil’in dağ geçidinden aşağıya doğru yol alır, Mordor’a doğru yolculuklarına devam ederler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası