Wonka Filmi Konusu

Willy Wonka, hırslı bir sihirbaz, mucit ve çikolatacı, çikolata dükkanını Galeries Gourmet’te kurmak için Avrupa’ya gelir. Sınırlı birikimini harcayan Wonka, henchman Bleacher tarafından Mrs. Scrubitt’ın pansiyonunda kalmaya zorlanır ve yetim Noodle’ın ince yazı konusundaki uyarısına rağmen, okuma yazma bilmediği için bir sözleşme imzalar. Onları ödemek için Wonka, insanları uçuran “hoverchocs” adlı çikolataları tanıtır, bu da üç rakip çikolatacı – Arthur Slugworth, Felix Fickelgruber ve Gerald Prodnose – tarafından alay konusu olur ve onlar Polis Şefini, çikolata dükkanı olmadan satış yapması için kazançlarını el koymaya çağırır.

Sözleşme tarafından üzerine konulan aşırı ücretleri ödeyemeyen Wonka, Mrs. Scrubitt için bir çamaşırhanede çalışmak üzere yakalanır ve diğer esirlerle birlikte: Abacus Crunch, Piper Benz, Larry Chucklesworth, Lottie Bell ve Noodle. Rakip çikolatacıların oluşturduğu bir kartel hakkında bilgi edinen Wonka, polis şefinin çikolata zayıflığını Wonka’yı şehri terk etmeye zorlamak için kullanan Wonka, Noodle’ın yardımıyla kaçar; ona ömür boyu çikolata tedariki vaat ederken, o ona okuma yazmayı öğretmeyi vaat eder. Wonka, çikolataya olan düşkünlüğünün geç annesinden geldiğini Noodle’a söyler ve yıllardır çikolatalarını çalan gizemli küçük turuncu bir adamın çikolatalarının çalınmasından bahseder. İmza çikolatasını üretmek için Wonka ve Noodle, yerel hayvanat bahçesine giderek Abigail adlı zürafayı sağarlar. Diğer çamaşırhane çalışanlarıyla birlikte, borçlarını hafifletmek için bir çikolata satış seferberliği başlatırlar ve Scrubitt ve şefi atlatmak için şehrin altındaki tünelleri kullanırlar. Hırsızın adı Lofty olan bir Oompa Loompa olduğunu ortaya çıkaran Wonka, Oompa Loompa’nın, Wonka’nın yıllar önce Lofty’nin gözetiminde Loompaland’dan aldığı kakao çekirdekleri için intikam aradığını keşfeder, ancak Wonka’yı kandırarak kaçar.

Çikolata satışından elde edilen fonlarla, esirler Wonka’nın hayalindeki çikolata dükkanını açarlar. Çikolata Karteli ve şef, artık onu tutuklayamadığı için onu Scrubitt’a maruz bırakır, çünkü artık meşru bir dükkanı vardır. Çikolatalarını Yeti teriyle harmanlayan Scrubitt, müşteriler arasında kaosa neden olur, bu da Wonka’nın dükkanının yıkılmasına yol açar. Wonka, herkesin borçlarını ödemek için gemiyle şehri terk etme teklifini kabul eder. Çamaşırhaneden tüm işçiler serbest bırakılır, sadece Noodle hariç; Slugworth, onu orada süresiz olarak tutması için Scrubitt’e ödeme yapar ve güvercin kümesine kilitlenir. Wonka, Noodle’ın Slugworth’un yeğeni olduğunu çıkarır, sonra o ve Lofty, patlamak üzere ayarlanmış olan gemiden atlamak zorunda kalır. Grubun yardımıyla Noodle’ı kurtardıktan sonra, kartelin suçlayıcı hesap kitabını elde etmek için bir strateji belirlerler.

Abigail’ın dikkatinin dağılmasından faydalanan Wonka ve Noodle, kartelin üssüne sızarlar. Kartel tarafından karşılaşırlar ve kartel, annesi Dorothy’ye öldüğü bildirilen Noodle’ın, aile servetine olan iddiasını ortadan kaldırmak için Slugworth tarafından Scrubitt’e bırakıldığını açığa çıkarır. Kartel, Wonka ve Noodle’ı çikolatada boğmaya çalışır, ancak Wonka, Lofty’nin onları kurtarmasını sağlar ve kartelin suçlarını yetkililere ve halka açığa çıkarır. “Hoverchocs” adlı bir çikolata stoğunu tamamen yedikten sonra, Kartel havada uçmaya başlar ve inme yolunu bulamaz. Wonka’nın arkadaşları, kartelin çikolata rezervini, Wonka’nın benzersiz malzemeleriyle harmanlanmış bir çeşme aracılığıyla serbest bırakır, bu da kartelin işletmesini mahveder. Kalabalık, Wonka’nın çikolata çeşmesinin tadını çıkarır ve Wonka, annesinin ona verdiği son çikolata barını açar, “kiminle çikolatayı paylaştığın” önemli olan bir mesajın olduğu altın bir kağıt keşfeder. Noodle’ı annesi Dorothy Smith ile birleştirir, Lofty’ye olan borcunu öder ve Lofty’nin tat alma şefi olarak kendi fabrikasını kurmaya başlamak için satılık terk edilmiş bir şato bulur.

Bir epilogda, Scrubitt ve Bleacher, Wonka’nın dükkanını sabote etme girişimlerinin kanıtlarını ortadan kaldırma girişimleri ters teper ve tutuklanırlar, ayrıca eski tutsakların geri kalanının hayatlarını da tasvir ederler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası