The Holdovers Konusu

1970 Aralık’ta, Paul Hunham, bir zamanlar burslu olarak katıldığı New England’daki Barton Akademisi’nde katı bir klasikler profesörüdür. Öğrencileri ve meslektaşları, sert notlandırması ve katı tavrı nedeniyle ondan hoşlanmazlar. Hunham’ın müdürü Woodrup, sınıfında bir öğrenciyi başarısız etmesi nedeniyle akademiye önemli bir bağışçıyı kaybettirdiği için onu azarlar, bu da Princeton Üniversitesi’nin kabul teklifini geri çekmesine neden olur.

Cezalandırma olarak, Hunham, tatiller için kampüste bırakılan “bekleme” öğrencilerini denetlemek zorunda kalır, bunlar arasında annesi yeni üvey babasıyla balayına gitmek için Saint Kitts’e olan seyahatini ani bir şekilde iptal eden Angus Tully de vardır. Arkada kalanlar arasında, Vietnam Savaşı’nda hizmet ederken öldürülen bir Barton mezunu olan oğlunun kaybını yas tutan kafeterya yöneticisi Mary Lamb da vardır.

Öğrencilerin hayal kırıklığına uğramasına rağmen, Hunham, bekleme öğrencilerinin tatiline ders çalışmayı ve egzersiz yapmayı dayatır. Altı gün sonra, onlardan birinin zengin babası helikopterle gelir ve tüm öğrencileri ailenin kayak gezisine götürmeyi kabul eder. Ebeveynlerinden izin alamayan Angus, Barton’da Hunham ve Mary ile yalnız bırakılır. Hunham, bir otel odası ayarlamaya çalışırken onu yakalar, bu da okul etrafında bir kovalamaca yaşanmasına ve Angus’un inatla bir spor ekipmanları yığınına atlamasına, kolunu çıkarmasına neden olur. Hastanede, Angus, Hunham’ı suçlamadan korumak için yalan söyler. Daha sonra Hunham, bir restoranda onunla tanıştıktan sonra yardımcı müdür Lydia Crane ile flört eder ve o, çifti Noel Arifesi Partisi’ne davet eder. Daha sonra, Angus’ı engelli bir savaş gazisiyle tartışmaktan caydırır.

Noel Arifesi’nde, Angus, Hunham, Mary ve Barton’ın hademesi Danny, Lydia’nın partisine katılır. Angus, parmak boyası yaparken Lydia’nın yeğeniyle flört ederken, Hunham, Lydia’nın önemli bir diğerinin olduğunu keşfetmekten hayal kırıklığına uğrar ve sarhoş olan Mary, oğlunun ölümü üzerine mutfakta çöker. Hunham, Angus’ın protestolarına rağmen erken ayrılmakta ısrar eder, bu da Angus’un babasının öldüğünü öfkeli bir şekilde söylemesine neden olur, bu da Mary’nin Hunham’ı duyarsızlığı için azarlamasına neden olur.

Davranışları üzerine düşündükten sonra, Hunham küçük bir Noel kutlaması düzenler ve Mary’nin ikna etmesiyle, Angus’ın “gezi” için Boston’a gitme isteğini kabul eder. Hamile olan kız kardeşiyle vakit geçirmesi için Mary’yi Roxbury’de bıraktıktan sonra, Angus ve Hunham, Boston’daki çeşitli aktivitelerde, buz pateni yapma ve Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret etme dahil olmak üzere bir araya gelirler. Harvard Üniversitesi’nden bir sınıf arkadaşı olan ve başarılı bir akademisyen olan biriyle karşılaşırlar. Sorulduğunda, Hunham kariyeri hakkında yalan söyler, Angus da ona katılır. Sürekli soruların ardından, Hunham, bir arkadaşına saldırdığı için Harvard’dan atıldığını ve bu olayın kariyer beklentilerini mahvettiğini Angus’a itiraf eder. Eski öğretmenlerinden birinin yardımı sayesinde, Barton’da bir öğretim pozisyonu elde edebilmiştir.

Sabahleyin, Hunham, aynı antidepresanı aldıklarını fark ettikten sonra, kendisinin ve Angus’un her ikisinin de depresyon hastası olduğunu keşfeder. Orpheum Tiyatrosu’nda Little Big Man’ı izlemeye gittiklerinde, Angus gizlice kaçar ve Hunham onu bir taksiye binerken yakalar. Angus, babasının aslında hayatta olduğunu ve yakındaki bir akıl hastanesinde tutulduğunu açıklar. Hunham, Angus’ı, ailesini dağıtan zihinsel hastalığı olan babasını görmeye götürür. Akşam yemeği sırasında, endişeli Angus’a, babası gibi olmak zorunda olmadığını güvence verir. Mary ve Danny ile birlikte Yılbaşı Gecesi’ni kutlarlar, televizyonda Times Meydanı’ndaki topun düşüşünü izlerler ve okul mutfakta bir M-80 havai fişek patlatırlar.

Ocak 1971’de okul tekrar başladığında, Hunham, Woodrup’un ofisine çağrılır, Angus’un annesi ve üvey babası tarafından karşı karşıya kalır. Ona, Angus’un babasını ziyaretinin yetkisiz olduğunu ve Angus’un ona verdiği kar küresinin, Lydia’nın partisinden çaldığı, babasının şiddetli bir bölüm geçirmesine neden olduğunu söylerler. Anne ve üvey baba, Angus’ı askeri okula göndermeyi planlarlar, ancak Hunham, Angus için durur ve gezi için suçu üzerine alır. İşten çıkarılır, ancak Angus Barton’da kalmaya izin verilir; Hunham, nihayet hayat boyu süren rüyası olan Kartaca’nın kalıntılarını ziyaret etmeye karar verir.

Oğlunun kaybıyla daha iyi şartlarda olan Mary, uzun zamandır yazmak istediği monografi için Hunham’a bir defter verir. O ve Angus, içten bir veda paylaşırlar. Okulu terk ederken, Hunham, müdürden çaldığı konyağı içer, birazını okula doğru tükürür ve sonra arabayla uzaklaşır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası