Schindler’ın Listesi Filmi Konusu

Schindler’ın Listesi Filmi Konusu

II. Dünya Savaşı sırasında Kraków’da, Naziler yerel Polonya Yahudilerini aşırı kalabalık Kraków Gettosu’na zorlar. Çekoslovakya’dan bir Alman Nazi Partisi üyesi olan Oskar Schindler, şehre gelir ve servet yapmayı umar. Wehrmacht (Alman silahlı kuvvetleri) ve SS yetkililerine rüşvet verir ve emaye üretmek için bir fabrika satın alır. Schindler, karaborsacılar ve Yahudi iş topluluğu arasında bağlantıları olan bir Yahudi yetkili olan Itzhak Stern’i işe alır; o idareyi ele alır ve Schindler’in finansmanı düzenlemesine yardımcı olur. Stern, olabildiğince çok Yahudi işçinin SS tarafından toplama kamplarına götürülmesini veya öldürülmesini önlemek için Alman savaş çabasına esas olduğundan emin olur. Bu arada, Schindler Nazilerle dostane ilişkilerini sürdürür ve endüstriyel olarak yeni zenginliğinin ve statüsünün tadını çıkarır.

SS-Untersturmführer (üsteğmen) Amon Göth, Płaszów toplama kampının inşasını denetlemek üzere Kraków’a gelir. Kamp hazır olduğunda, gettonun tasfiye edilmesini emreder: iki bin Yahudi Płaszów’a taşınır ve diğer iki bin kişi SS tarafından sokaklarda öldürülür. Schindler katliamı görür ve derinden etkilenir. Özellikle, Nazilerden saklanan ve daha sonra cesetlerin yüklü olduğu bir vagonun üzerindeki bedenini gören kırmızı bir ceket giyen genç bir kızı fark eder. Schindler, dostluğunu Göth ile sürdürmeye dikkat eder ve çoğunlukla rüşvet yoluyla SS desteğinin tadını çıkarır. Göth, Yahudi hizmetçisi Helen Hirsch’i acımasızca döver ve villasının balkonundan rastgele insanları vurur; mahkumlar hayatları için sürekli korku içindedir. Zaman geçtikçe, Schindler’in odak noktası para kazanmaktan olabildiğince çok hayatı kurtarmaya çalışmaya kayar. İşçilerini daha iyi korumak için Schindler, fabrikasında bir alt kamp kurmasına izin vermesi için Göth’e rüşvet verir.

Almanlar savaşı kaybetmeye başladıkça, Göth’e Płaszów’daki kalan Yahudileri Auschwitz toplama kampına göndermesi emredilir. Schindler, işçilerini, Zwittau yakınlarındaki Brünnlitz’de inşa etmeyi planladığı bir mühimmat fabrikasına taşıma izni için Göth’ten izin ister. Göth isteksizce kabul eder ancak büyük bir rüşvet talep eder. Schindler ve Stern, Auschwitz yerine Brünnlitz’e taşınacak kişilerin bir listesini hazırlar. Liste sonunda 1.100 ismi içerir.

Yahudi işçiler trenle Brünnlitz’e taşınırken, kadınlar ve kızlar yanlışlıkla Auschwitz-Birkenau’ya yönlendirilir; Schindler, onların serbest bırakılması için Auschwitz’in komutanı Rudolf Höss’e rüşvet verir. Yeni fabrikada, Schindler SS gardiyanlarının izinsiz üretim alanına girmesini yasaklar ve Yahudileri Şabat’ı gözlemlemeye teşvik eder. Sonraki yedi ay boyunca, Nazi yetkililerine rüşvet vererek ve diğer şirketlerden kovan kabukları satın alarak servetini harcar. Schindler’in entrikaları nedeniyle, fabrika kullanılabilir hiçbir silah üretmez. 1945’te, tam da Almanya teslim olduğunda parası biter.

Nazi Partisi üyesi ve savaş karaborsacısı olan Schindler, yakalanmaktan kaçmak için ilerleyen Kızıl Ordu’dan kaçmak zorundadır. Fabrikadaki SS gardiyanlarına Yahudi iş gücünü öldürme emri verilmiştir, ancak Schindler onları bunu yapmamaları konusunda ikna eder. İşçilerine veda eden Schindler, batıya gitmeye ve Amerikalılara teslim olmayı umarak hazırlanır. İşçiler ona, Yahudi hayatlarını kurtarma rolünü belgeleyen imzalı bir beyanname verir ve ona bir Talmud alıntısıyla kazınmış bir yüzük sunar: “Bir hayatı kurtaran tüm dünyayı kurtarır”. Schindler, daha fazlasını yapması gerektiğini hissederek gözyaşlarına boğulur ve karısıyla arabalarına binmeden önce işçiler tarafından teselli edilir. Schindlerjuden ertesi sabah uyandığında, atlı bir Sovyet subayı onların özgürleştirildiğini duyurur ancak onları “orada sizden nefret ediyorlar” diye doğuya gitmemeleri konusunda uyarır. Yahudiler daha sonra kırsala yürür.

Bir epilog, Göth’ün insanlık suçlarından mahkum edildiğini ve asılarak idam edildiğini, Schindler’in evliliğinin ve işlerinin savaşın ardından başarısız olduğunu ortaya koyar. Günümüzde, hayatta kalan birçok Schindlerjuden ve onları canlandıran aktörler, Schindler’in mezarını ziyaret eder ve işaretçisine taşlar koyarlar (ölüler için geleneksel bir Yahudi saygı göstergesi), ardından Liam Neeson iki gül bırakır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası