Dövüş Kulübü Filmi Konusu

Dövüş Kulübü Filmi Konusu

Adı belirtilmeyen Anlatıcı, uykusuz ama aksi halde sağlıklı bir adam, işinden ve yaşam tarzından memnun olmayıp, terapi yerine alkolizm ve kanser gibi sorunlar için destek gruplarına katılır. Çabaları, Marla Singer adında başka bir sahtekarın aynı gruplara katılmasıyla bozulur. Onu kendi aldatmacasının bir aynası olarak gören Anlatıcı, farklı oturumlara katılmalarını düzenler, buna Marla isteksizce katılır.

İşten dönüş uçuşunda, Anlatıcı, tüketimci yaşam tarzını eleştiren sabun satıcısı Tyler Durden ile tanışır. Bir patlama daireyi yok ettikten sonra, son çare olarak Tyler’ın harap evine taşınır. Filizlenen dostlukları aracılığıyla, bir barın bodrum katında yeraltı dövüş kulübü başlatırlar. Tyler ayrıca Marla’yı bir aşırı dozdan kurtarır, aralarında cinsel bir ilişki başlatırken, Anlatıcı ona karşı soğuk kalır.

Anlatıcı işini bırakır, patronunu fonlar için şantaj yapar ve Dövüş Kulübü’nü büyütür, aralarında kanser destek grubu arkadaşı Bob’un da bulunduğu yeni üyeler çeker. Tyler, kulübü toplumsal düzeni bozmak amacıyla vandalizm eylemleri işleyen Project Mayhem’e dönüştürür. Kenara itildiğini hisseden Anlatıcı, Tyler ile yüzleşir, Tyler, Anlatıcı’nın dairedeki patlamayı düzenlediğini itiraf eder ve sonra ortadan kaybolur. Bob, bir görev sırasında polis tarafından öldürüldüğünde, Anlatıcı Project Mayhem’i parçalamaya çalışır. Ülke çapında ulaştığını keşfeder ve Marla ve üyeler tarafından Tyler Durden olarak anıldığında, o ve Tyler’ın bölünmüş kişilikler olduğunu fark eder.

Tyler’ın, tüketici kredi şirketlerinin gökdelenlerini havaya uçurarak borç kayıtlarını silmeyi planladığını öğrenen Anlatıcı, başarısız bir şekilde Marla’yı uyarır ve polise gider, bunların bazıları da Project Mayhem üyeleridir. Patlayıcıları etkisiz hale getirmeye çalışır, ancak Tyler ona saldırır. Kendisinin Tyler olduğunu kabul eden Anlatıcı, kafasına ateş eder, “Tyler’ı öldürür”, mermi ise Anlatıcı’nın yanakından ölümcül olmayan bir şekilde geçer. Marla gelir ve hedeflenen binaların çöküşünü izlerken iki kişi el ele tutuşur.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası