Esaretin Bedeli Filmi Konusu

Esaretin Bedeli Filmi Konusu

1947’nin başlarında, Portland, Maine’deki banker Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek için Shawshank Eyalet Hapishanesi’ne iki kez ömür boyu hapis cezası çekmeye gelir. Ömür boyu hapis cezası çeken bir kaçakçı olan Ellis “Red” Redding tarafından dost edinilir, Red, Andy için bir kaya çekici ve Rita Hayworth’un büyük bir posterini temin eder. Hapishane çamaşırhanesinde çalışmaya atanmış olan Andy, “the Sisters” adlı hapishane çetesinin ve liderleri Bogs Diamond’ın sık sık cinsel saldırısına uğrar.

1949’da, Andy, gardiyanların kaptanı Byron Hadley’in bir miras üzerinden vergilendirilme konusunda şikayet ettiğini duyar ve ona parayı yasal olarak koruma teklifinde bulunur. Sisters’ın Andy’ye yaptığı bir saldırı neredeyse onu öldürür, Hadley, Bogs’u döver ve sakatlar, Bogs daha sonra başka bir hapishaneye nakledilir; Andy bir daha saldırıya uğramaz. Müdür Samuel Norton, Andy ile tanışır ve onu yaşlı mahkum Brooks Hatlen’e yardımcı olması için hapishane kütüphanesine atar, bu, Andy’nin finansal uzmanlığını diğer hapishane personeli, diğer hapishanelerin gardiyanları ve müdürün kendisi için finansal işleri yönetmek üzere kullanmak için bir bahanedir. Andy, hapishanenin harap kütüphanesini iyileştirmek için devlet meclisine fon talep eden haftalık mektuplar yazmaya başlar.

Brooks, 50 yıl hizmet ettikten sonra 1954’te şartlı tahliye edilir, ancak dış dünyaya uyum sağlayamaz ve sonunda kendini asar. Meclis, bir Figaro’nun Evliliği kaydını içeren bir kütüphane bağışı gönderir; Andy, bir bölümü kamuya açık adres sistemi üzerinden çalar ve hücre hapsi ile cezalandırılır. Hücre hapsinden çıktıktan sonra, Andy, umudun onu cezasından geçirdiği konusunda küçümseyen Red’e açıklama yapar. 1963’te, Norton, kamu işleri için hapishane işçiliğini sömürmeye başlar, yetenekli işçilik maliyetlerini düşürerek ve rüşvet alarak kar elde eder. Andy, parayı “Randall Stephens” takma adını kullanarak aklar.

1965’te, Andy ve Red, hırsızlık için hapse atılan genç mahkum Tommy Williams ile dost olurlar. Bir yıl sonra, Andy ona Genel Eğitim Geliştirme (GED) sınavını geçmesine yardımcı olur. Tommy, Red ve Andy’ye, başka bir hapishanedeki hücre arkadaşının, Andy’nin mahkum olduğu cinayetleri üstlendiğini açıklar. Andy, bilgiyi Norton’a getirir ancak Norton dinlemeyi reddeder ve, Andy para aklamayı anımsattığında, Andy’yi hücre hapsine gönderir ve Hadley’i, bir kaçış girişimi bahanesiyle Tommy’yi öldürmeye zorlar. Andy, para aklamayı sürdürmeyi reddeder, ancak Norton kütüphaneyi yok etmek, Andy’nin gardiyanlar tarafından korunmasını kaldırmak ve onu daha kötü koşullara taşımakla tehdit eder. Andy, iki ay sonra hücre hapsinden serbest bırakılır ve şüpheci Red’e, Pasifik kıyısındaki bir Meksika kasabası olan Zihuatanejo’da yaşamayı hayal ettiğini söyler. Andy ayrıca ona, Buxton yakınlarındaki belirli bir samanlık hakkında bilgi verir, Red’den, bir kez serbest bırakıldığında, Andy’nin oraya gömdüğü bir paketi almayı vaat etmesini ister. Red, özellikle bir mahkumdan biraz ip istediğini öğrendiğinde, Andy’nin ruh sağlığı konusunda endişelenir.

Ertesi günün yoklama çağrısında, gardiyanlar Andy’nin hücresinin boş olduğunu bulurlar. Öfkeli Norton, hücre duvarına asılı Raquel Welch’in posterine bir taş atar, bu da Andy’nin neredeyse iki on yıl boyunca kaya çekiciyle kazdığı bir tüneli ortaya çıkarır. Önceki gece, Andy, Norton’un takım elbisesini, ayakkabılarını ve para aklama delillerini içeren defterini alarak tünel ve hapishane kanalizasyon borusundan kaçmak için ipi kullanır. Gardiyanlar onu ararken, Andy, Randall Stephens olarak kendini gösterir, birkaç bankadan aklanmış paranın 370.000 dolardan fazlasını çeker ve Shawshank’taki yolsuzluk ve cinayetlerin delillerini ve defterini yerel bir gazeteye gönderir. Eyalet polisi Shawshank’a gelir ve Hadley’i gözaltına alırken, Norton tutuklanmaktan kaçınmak için intihar eder.

Ertesi yıl, Red 40 yıl hizmet ettikten sonra şartlı tahliye edilir ancak hapishane dışındaki hayata uyum sağlamakta zorlanır ve asla başaramayacağından korkar. Andy’ye verdiği sözü hatırlayan Red, Buxton’a gider ve onun Zihuatanejo’ya gelmesini isteyen bir mektup ve para içeren bir saklı hazne bulur. Red, Fort Hancock, Teksas’a seyahat ederek ve Meksika sınırını geçerek şartlı tahliyesini ihlal eder, sonunda umut hissettiğini itiraf eder. Zihuatanejo plajında eski bir tekneyi zımparalayan Andy’yi bulur ve iki yeniden birleşen arkadaş mutlu bir şekilde kucaklaşır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası