JPMorgan, Mevcut Kripto Ürünlerinden Önemli Sermayenin Yeni Spot Bitcoin ETF’lerine Akacağını Görüyor

Açıklama: Kripto yüksek riskli bir varlık sınıfıdır. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bu web sitesini kullanarak şartlar ve koşullarımızı kabul etmiş olursunuz. İçeriğimizde bağlı kuruluş bağlantılarını kullanabilir ve komisyon alabiliriz.

JP Morgan Perşembe günü yayınlanan bir araştırma raporunda, yeni spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) ne kadar taze sermaye çekeceği belli değil, ancak diğer kripto ürünlerinden önemli fonların gelmesinin beklendiğini söyledi.

Raporda , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF’lerini isteksizce onaylamasına spot Bitcoin (BTC) piyasanın tepkisinin nispeten sessiz olduğu ve artık odak noktasının bu yeni ETF’lerin ne kadar sermaye çekeceğine çevrildiği belirtildi.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, “Spot bitcoin ETF onayının bir sonucu olarak kripto alanına çok fazla taze sermayenin gireceği şu anda birçok piyasa katılımcısının paylaştığı iyimserliğe şüpheyle bakıyoruz” diye yazdı.

Yine de banka, mevcut kripto ürünlerinden yeni oluşturulan ETF’lere doğru önemli bir rotasyon görüyor; dolayısıyla kripto para piyasasına yeni sermaye girmese bile, yeni ETF’ler yine de 36 milyar dolara kadar giriş çekebilir.

Banka, yatırımcıların geçen yıl ikincil piyasada indirimli GBTC hisseleri satın aldıktan sonra kar elde etmesi sonucunda yaklaşık 3 milyar doların Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkıp yeni spot ETF’lere geçebileceğini söylüyor. Ayrıca perakende yatırımcıların kripto borsalarında tutulan dijital cüzdanlardan yeni ETF’lere geçiş yapmasının 20 milyar dolara kadar çıktığı görülüyor.

Grayscale’in yüksek ücretleri de çıkışları tetikleyebilir ve oranlarını Blackrock (BLK) ve diğer sağlayıcılar tarafından belirlenen seviyeye düşürmediği sürece , “çok daha fazla sermaye, belki ek 5 milyar – 10 milyar dolar GBTC’den nispeten hızlı bir şekilde çıkıp daha ucuza geçebilir” Banka, bitcoin ETF’lerini tespit etti” diye ekledi.

Raporda, kriptolarını fon formatında tutan kurumsal yatırımcıların, özellikle GBTC’nin ücretlerini düşürmekte yavaş olması durumunda, vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden ve GBTC’den daha ucuz spot ETF’lere geçebilecekleri belirtildi.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası