Forrest Gump Filmi Konusu

1981’de, Forrest Gump bir otobüs durağında bir bankta oturuyor ve yanındaki bankta oturan bir hemşireye hayat hikayesini anlatmaya karar veriyor. Küçük bir çocukken, Forrest’un eğri bir omurgası vardı ve düzgün yürüyemiyordu, bu yüzden bacaklara takılan destekler giyiyordu. Annesiyle birlikte Alabama’daki bir pansiyonda büyüdü, annesi ona fiziksel sınırlılıklarına rağmen her zaman kendine inanmasını öğretti. Ayrıca, Forrest’ın IQ seviyesi ortalamanın altında. Onu bir devlet okuluna kabul ettirmek için, Forrest’ın annesi, Forrest’ın kabulü karşılığında müdürle yatmayı kabul etti.

Bir flashback’te, Forrest ilk okul gününde otobüste Jenny Curran ile tanışır. İkisi hızla arkadaş olur ve tüm zamanlarını birlikte geçirirler. Jenny, Forrest’a iyi bir arkadaş ve güzel bir kızdır, ancak evde cinsel tacize uğrayan bir babayla mücadele eder. Bir gün, bir grup çocuk Forrest’a zorbalık yapmaya başladığında, Jenny ona kaçmasını söyler ve o, zorbaları geride bırakarak kaçar. Bu süreçte, bacaklarındaki destekler mucizevi bir şekilde düşer.

Zaman geçtikçe, Forrest ve Jenny iyi arkadaş olarak kalırlar. Lisedeyken, bazı zorbaların peşinden koşarken, Forrest bir futbol izci tarafından fark edilir ve bir spor bursuyla üniversiteye kabul edilir. Bu süre zarfında, üniversite ırk ayrımını kaldırır ve birçok siyahi öğrenci kabul edilir, Forrest’ın da tanık olduğu tarihi bir olay.

Forrest, All-American futbol takımına alındıktan sonra Başkan Kennedy ile tanışır. Mezuniyetten sonra, orduya katılır ve temel eğitim kampında Bubba adında bir arkadaş edinir, Bubba’nın tek hayali bir karides işletmesi kurmaktır.

Forrest, orduya iyi bir şekilde uyum sağlar çünkü iyi bir şekilde dinler ve emirlere uyar. Orduya katıldığı sırada, Jenny’nin okulunun kazakını giyerek bir dergide çıplak poz verdiği için üniversiteden atıldığını öğrenir. Forrest, Jenny’yi bulmak için Memphis’e gider, burada Jenny bir striptiz kulübünde çıplak şarkı söylüyordur. Forrest, Jenny’ye onu sevdiğini ve Vietnam’a gönderileceğini söyler.

Vietnam’da, Forrest ve Bubba, her Amerikan savaşında bir ataları ölen bir ordu subayı olan Teğmen Dan’ın komutasına verilir. Forrest’ın hizmet ettiği takım saldırıya uğrar ve Bubba öldürülür. Saldırının ortasında, Forrest geri döner ve tüm arkadaş askerlerini kurtarır, bu da ona bir onur madalyası kazandırır. Hatta Teğmen Dan’ı bile kurtarır, her ne kadar Dan, ataları gibi savaşta ölmeyi planlasa da.

Savaşta kalçalarından bir kurşun yedikten sonra Forrest, bir askeri hastaneye gönderilir. Orada, saldırıda her iki bacağını da kaybeden Teğmen Dan’ın yanındaki bir yatakta yatar. Hastanede, Forrest masa tenisi oynamaya başlar ve gerçekten iyi bir oyuncudur. Washington’a döndükten sonra, bir onur madalyası aldıktan sonra, Forrest bir anti-savaş gösterisine çekilir ve burada Jenny ile karşılaşır, Jenny bir hippi radikale dönüşmüştür. Ayrıca, Jenny’nin kötüye kullanıldığı bir ilişkisi vardır ve Forrest, Jenny’yi korumaya çalışır ancak başarısız olur.

Forrest, uluslararası bir masa tenisi oyuncusu olur ve atletik yetenekleri hakkında bir röportaj yapmak üzere New York’a döndüğünde, tekerlekli sandalyede yaşayan ve engelli maaşı alan Teğmen Dan ile karşılaşır. Kış tatilleri boyunca Dan’ın yanında kalır ve ikisi yakınlaşır. Forrest, Dan’a bir karides teknesi satın alma planlarından bahsettiğinde, Dan ona güler ve alaycı bir şekilde eğer hayali gerçekleşirse, Forrest’ın ilk yardımcısı olacağını söyler. Bu arada, Jenny uyuşturucuya bağımlı olur ve birbiri ardına kötüye kullanılan ilişkiler yaşamaya devam eder.

Forrest, ordudan terhis edilir ve bir masa tenisi raketini onaylaması istenir, bu da ona 25.000 dolar kazandırır. Bu parayla, Bubba’ya verdiği sözü tutarak bir karides teknesi satın alır. Tekneye Jenny adını verir, ancak çok başarılı olamaz. Dan, Forrest’a verdiği sözü tutar ve ona karides avlama çabalarında katılır.

Kasırga Carmen, “Jenny” dışındaki tüm tekneleri yok ettiğinde, Forrest başarılı bir karides avcısı olur. Başarısı geldikten hemen sonra, Forrest annesinin kanserden öldüğünü öğrenir ve onun yanına eve döner. Dan, Forrest’ın parayı Apple Bilgisayarlar’a yatırır, bu da Forrest’a bir servet kazandırır.

Bir gün, Jenny Forrest’ı ziyaret eder ve bir süreliğine onunla kalır. Forrest ona evlenme teklif ettiğinde, o reddeder, ancak o gece sonunda sevişirler. Ertesi gün, Jenny Forrest’ı terk eder.

Üzgün olan Forrest, yalnızca uyumak ve yemek yemek dışında durmadan ülke çapında koşmaya başlar. Sürekli koşması onu bir ünlü haline getirir ve hatta Jenny’nin dikkatini çeker.

Sahne, otobüs durağındaki bankta bulunan şimdiki zamana geri döndüğünde, Forrest yanındaki bankta oturan kadına Savannah’da Jenny’yi ziyaret etmek için olduğunu söyler, çünkü Jenny ona yazmıştır. Forrest, Jenny’yi görmeye gittiğinde, ona oğlunu, Forrest’ı tanıtır. Jenny, Forrest’a çocuğun onun olduğunu ve bilinmeyen bir virüsle hasta olduğunu söyler.

Üçlü, Greenbow’a taşınır ve Jenny ile Forrest evlenir. Dan, nişanlısıyla birlikte düğüne gelir. Dan artık tekerlekli sandalyede değildir, ancak protez bacakları vardır.

Forrest, Jenny ve Forrest Jr. ile mutlu bir hayat yaşar, ancak Jenny sonunda ölür. Filmin son sahnesi, Forrest’ın Forrest Jr.’ı okulun ilk gününde otobüse göndermesini gösterir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası