Barbie Filmi Konusu

Stereotip Barbie (“Barbie”) ve diğer bebekler, farklı versiyonlardaki Barbies, Kens ve gelenek dışı özellikleri nedeniyle dışlanan bir grup kesik modelin yaşadığı bir anaerkil toplum olan Barbieland’de yaşarlar. Kens, günlerini plajda oynayarak geçirirken, bunu meslekleri olarak kabul ederler, Barbies ise doktor, avukat ve politikacı gibi prestijli işlerde bulunurlar. Beach Ken (“Ken”) sadece Barbie ile olduğunda mutludur ve daha yakın bir ilişki arar, ancak Barbie onu diğer aktiviteler ve kadın arkadaşlıkları lehine reddeder.

Bir akşam dans partisinde, Barbie aniden ölümlülük hakkında endişelenmeye başlar. Gece boyunca kötü nefes, selülit ve düz ayaklar geliştirir, bu da ertesi günkü alışılmış rutinlerini bozar. Barbie, şekli bozulmuş bir bebek olan Weird Barbie’yi bulur, ona gerçek dünyada onunla oynayan çocuğu bulması gerektiğini söyler. Ken, ona katılmak için onun kabriolesine sızar, Barbie isteksizce kabul eder.

Venice Beach’e vardıklarında, Barbie ona elle tacizde bulunan bir adamı yumruklar, bu da onun ve Ken’in kısa süreli tutuklanmasına yol açar. Onların varlığından endişe duyan Mattel’in CEO’su, onların yeniden yakalanmasını emreder. Barbie, sahibini, bir genç kız olan Sasha’yı bulur, Sasha onu gerçekçi olmayan güzellik standartlarını teşvik etmekle eleştirir. Üzgün olan Barbie, Gloria’nın, bir Mattel çalışanı ve Sasha’nın annesi, Gloria’nın Sasha’nın eski Barbie oyuncaklarıyla benzer bir durumda oynamaya başladıktan sonra onun varoluşsal krizine neden olduğunu keşfeder. Mattel, Barbie’yi yeniden üretmek için bir oyuncak kutusuna koymaya çalışır, ancak Gloria ve Sasha’nın yardımıyla kaçar ve üçü, Mattel yöneticilerinin peşinden Barbieland’a seyahat eder.

Bu arada, Ken ataerkil toplumu öğrenir ve ilk kez saygı görür. Barbie’den önce Barbieland’a dönen Ken, diğer Kens’i devralmaya ikna eder ve Barbies, hoşgörülü kız arkadaşlar, ev kadınları ve hizmetçiler gibi boyun eğici rollerle beyin yıkanır. Barbie gelir ve herkesi eski haline dönmeye ikna etmeyi başaramaz. Depresyona girer, ancak Gloria ona kadınların toplumun çelişkili beklentileri hakkında bir konuşma yapar, bu da Barbie’nin özgüvenini geri kazandırır.

Sasha, Tuhaf Barbie, Allan ve kesik modellerin yardımıyla, Gloria’nın konuşması, Barbies’leri beyin yıkama eğitiminden kurtarır. Daha sonra Kens’i kendi aralarında savaşmaya yönlendirirler, bu da onları Barbieland anayasasına erkek üstünlüğünü yerleştirmekten alıkoyar ve Barbies gücünü geri kazanır. Artık sistematik baskıyı kendileri deneyimledikten sonra, Barbies önceki toplumlarının hatalarını düzeltmeye karar verirler, Kens ve tüm dışlananların daha iyi muamele görmesini vurgularlar.

Barbie ve Ken birbirlerinden özür diler, hatalarını kabul ederler. Ken, Barbie olmadan amaçsız olduğunu yakınır, bu yüzden Barbie ona özerk bir kimlik bulmasını teşvik eder. Kendi kimliğinden emin olmayan Barbie, Mattel’in kurucu ortağı ve Barbie bebeğin yaratıcısı olan Ruth Handler’ın ruhuyla buluşur, Barbie’nin hikayesinin belirli bir sonu olmadığını ve sürekli gelişen tarihçesinin köklerini aştığını açıklar.

Barbie, insan olmaya karar verir ve gerçek dünyaya döner, ve Barbies, Kens ve Mattel yöneticileri tarafından uğurlanır. Bir süre sonra, Gloria, kocası ve Sasha, şimdi “Barbara Handler” adını kullanan Barbie’yi ilk jinekolog randevusuna götürürler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası