Game Of Thrones 8.Sezon Bölüm Özetleri

Game Of Thrones 8.Sezon Bölüm Özetleri

1) Game Of Thrones 8.Sezon 1.Bölüm Özeti

Birleşik ordularıyla birlikte Winterfell’e ulaştıklarında, Jon ve Daenerys, Ölüler Ordusu’nun Duvar’ı aştığını ve Gece Kralı’nın ölümsüz Viserion’u komuta ettiğini öğrenir. Kuzey Evleri ve Vadideki Lordlar, Winterfell etrafında toplanır ancak Daenerys’e güvenmezler ve Cersei’nin asker gönderme sözüne şüpheyle yaklaşırlar. Euron, Altın Şirketi ile birlikte King’s Landing’e döner ve Cersei’yi birlikteliklerini tüketmeye teşvik eder. Cersei, Qyburn aracılığıyla Bronn’u, Tyrion ve Jaime’yi suikast etmek için tutar. Theon, Yara’yı kurtarır, o da Demir Adaları’nı geri almak için yola çıkar, Theon ise Winterfell’e döner. Orada, Jon Arya ile yeniden bir araya gelir. Jon ve Daenerys, ejderhaları sürer ve bağlarını derinleştirir. Daenerys, Jorah’ı kurtardığı için Sam’i ödüllendirmek ister, ancak daha sonra onun babasını ve kardeşini idam ettiğini fark eder. Sam, Jon’a onun Aegon Targaryen olduğunu ve Demir Taht’ın gerçek varisi olduğunu söyler. Umber Evi’nde, Tormund ve Beric, Edd ve diğer Gece Nöbeti üyeleriyle karşılaşır. Kalesin sakinleri ölüdür ve Ned Umber’ın wight’ı, korkunç bir mesaj olarak bırakılır. Jaime, Bran’ın onu beklediği Winterfell’e varır.

2) Game Of Thrones 8.Sezon 2.Bölüm Özeti

Jaime, Cersei’nin aldatmacasını Targaryen-Stark ittifakına açıklar ve Brienne onun onurunu savunduktan sonra onlara katılır. Jaime, Bran’ı sakatladığı için özür diler; Bran, hiçbir öfkesi olmadığını ve artık aynı kişi olmadıklarını söyler. Daenerys artık Tyrion’ın yargısına güvenmez, çünkü o Cersei’ye inanmıştır, ancak Jorah, Daenerys’ten Tyrion’ın hatalarını affetmesini ister. Jon’a olan karşılıklı sevgilerini öne sürerek, Daenerys Sansa’nın güvenini kazanmaya çalışır, ancak Sansa, Kuzey’in bir daha hiç kimseye boyun eğmeyeceğine dair yemin ettiğini söyler. Theon, Edd, Tormund ve Beric, Winterfell’e varır, son üçü ölüler ordusunun yaklaşan gelişini bildirir. Bran, Gece Kralı’nı kendisine çekmeyi önerir, çünkü Gece Kralı, Üç Gözlü Kuzgun’u yok etmeyi amaçlamaktadır. Theon ve Demir Doğanlar, Bran’ı koruyacaklardır. Arya, Gendry’yi baştan çıkarır, ölmeden önce cinsel deneyim yaşamak ister. Jaime, Brienne’i resmi olarak bir şövalye olarak atar. Jorah, Lyanna Mormont’u savaşmamaya ikna edemez ve Sam, Jorah’a Tarly Evi’nin atalarından kalan kılıcı sunar. Ölüler Ordusu yaklaşırken, Jon gerçek soyadını Daenerys’e açıklar, o da onun Demir Taht’a olan iddiasını tanır.

3) Game Of Thrones 8.Sezon 3.Bölüm Özeti

Yaşayanlar, Ölüler Ordusu ile Winterfell dışında karşılaşırlar. İlk Dothraki saldırısı yok edilir ve Unsullied hızla ezilir, ejderha ateşine rağmen. Edd, Sam’i kurtarırken öldürülür ve hayatta kalanlar kaleye çekilir. Melisandre, ilerleyen orduyu geciktirmek için Winterfell’ı çevreleyen ateş hendeklerini ateşe verir. Jon ve Daenerys, ejderhaları üzerinde Gece Kralı ile hava savaşına girerler. Wightlar, Winterfell’i istila eder, savunucuları ezer; Lyanna Mormont, dev bir wight’ı yok ederken öldürülür; Beric, Arya’yı savunurken ölür ve Melisandre, Arya’ya ne yapması gerektiğini söyler. Jon ve Rhaegal, Gece Kralı’nı Viserion’dan düşürür ve Daenerys ve Drogon onu ejderha ateşiyle yakar ancak hiçbir etkisi olmaz. Gece Kralı, öldürülen Winterfell askerlerini ve Stark ailesinin mezarında yatan ölüleri diriltir, onlar orada sığınanlara saldırır. Wightlar, Daenerys’i Drogon’dan çeker ve Jorah, onu savunurken ölümcül bir şekilde yaralanır. Gece Kralı, Bran’ı korurken Theon’u öldürür. Arya, Gece Kralı’na pusu kurar ve onu Valyrian çelik bıçağıyla bıçaklar, onu ve Beyaz Yürüyüşçülerini, Viserion’u ve tüm wightları parçalar. Görevi tamamlandığında; Melisandre, kendisinin yaşlılık nedeniyle ölmesine izin verir.

4) Game Of Thrones 8.Sezon 4.Bölüm Özeti

Hayatta kalanlar yas tutar, ölülerini yakar ve ardından zaferlerini kutlarlar. Hüzünlü ziyafet sırasında, Daenerys, Gendry’yi bir Baratheon olarak meşrulaştırarak ve onu Fırtına’nın Sonu’nun Lordu olarak adlandırarak havayı neşelendirir. Arya, Gendry’nin ardından gelen evlilik teklifini nazikçe reddederken Jaime ve Brienne sevgili olurlar. Taht iddiasını korumak için Daenerys, Jon’dan gerçek soyadını gizlemesini ister. Bronn gelir ve Jaime ve Tyrion’u tehdit eder ancak onları, Highgarden kalesi vaadi karşılığında affeder. Jon, gerçek soyadını Sansa, Bran ve Arya’ya açıklar, onlardan bunu gizli tutmalarını ister. Jon’u kral olarak isteyen Sansa, Tyrion’a söyler, o da Varys’e bildirir. Arya ve Hound, ayrı ayrı intikam peşinde King’s Landing’e doğru yola çıkarlar. Tormund, Jon’un isteği üzerine Hayalet’i alarak Yabanilerle birlikte kuzeye döner. Daenerys ve filosu King’s Landing’e doğru yelken açar, Jon ise Kuzey ordusunu yönetir. Dragonstone’da, Euron’un donanması Daenerys’in filosuna pusu kurar, gemi monteli balistalarla Rhaegal’ı öldürür. Missandei esir alınır ve Daenerys, ejderha ateşi kullanarak King’s Landing’i ele geçirmeyi düşünür. Varys ve Tyrion, Jon’un Daenerys’den daha iyi bir hükümdar olup olmayacağını tartışır. Jaime, Brienne’in kalmasını istemesine rağmen Winterfell’den ayrılır ve Cersei’ye döner. Cersei, Daenerys’in teslim olma talebini reddeder ve Daenerys ve Gri Kurt’un öfkesi önünde Missandei’yi idam eder.

5) Game Of Thrones 8.Sezon 5.Bölüm Özeti

Varys, Jon’a tahtta iddiasını ilerletmesi için baskı yapar ancak Jon, Daenerys’e ihanet etmeyi reddeder. Tyrion, Varys’in komplosunu açığa çıkardıktan sonra, Daenerys, Varys’i ejderha ateşiyle idam eder. Jaime yakalanır ancak Tyrion onu serbest bırakır, böylece Jaime, Cersei’yi şehri teslim etmeye ve ardından birlikte Westeros’tan kaçmaya ikna edebilir. Jaime, Arya ve Hound, her biri King’s Landing’e sızarlar. Drogon’u süren Daenerys, Demir Filo’yu ve şehrin çoğu savunmasını yok eder, böylece ordusunun girmesine izin verir. Cersei’nin güçleri hızla ezilir ve şehir teslim olduğunu sinyal verir. Öfke ve deliliğe kapılan Daenerys, tüm şehri düzleştirir, askerleri ve sivilleri yakar. Müttefik ordu, onun öncülüğünde hareket eder, yolundaki herkesi katleder, bu da Tyrion ve Jon’u dehşete düşürür. Jaime, Euron’u öldürür ancak ağır yaralanır. Hound, Arya’yı Cersei’ye karşı olan kininden vazgeçmeye ve kendini kurtarmaya ikna eder; ardından Dağ ile yüzleşir. Kardeşler, birbirleriyle savaşırken, sonunda bir kuleden alevlere düşerek ölürler. Cersei ve Jaime yeniden bir araya gelir ancak Kızıl Kale üzerlerine çökerken öldürülürler. Jon, panik içindeki sivillerin yıkımı kaçarken geri çekilme çağrısı yapar. Arya zar zor canlı olarak kaçar.

6) Game Of Thrones 8.Sezon 6.Bölüm Özeti

Jon, Unsullied’lerin Daenerys’in emirleri üzerine esir alınan askerleri idam ettiğinde dehşete düşer. Tyrion, Jaime ve Cersei’yi enkazda ölü bulur. Daenerys, Unsullied ve Dothraki’yi toplar ve onları “tüm dünyayı özgürleştirmek” için yöneteceğini ilan eder. Tyrion, Kraliçenin Eli olarak istifa eder ve ihanetten dolayı hapse atılır. Arya ve Tyrion ayrı ayrı Jon’u uyarır, Daenerys ona, Stark Evi’ne ve halka karşı bir tehdittir. Jon, Daenerys ile yüzleşir. Onun yıkıcı yolunu durduramayan acılı Jon, onu öldürür. Öfkeli olan Drogon, Demir Taht’ı eritir, ardından Daenerys’in bedenini alıp götürür. Daha sonra, Tyrion, tüm gelecekteki hükümdarların ailevi halef yerine Westeros liderleri tarafından seçilmesini önerir. Bran Stark, Kırık Kral Bran olarak ilan edilir. Kuzey’e bir krallık olarak bağımsızlık verir ve Tyrion’u Eli olarak atar. Jon, Unsullied’leri yatıştırmak için Gece Nöbeti’ne mahkum edilir, onlar Missandei’nin anavatanı olan Naath’a doğru yelken açarlar. Tyrion, Küçük Konseyi – Brienne, Bronn, Davos ve Sam – yeniden düzenler, King’s Landing’i yeniden inşa etmek için. Podrick şövalye yapılır. Sansa, Kuzey’in Kraliçesi olarak taç giyer. Arya, Westeros’un batısındaki bilinmeyen toprakları keşfetmek için yelken açar. Jon, Tormund ve Ghost ile Castle Black’te yeniden bir araya gelir, Yabanileri Duvar’ın kuzeyine yönlendirir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası