Morgan Stanley, BTC ve CBDC’lerin dünyayı “dolarsızlaştırma” potansiyeline sahip olduğunu söylüyor

Yatırım bankası Morgan Stanley’deki uzmanlar, Bitcoin ( BTC ) ve CBDC’lerin dolara meydan okuyabileceğine inanıyor.

Yeni bir Morgan Stanley raporunda analistler , BTC’nin uluslararası döviz rezervlerinin yaklaşık %60’ını oluşturan ABD dolarını küresel bir para birimi olarak öne çıkarabileceğini belirtiyor.

Morgan Stanley’in dijital varlıklar başkanı Andrew Peel, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki listesini onaylamasıyla bu değişimin önemli ölçüde hızlandığını ve yeni ürünlere haftalık girişin 1,18 milyar doları aştığını belirtti. Bunun dışında BTC son 15 yılda sürekli bir büyüme kaydetti ve dünya çapında 106 milyon kişi şu anda kripto para birimine sahip. Ayrıca 80’den fazla ülkede Bitcoin ATM’lerinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, diğer ülkelerden gelen CBDC’ler de ABD dolarının hakimiyetini etkileyebilir ve ABD doları gibi ortak bir para birimine ihtiyaç duymadan hızlı sınır ötesi ödemelere olanak sağlayabilir.

"[CBDC'ler] sınır ötesi ödemeler için birleşik bir standart oluşturma potansiyeline sahip; bu da SWIFT gibi geleneksel aracılara olan bağımlılığı ve dolar gibi baskın para birimlerinin kullanımını azaltabilir."
Morgan Stanley'nin raporu

Block Research’e göre şu anda Bitcoin’in değeri yaklaşık %49 seviyesinde bulunuyor. Kasım 2023’te Bitcoin’in kripto para piyasasındaki payı %51,4’ün üzerindeydi ve bu son yılların en yüksek rakamlarından biriydi. Bitcoin’in genişleyen hakimiyeti, kripto para piyasasındaki rolünü ve altcoinler ile genel duyarlılık üzerindeki etkisini vurguluyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası