Lincoln Filmi Konusu

1865 Ocak’ta, ABD Başkanı Abraham Lincoln, Konfederasyon Devletlerinin yenilgisiyle İç Savaş’ın yakında sona ereceğini umuyor. 1863’teki Özgürlük Bildirgesi’nin savaştan sonra mahkemeler tarafından reddedilebileceği ve önerilen On Üçüncü Değişikliğin dönen köle devletleri tarafından yenilgiye uğrayacağı konusunda endişeli. Özgürleştirilmiş kölelerin yeniden köleleştirilme olasılığını ortadan kaldırmak için değişikliğin önceden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Radikal Cumhuriyetçiler, değişikliğin bazıları tarafından geçişinin geciktirilmesi nedeniyle yenilgiye uğrayacağından korkuyorlar; eyaletlerdeki Cumhuriyetçilerden destek henüz garanti değil. Değişikliğin geçmesi için birkaç Demokrat milletvekilinin desteği de gerekiyor. 1864’teki yeniden seçim kampanyalarını kaybeden bir dizi Demokratın artık etkisiz hale gelmesi üzerine, Lincoln’un danışmanlarından bazıları yeni bir Cumhuriyetçi ağırlıklı Kongre beklemesi gerektiğine inanıyor. Lincoln, savaş sona ermeden ve güney eyaletleri yeniden kabul edilmeden önce değişikliğin yerinde olması konusunda kararlıdır.

Lincoln’ün umutları, eyalet muhafazakar fraksiyonunun üyelerini kazanabilecek etkisi olan Cumhuriyetçi Parti’nin kurucularından Francis Preston Blair’a dayanıyor. İki oğlu Birlik Ordusu’nda görev yaptığı için Blair, bahar çözülmesi gelmeden ve ordular tekrar yürümeden önce düşmanlıkların sona ermesi konusunda heveslidir. Bu nedenle, desteği karşılığında, Blair, Lincoln’un Konfederasyon hükümetiyle barış görüşmeleri yapmasına izin vermesini ısrarla talep eder. Ancak, Lincoln, değişiklik için önemli desteğin, müzakere edilen barışın kabul edilemez olduğu Radikal Cumhuriyetçilerden geldiğini biliyor. Blair’ın desteği olmadan ilerleyemeyen Lincoln, görevini gönülsüzce onaylar.

Bu arada, Lincoln ve Dışişleri Bakanı William Seward, değişiklik için Demokrat oyları güvence altına almak için çalışırlar. Lincoln, onların seçimlerini daha özgürce yapacaklarını ve yakında işe ihtiyaç duyacaklarını düşündüğü için etkisiz hale gelen Demokratlara odaklanmalarını önerir; Lincoln, ikinci dönemine başlarken doldurması gereken birçok federal işi olacak. Demokratlara para teklif etmeye isteksiz olmalarına rağmen, Lincoln ve Seward, federal iş teklifleri karşılığında Demokrat milletvekillerine ulaşmaları için ajanları yetkilendirir. Bu arada, Lincoln’ın oğlu Robert, hukuk okulundan döner ve çalışmalarını durdurma ve Birlik Ordusu’na katılma niyetini açıklar, babasının gölgesinin dışında bir ölçüde onur ve saygı kazanmayı umar. Lincoln isteksizce Robert için bir subay komisyonu sağlar. First Lady Mary Todd Lincoln, dehşete düşer, onun öldürüleceğinden korkar. Kocasını değişikliği geçirmeye ve savaşı sona erdirmeye zorlar, başarısız olması durumunda ona vay haline diye tehdit eder.

Temsilciler Meclisi’ndeki tartışmanın kritik bir anında, ırksal eşitlik savunucusu Thaddeus Stevens, durumunu ılımlılaştırmayı ve değişikliğin sadece yasal eşitliği temsil ettiğini, gerçek eşitlik ilanı olmadığını savunmayı kabul eder. Bu arada, Konfederasyon elçileri, Lincoln ile barış şartlarını görüşmek üzere buluşmaya hazırdır, ancak o, değişiklik Temsilciler Meclisi’nde oylamaya yaklaşırken onların Washington dışında tutulmasını talimat verir. Görevlerine dair dedikodu dolaşır, bu da hem Demokratların hem de muhafazakar Cumhuriyetçilerin oylamanın ertelenmesini savunmasına neden olur. Dikkatlice ifade edilmiş bir açıklamada, Lincoln, Washington’da elçiler olduğunu reddeder ve oylama devam eder, sadece iki oy farkıyla geçer. Galerideki siyah ziyaretçiler kutlar ve Stevens, bir melez kadın olan “hizmetçisi” ve sevgilisine döner.

Lincoln, Konfederasyon ile buluştuğunda, onlara köleliğin geri getirilemeyeceğini söyler, çünkü Kuzey, değişikliğin onaylanması için birleşmiştir ve güney eyaletlerinin birkaçının yeniden yapılandırılmış meclisleri de onaylamak için oy kullanacaktır. Sonuç olarak, barış görüşmeleri başarısız olur ve savaş devam eder. 3 Nisan’da Lincoln, Petersburg, Virginia’daki savaş alanını ziyaret eder ve Korgeneral Ulysses S. Grant ile konuşur. 9 Nisan’da, Grant, Appomattox Courthouse’da General Robert E. Lee’nin teslimiyetini kabul eder. 14 Nisan’da, neşeli bir Lincoln, Ford’s Theatre’a gitmeden önce, siyahları oy kullanmaya teşvik etmek için gelecekteki önlemleri tartışmak üzere kabinesinin üyeleriyle buluşur. O gece, Lincoln’ın oğlu Tad, Grover’s Theatre’da Aladdin ve Harika Lamba’yı izlerken, müdür oyunu durdurur ve Başkan’ın vurulduğunu duyurur. Ertesi sabah, Petersen Evi’nde, Lincoln yüzünde huzurlu bir ifadeyle ölür; bir flashback’te, Lincoln, 4 Mart’ta ikinci açılış konuşmasını tamamlar ve “Hiç kimseye kötülük etmeyerek, herkese hayırseverlikle…” sözlerini söyler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası