İçerde 2023 Konusu

Sanat hırsızı olan Nemo, çocukluğuna dair bir hikaye anlatır. Bir öğretmen, bir ev yangınında kurtarılacak üç şeyi seçmesini ister. Ailesi yerine, Nemo kedisini, bir AC/DC albümünü ve eskiz defterini seçer. Kedinin öldüğünü ve albümü geri getirmeyen bir tanıdığına ödünç verdiğini, ancak hala eskiz defterine sahip olduğunu söyler ve “sanat kalıcıdır” der.

Günümüzde, bir tamirci kılığına giren Nemo, zengin bir sanat koleksiyoncusunun Manhattan’daki yüksek katlı dairesine, Egon Schiele’nin üç eserini çalmak için girer, ancak Schiele’nin özportresini bulamaz. Daireyi terk etme girişimi güvenlik sistemini devreye sokar ve daireyi mühürler, ve bağlantıları onu terk eder; kaçış girişimleri sonuçsuz kalır. Bozuk bir termostat, daireyi önce çok sıcak sonra çok soğuk yapar ve Nemo, iç mekan bahçesindeki zamanlı sulama dışında yiyecek ve su eksikliğiyle mücadele eder. Nemo’nun dairenin verandasının üzerindeki kuş ağından girişi sonrasında, bir güvercin tuzak olur, açlıktan ölür ve Nemo izler.

Haftalar geçtikçe, Nemo aç kalır ve kaçış girişimlerinin sonucunda yaralanır, bu girişimler, bir çatı penceresine ulaşmak için mobilyadan devasa bir iskele inşa etmeye odaklanır. Mobilyadan yaptığı aletlerle çatı penceresi çerçevesini parçalamada kademeli bir ilerleme kaydeder. Dairenin televizyonunda oynayan bir güvenlik kamerası beslemesi aracılığıyla izlediği genç bir hizmetçi olan “Jasmine”e karşı bir takıntı geliştirir. Çılgına dönen bir hayal kırıklığı içinde, birkaç kez kapının hemen dışında olmasına rağmen, süpürgeyi çalıştırırken kulaklık takmış olduğu için onun kapıyı çaldığını ve açması için bağırdığını duymaz.

Nemo, bir dolapta gizli bir geçit keşfeder ve bu geçit, Schiele’nin özportresini ve Cennet ve Cehennem’in Evliliği adlı bir eseri içeren bir odaya çıkar. Umutsuzca, Nemo, sanat koleksiyoncusunun akvaryumundaki balıkları ve köpek mamasını yer, sonunda diş çürüğü ve aralıklı halüsinasyonlar yaşar. Çatı penceresindeki cıvataları çıkarırken yere düşer ve bacağını kırar. Bir atel yapar, ancak sağlığı ve aklı, daireyle birlikte sürekli olarak bozulmaya devam eder. Zamanla, dairedeki sanat eserlerini inceler, kendi sanat eserlerini yaratır ve duvarlara karmaşık çizimler yapar.

Nemo, yardım almak için bir duman alarmını çalıştırır, bu süreçte penthouse’u su basar ancak dışarıdan hiçbir ilgi çekmez. Sanat koleksiyoncusuna, duvarlara yazılmış bir not bırakır, çocukluğundan kalma hikayeyi tekrarlar ve evine izinsiz girdiği ve evini tahrip ettiği için özür diler, ancak “yıkımsız yaratılış olmaz” diyerek bunun belki de gerekliliğini belirtir. Nemo, özrünü, üç sanat eserini kurtardığını söyleyerek sonlandırır.

Film, devasa iskeletin ve artık açık olan çatı penceresinin hareketsiz bir görüntüsüyle sona erer. Çatı penceresinden bir gölge görülebilir, bu da Nemo’nun sonunda kaçtığını ima eder.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası