House of the Dragon 1.Sezon Bölüm Özetleri

House of the Dragon 1.Sezon Bölüm Özetleri

House of the Dragon 1.Sezon 1.Bölüm Özeti

Her iki oğlu da öldükten sonra, yaşlı Kral Jaehaerys I Targaryen bir varis seçmek için Büyük Konsey’i toplar. Westerosi lordlar, Jaehaerys’ın en büyük torunu Prens Viserys’i, en büyük torun Prenses Rhaenys’in üzerine seçer. Saltanatının dokuzuncu yılında, Kral Viserys, uzun zamandır beklediği erkek varisini taşıdığına emin olduğu Kraliçe Aemma Arryn’ın hamileliğini kutlamak için bir turnuva düzenler. Küçük Konsey, Gemilerin Efendisi Lord Corlys Velaryon’un, Essos’un Özgür Şehirlerinin bir ittifakı olan Triarchy’nin, Westerosi nakliye hatlarını felce uğratma tehdidini görmezden gelir. Kralın Eli, Ser Otto Hightower, Viserys’in kardeşi ve varisi Prens Daemon’ın Şehir İzleme komutanı olarak gösterdiği acımasızlığı eleştirir. Turnuvada, genç, yakışıklı Ser Criston Cole, orta sınıftan bir şövalye, Daemon’u geride bırakır. Bu arada, Viserys, bir C-seksiyon gerçekleştirerek Aemma’yı doğumda feda eder. Yeni doğan oğulları Baelon, kısa bir süre sonra ölür. Viserys, konseyin yeni bir varis atama çağrılarını reddeder, ta ki Otto, Daemon’un alaycı bir şekilde Baelon’u “Bir Gün için Varis” olarak adlandırdığını açıklayana kadar. Öfkelenen Viserys, Daemon’u King’s Landing’den sürgün eder ve tek yaşayan çocuğu Prenses Rhaenyra’yı, ona Westeros’u birleştiren Aegon the Conqueror’un rüyasını açıklayarak Demir Taht’ın varisi olarak atar.

House of the Dragon 1.Sezon 2.Bölüm Özeti

Altı ay sonra, Daemon yasadışı bir şekilde Dragonstone Kalesi’ni işgal etmiştir. Prens-Amiral Craghas Drahar, yani Yengeçyiyen, Essos Triarchy’nin isteği üzerine Stepstones takımadalarını tehdit eder. Küçük Konsey, Rhaenyra’nın güç gösterisi önerisini reddeder ve onu yeni bir Kingsguard şövalyesi atamakla görevlendirir. Başkalarının tavsiyelerini görmezden gelen Rhaenyra, gerçek savaş deneyimi olan tek şövalye olan Ser Criston’u seçer. Ser Otto, genç kızı Lady Alicent’i yas tutan kralı teselli etmek için gönderir; Alicent, Viserys’e yeniden evlenme görevini Rhaenyra ile tartışmasını önerir. Lord Corlys ve eşi Prenses Rhaenys, Viserys’in on iki yaşındaki kızları Laena ile evlenerek Valyrian evlerini birleştirmesini önerir. Bu arada, Küçük Konsey, kendini gerçek varis ilan eden Daemon’un bir ejderha yumurtası çaldığını ve metresi Mysaria ile ikinci eş olarak evlenmeyi planladığını öğrenir. Otto ve küçük bir ekip, yumurtayı geri almak için Dragonstone’a doğru yelken açar. Rhaenyra, ejderhası Syrax ile onları takip eder ve Daemon’u sahte iddialarından vazgeçmeye ve yumurtayı geri vermeye zorlar. Viserys, Alicent ile evlenme niyetini açıklar, bu da Corlys’u kızdırır ve Daemon’a bir ittifak önerir.

House of the Dragon 1.Sezon 3.Bölüm Özeti

Üç yıl boyunca, Lord Corlys ve Prens Daemon, Demir Taht’ın desteği olmadan Stepstones’taki Yengeçyiyen ve güçlerine karşı savaştılar. Bu arada, Kral Viserys, hamile Kraliçe Alicent’in oğlu Aegon’un ikinci doğum gününü kutlamak için büyük bir av düzenlemeyi planlıyor. Rhaenyra, babasının üvey kardeşi Aegon’a gösterdiği aşırı ilgiye içerliyor. Hastalanan kral, Rhaenyra’nın, artık on yedi yaşında olan, güçlü bir ittifak kurmak ve soyumuzu korumak için evlenmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Birçok talip düşünülüyor, aralarında iki yaşındaki Prens Aegon da var. Lord Lyonel Strong, Lord Corlys’ın oğlu Ser Laenor Velaryon’u, iki ev arasındaki uçurumu onarmak için potansiyel bir eş olarak önerir. Önceki şüpheleri aşan Viserys, Rhaenyra’nın hala varisi olduğunu ve kendi eşini seçebileceğini ona temin eder. Bu arada, kardeşler Hobert ve Otto Hightower, ailelerinin gücünü ve prestijini artırmak için gizlice Aegon’u varis yapmayı planlıyorlar. Ser Vaemond Velaryon kraldan yardım istedikten sonra, Viserys Stepstones’a yardım gönderir. Kardeşinin desteğini, kendini kanıtlama şansını bitiren bir şey olarak gören Daemon, Yengeçyiyen’e pusu kurmak için yem olarak hareket eder ve taç güçleri gelmeden önce çıkan savaşı kazanır.

House of the Dragon 1.Sezon 4.Bölüm Özeti

Başarısız birkaç aylık bir turdan sonra, Rhaenyra King’s Landing’e döner. Daemon da Stepstones’un çoğunu fethettikten sonra geri döner. Artık “Dar Deniz’in Kralı” olarak anılan Daemon, Viserys’e sadakat yemini eder ve taçını teslim eder. Birleşmiş kardeşler kutlama yaparken, Alicent ve Rhaenyra barışır. Karanlık çöktükten sonra, Daemon ve Rhaenyra, King’s Landing’i keşfetmek, müstehcen bir oyun izlemek ve bir genelevi ziyaret etmek için gizlice dışarı çıkarlar. Daemon, istekli olan Rhaenyra’yı baştan çıkarır, ancak ilişkilerini tamamlayamaz ve onu orada terk eder. Red Keep’e dönen Rhaenyra, Ser Criston’u baştan çıkarır. Beyaz Solucan’ın casusu tarafından bilgilendirilen Ser Otto, krala Daemon ve Rhaenyra’nın eğlencesi hakkında bilgi verir. Alicent, bunu duyar ve özel olarak Rhaenyra’yı sorgular, o da hala bakire olduğunu yemin eder. Viserys, Daemon ile yüzleşir ve Daemon, sarhoş ve dağınık bir şekilde, dedikoduları doğrular gibi görünür ve Rhaenyra ile evlenmeyi teklif eder. Viserys, Daemon’un sadece taç istediğini iddia eder ve onu Vale’e sürgün eder. Skandaldan kaçınmak ve tahtı güçlendirmek için Viserys, Rhaenyra’nın Ser Laenor Velaryon ile evlenmesini emreder. Rhaenyra, Otto’nun kişisel çıkarları için onu manipüle ettiğini iddia ettikten sonra Viserys, Otto’yu Eli olarak görevden alır. Büyük Maester Mellos, Viserys’in isteği üzerine Rhaenyra’ya önleyici bir abortifacient çay verir.

House of the Dragon 1.Sezon 5.Bölüm Özeti

Vale’de, Daemon karısı Lady Rhea Royce’u öldürür. King’s Landing’den ayrılmadan önce, Ser Otto, Rhaenyra’nın kraliçe olmasının Alicent’in iki oğlunu tahta tehdit oluşturacak şekilde yapacağı konusunda Kraliçe Alicent’i uyarır. Rhaenyra ve Ser Laenor Velaryon nişanlanır, bu da Lord Corlys’u yatıştırır. Laenor’un eşcinselliğini anlayan Rhaenyra, varis üretmek için kraliyet görevlerini yerine getirme ve ardından kendi sevgililerini takip etme teklifinde bulunur. Rhaenyra, Essos’a kaçma ve yeni kimlikler benimseme teklifini reddettiğinde, Ser Criston küçük düşer; o, mevcut cinsel ilişkilerini tercih eder. Alicent, Criston’a Rhaenyra ve Daemon hakkında sorular sorar, ancak yanlış anlama sonucu, o Rhaenyra’nın sevgilisi olduğunu itiraf eder. Rhaenyra ve Laenor’un nişan kutlaması sırasında, Alicent girer, Viserys’in konuşmasını keser, Hightower Evi’nin silah çağrısının sinyal rengi olan yeşil bir elbise giyer. Daemon da beklenmedik bir şekilde katılır. Rhea’nın kuzeni tarafından karşı karşıya kalan Daemon, onu öldürmediğini inkar eder ve onun topraklarına miras hakkını iddia etmek ister. Laenor’un sevgilisi, Ser Joffrey Lonmouth, Criston’un Rhaenyra’nın metresi olduğunu tahmin eder. Criston, Joffrey’in şantaj tehdit ettiğine inandığında, onu acımasızca öldürür, bu da Laenor’u yıkar ve konukları dehşete düşürür. Rhaenyra ve Laenor, o gece geç saatlerde özel olarak evlenirler. Törenin ardından Viserys çöker. Bu arada, Alicent, rezil olmuş Criston intihar etmek üzereyken müdahale eder.

House of the Dragon 1.Sezon 6.Bölüm Özeti

On yıl sonra, Rhaenyra’nın üç oğlu vardır – Jacaerys, Lucerys ve yeni doğan Joffrey. Hepsi Valyrian platin saçlara sahip değildir, ancak Kral Viserys, Kraliçe Alicent’in Ser Laenor’un babaları olmadığı iddiasını reddeder. Alicent, Aegon’a bir gün Rhaenyra’nın Demir Taht iddiasını tartışmaya hazırlanması gerektiğini söyler. Viserys’in ilk doğan oğlu olarak, her zaman Rhaenyra’nın iddiasına tehdit olacak ve hayatı tehlikede olacaktır. Daemon ve karısı Laena Velaryon, kızları Baela ve Rhaena ile Pentos’u ziyaret eder. Prens, onlara bir lordluk teklif eder ve yeniden doğan Triarchy’ye karşı bir ittifak karşılığında. Çok acı veren bir doğumdan sonra doğum yapamayan Laena, ejderhası Vhagar’a kendisini yakmasını emreder. Şimdi Alicent’e hizmet eden Ser Criston, Harwin’in Rhaenyra’nın çocuklarının babası olduğunu ima ederek Ser Harwin’i ona saldırmaya kışkırtır. Aile çatışmasını hafifletmek için, Rhaenyra, Jacaerys’in Helaena ile, Alicent’in kızı ile evlenmesini önerir, ancak Alicent bunu reddeder çünkü Jacaerys’in bir piç olduğuna inanır. Kısa bir süre sonra, rezil olmuş Ser Harwin, babası Kralın Eli Ser Lyonel Strong onu Harrenhal kalesine götürmeden önce Rhaenyra ve oğullarına veda eder. Ser Harwin’in Rhaenyra’nın üç oğlunun babası olduğu ima edilir. Alicent, babası Ser Otto’nun hala kralın Eli olmasını dilediğini Ser Lyonel’in küçük oğlu Larys’e itiraf eder. Larys, Harrenhal’da bir yangın çıkarmak için üç suçluyu işe alır, bu da Lyonel ve Harwin’in ölümüne neden olur. Rhaenyra, hane halkını Dragonstone’a taşır, ayrıca Laenor’un sevgilisi Ser Qarl Correy’i de getirir.

House of the Dragon 1.Sezon 7.Bölüm Özeti

Kral Viserys ve sarayı, Driftmark’ta Lady Laena’nın cenazesine katılır. Rhaenyra ve Daemon yeniden bir araya gelir ve fiziksel olarak yakınlaşırlar. Bu arada, Viserys, Daemon ile barışmayı başaramaz. Prens Aemond, ejderhası olarak Vhagar’ı talep eder, bu da kuzenleri ve yeğenleri ile bir çatışmaya neden olur ve bu sırada Lucerys, Aemond’un gözünü bir bıçakla yaralar. İntikam olarak, Kraliçe Alicent, Lucerys’e Viserys’in Valyrian çelik hançeri ile saldırır. Rhaenyra, Alicent’i engeller, ancak kendisi yaralanır. Rhaenyra’nın oğullarının piç olduğu iddialarının ardından, Viserys, meşruiyetlerini sorgulayan herkesin cezalandırılacağını ilan eder. Daha sonra, eski Kralın Eli, Otto Hightower, Alicent’e galip geleceklerini temin eder, bu sırada Rhaenyra ve Daemon, Alicent ve ailesine karşı birleşirler. Gerçek Velaryon soyunu sürdürmek için, Prenses Rhaenys, Lord Corlys’un unvanını, Laenor’un hiç çocuğu olmadığı için, torunu Baela’ya, Prens Lucerys ile evlilik yoluyla geçirmesini önerir. Ser Qarl, Laenor’u öldürmeye çalışır gibi görünür ve ardında yanmış bir beden bırakır. Daemon ve Rhaenyra, Targaryen kan hattını sürdürmek için eski Valyrian Dragonlord geleneğinde özel olarak evlenirler. Bu arada, ölümünü sahteleyen Laenor, Qarl ile birlikte Driftmark’tan kaçar.

House of the Dragon 1.Sezon 8.Bölüm Özeti

Altı yıl sonra, Lord Corlys Velaryon, Stepstones’ta savaşırken yaralanır. Kardeşi Ser Vaemond, King’s Landing’e kendisini Corlys’un varisi olarak adlandırmasını talep eder ve Rhaenyra’nın oğlu Lucerys’in gayri meşru olduğunu ilan eder. Rhaenyra ve Daemon, Lucerys’in iddiasını savunmak için başkente dönerler. Kral Viserys artık yatağa bağımlı, biçimsiz ve zihinsel olarak karışıktır. Kraliçe Alicent ve kralın Eli, Otto Hightower, tüm kraliyet meselelerini denetler. Alicent, Prens Aegon’un bir hizmetçiyi tecavüz etmesini örtbas eder. Rhaenyra, Prenses Rhaenys’in desteğini kazanmak için Velaryon Evi ile iki evlilik düzenlemesi önerir. Viserys’e, Vaadedilmiş Prens hakkında Aegon the Conqueror’un rüyasını alıntı yaparak, varisliğini savunmasını yalvarır. Vaemond’un dilekçesi mahkemede sunulduğunda, Viserys Lucerys’i Driftmark varisi ilan eder. Daemon, Rhaenyra’yı bir fahişe ve çocuklarını piç olarak nitelendirdiğinde Vaemond’un başını keser. Aile, bir ziyafet sırasında uzlaşmış gibi görünür, ancak Aemond daha sonra bir kavga çıkarır, Rhaenyra’nın üç oğlunun piç olduğunu ima eder. Bu arada, Alicent’in hizmetçisi Talya, düzenli olarak Daemon’un eski metresi Mysaria’ya bilgi sağlar. Ölüm döşeğinde olan Viserys, Aegon the Conqueror’un rüyasının parçalarını mırıldanır, Alicent yanlışlıkla bunun Prens Aegon’a atıfta bulunduğuna inanır.

House of the Dragon 1.Sezon 9.Bölüm Özeti

Viserys’in ölümünün ardından, Ser Otto ve Küçük Konsey, Prens Aegon’u taçlandırmak için komplo kurar. Ser Criston, plana karşı çıkan Lord Beesbury’yi öldürür. Kingsguard Lord Komutanı Harrold Westerling, protesto olarak istifa eder. Otto, konseyin pozisyonunu güçlendirmek için Viserys’in ölümünü gizli tutar, ardından asil evleri Aegon’a bağlılık değiştirmeye zorlar. Direnenler hapsedilir veya asılır. Otto ve Alicent, Rhaenyra’yı öldürmeyi veya sürgün etmeyi tartışır ve ayrı ayrı kayıp Prens Aegon’u bulmak ve etkilemek için acele eder: Otto, Kingsguard kardeşleri Ser Erryk ve Ser Arryk Cargyll’i gönderirken, Alicent görevi Criston ve Prens Aemond’a verir. Cargyll’ler ilk olarak Aegon’u bulur, ancak Criston ve Aemond onu zorla alır. Lord Larys, Alicent’e, hizmetçi Talya dahil olmak üzere casusların Kırmızı Kale’de olduğunu söyler. Alicent, baş casusun ortadan kaldırılmasını onaylar. Alicent, direnen Aegon’u doğum hakkını talep etmeye ikna eder. King’s Landing vatandaşları, Aegon’un taç giyme törenini izlemek için Dragonpit’e sürülür. Prens Aegon’un iddiasını desteklemeyi reddeden Prenses Rhaenys, tutsak alınır. Erryk onu serbest bırakır ve o, Dragonpit mağaralarına girer. Ejderhası Meleys’in üzerinde, o, büyük salonu şiddetle yaralar, kaosa, ölüme ve kraliyet ailesini tehdit eder; ardından Rhaenys, Melyes üzerinde King’s Landing’den kaçar.

House of the Dragon 1.Sezon 10.Bölüm Özeti

Prenses Rhaenys, Kral Viserys’in ölümünü ve Prens Aegon’un tahta çıkışını duyurmak için Dragonstone’a gelir; haber, Rhaenyra’yı erken doğuma sokar ve şoka uğratır. Daemon, Rhaenyra’ya savaşa gitmesi için baskı yapar. Ser Erryk, Viserys’in taçını getirdiğinde, Rhaenyra kraliçe ilan edilir. Ser Otto Hightower, Kral Aegon II’nin Rhaenyra’nın tavizler için şartlarını sunar, bunlar arasında kraliyet unvanını ve Dragonstone’u koruma ve oğullarının Driftmark’ı miras alma hakları bulunur; Rhaenyra, Aegon the Conqueror’un rüyasında önceden bildirilen Kuzey tehdidine karşı krallığı birleştirmeyi düşündüğünde Daemon öfkelenir. Lord Corlys, Velaryon Evi’nin bağlılığını Rhaenyra’nın “Siyah” fraksiyonuna taahhüt eder; Daemon, daha fazla ejderha binicisi toplamayı planlar ve bir mağarada kış uykusunda olan büyük bir ejderhayı uyandırır. Prens Jacaerys ve Lucerys, Arryn, Stark ve Baratheon Evlerini müttefik olarak güvence altına almak için elçi olarak gönderilir. Lucerys, Lord Borros Baratheon ile buluşur ve Prens Aemond’un da Baratheonları, Aegon II için müttefik olarak güvence altına almak için orada olduğunu keşfeder. Kral Aegon II, kızı ve Aemond arasında evlilik yoluyla bir politik ittifak teklif etmiştir, ancak Rhaenyra hiçbir şey teklif etmemiştir. Lucerys, ejderhası Arrax üzerinde ayrılır, ancak Aemond onu Vhagar ile takip eder. Huysuz ejderhalar, binicilerine meydan okur; Arrax, Vhagar’ı yakar; ardından Vhagar, Lucerys ve Arrax’ı yutar, Aemond’u şaşırtır. Rhaenyra, haberi aldığında yıkılır ve öfkelenir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası