Game Of Thrones 5.Sezon Bölüm Özetleri

Game Of Thrones 5.Sezon Bölüm Özetleri

1) Game Of Thrones 5.Sezon 1.Bölüm Özeti

Bir geri dönüşte, bir cadı genç Cersei’ye bir gün bir kraliçe olacağını, ancak daha genç ve daha güzel bir kraliçenin onu tahttan indireceğini öngörür. Cadı ayrıca Cersei’nin üç çocuğu olacağını ve kral kocasının yirmi çocuğu olacağını tahmin eder. Günümüzde, Tywin gömülür ve Lancel Lannister, şimdi “Serçeler” adlı fanatik bir dini tarikata dönüşmüş bir dönüştürülmüş olarak geri döner. Essos’taki Pentos’ta, umutsuz Tyrion, Varys’in Demir Taht’a layık olabileceğine inandığı Daenerys ile tanışmak için Meereen’e gider. Meereen’de, isyancı “Harpy’nin Oğulları” bir Unsullied’i öldürür. Daenerys, eski yerel gelenekleri, dövüş çukurlarını yeniden açmayı da içeren, geri getirmeye öfkeli bir şekilde direnir. Missandei, bazı Unsullied’ların neden genelevleri ziyaret ettiği hakkında Gri Kurt’a sorar. Daenerys, ona saldırgan davranan iki tutsak ejderhasını ziyaret eder. Vadide, Littlefinger ve Sansa ayrıldığında Robin’i House Royce’un bakımına bırakır. Duvar’da, Stannis Baratheon, Roose Bolton’a karşı savaşında Yabanilileri işe almayı araştırır, vatandaşlık ve toprak ödül olarak sunar. Jon, Mance Rayder’ı Stannis’e “diz çökmeye” ikna edemez. Mance canlı canlı yakılırken, Jon onun acısına bir okla kalbine son verir.

2) Game Of Thrones 5.Sezon 2.Bölüm Özeti

Arya, Braavos’a varır ve “Siyah ve Beyaz Evi”ne Jaqen H’ghar tarafından kabul edilir, kendisini ve meslektaşlarını “hiç kimse” olarak adlandırır. Jaime, yeğeni/kızı Myrcella’yı geri almak için onunla birlikte Dorne’ye gitmesi için Bronn’u işe alır, Myrcella şimdi Prens Doran’ın oğlu Trystane Martell ile nişanlıdır. Podrick, bir hanede Littlefinger ve Sansa’yı tanır; Brienne, Sansa’ya korumasını teklif eder ama reddedilir. Littlefinger, Brienne’in onlarla gelmesini ısrarla ister, ancak o reddeder ve Podrick ile birlikte kaçar, sonra gizlice Sansa’yı takip eder. Stannis, Jon’un Gece Nöbeti’ni bırakıp onu desteklemesi durumunda Jon’a Winterfell’in meşru hale getirilmesini ve lordluğunu teklif eder, ancak Jon Gece Nöbeti’ne olan yeminini tutar; Samwell, Jon’u Alliser Thorne’a karşı Lord Komutan olarak aday gösterir; Maester Aemon, Jon için oy kullanır ve beraberlik oyu bozar. Daenerys, duruşmasından önce bir Harpy’nin Oğulları mahkumunu öldüren eski bir köleyi idam ederek bir isyan çıkarır. Drogon yeniden ortaya çıkar, ancak kısa süre sonra ayrılır.

3) Game Of Thrones 5.Sezon 3.Bölüm Özeti

Kral Tommen Baratheon ile yeni evlenen Margaery, onu Cersei’yi müdahalesini ortadan kaldırmak için Casterly Rock’a göndermeyi düşünmeye yönlendirir. Littlefinger, Sansa’yı oğlu Ramsay ile evlilik yoluyla Roose Bolton ile bir ittifak kurmak için Winterfell’a götürür ve Lannisterlar bunu bilmez. Sansa’nın Tyrion ile tüketilmemiş evliliği geçersiz sayılır. Brienne, Podrick’e kılıç kullanmayı öğretir. Siyah ve Beyaz Evi’ne uymak için Arya, kişisel eşyalarını limana atar, ancak İğne’yi bir taş yığınına saklar. Castle Black’te, Jon Thorne’u İlk Korucu olarak adlandırır. Slynt, Jon’un emirlerine itaat etmez, Jon onu idam eder. Lancel, Yüksek Septon’u bir genelevde bulur ve ceza olarak çıplak bir şekilde sokaklarda yürümeye zorlanır. Yüksek Septon, Cersei’ye itiraz eder, o da onu hapse atar. O, Yüksek Serçe ile buluşur, Serçelerin eylemlerini onaylar. Tyrion ve Varys, Volantis’e varır. Kısa bir süre sonra, Tyrion, Jorah tarafından kaçırılır, onu “kraliçeye” verme niyetindedir.

4) Game Of Thrones 5.Sezon 4.Bölüm Özeti

Cersei, Serçeleri İnanç Militanı olarak silahlandırmaya yetki verir, onlar da Loras Tyrell’i eşcinsellik nedeniyle tutuklar. Kraliçe Margaery öfkelenir, ancak Tommen onları geri çevirmek için çok zayıf kalır. Melisandre, Jon’u Winterfell’a eşlik etmesi için ikna etmek amacıyla onu baştan çıkarmaya çalışır. Winterfell’da, Littlefinger King’s Landing’e gitmeden önce, Sansa’nın Ramsay ile evlenme konusundaki tereddütlerini giderir, Stannis’in Boltonları yeneceğini ve onu kurtaracağını vaat eder, hatta olmazsa, Ramsay’i manipüle edebileceğini söyler. Bronn ve Jaime, Myrcella’yı geri almak için gizlice Dorne’ye çıkar; bunu duyan Ellaria ve Kum Yılanları, Myrcella’yı kaçırarak Oberyn’in ölümünün intikamını almayı planlar. Jorah, Tyrion’ı bir tutsak olarak sunarak kendini Daenerys’e affettirmeyi amaçlar. Meereen’de, Loraq, Daenerys’e yerel bir gelenek olan dövüş çukurlarını yeniden açması için tekrar başvurur; Harpy’nin Oğulları, kale içindeki bir Unsullied devriyesine pusuya düşer, Gri Kurt’u ağır bir şekilde yaralar ve Ser Barristan Selmy’yi öldürür.

5) Game Of Thrones 5.Sezon 5.Bölüm Özeti

Brienne ve Podrick, Winterfell yakınlarındaki bir handa buluşur ve Sansa’ya ihtiyaç duyulması durumunda yardım teklif eden bir mesajı gizlice iletirler. Sansa, Theon’un Winterfell’da olduğunu keşfeder ve Ramsay, onun genç kardeşlerini öldürdüğü iddiasıyla ondan özür dilemesini zorlar. Duvar’da, Tormund Giantsbane, Yabanililerin Duvar’ın güneyine yerleşmeleri karşılığında Gece Nöbeti ile bir ittifak kurmayı kabul eder. Jon ve Tormund, Yabanilileri ikna etmek için Hardhome’a gider. Stannis’in ordusu, ailesini ve Melisandre’yi yanlarına alarak Winterfell’a doğru yola çıkar. Meereen’de, Gri Kurt iyileşirken, o ve Misandei romantik duygular geliştirir. Daenerys, bir Meereen soylusunu ejderhaları Viserion ve Rhaegal’a yedirir ve diğerlerini hapsediyor. Daha sonra dövüş çukurlarını yeniden açmayı ve barışı kolaylaştırmak için Loraq ile evlenmeyi kabul eder. Denizde, Tyrion ve Jorah, Valyria üzerinden geçerken Drogon’un hava üzerinde uçtuğunu görürler. Taş adamlar tarafından saldırıya uğrarlar ve kaçarlar, ancak Jorah greyscale ile enfekte olur.

6) Game Of Thrones 5.Sezon 6.Bölüm Özeti

H’ghar, Arya’yı ölü insanların yüzleriyle dolu bir odaya götürür. Jaime ve Bronn, Su Bahçeleri’ne ulaşır ve Myrcella’yı Trystane ile bulurlar. Kum Yılanları onlara saldırır ancak Dornish muhafızlar gelir ve herkesi tutuklar. Jorah ve Tyrion, korsanlar tarafından kaçırılır. Tyrion’un Meereen’in dövüş çukurlarına gitmeleri için konuşmayı başarması sayesinde kölelikten kıl payı kurtulurlar. Littlefinger, Cersei’ye Roose Bolton’un Sansa’yı Ramsay ile evlendirmeyi planladığını bildirir. Roose ve Stannis arasındaki çatışmayı kazanan zayıflamış tarafı yenmek için Vadideki şövalyeleri Winterfell’a götürmeyi teklif eder. Başarılı olursa, Littlefinger Kuzey’in Koruyucusu olarak adlandırılacaktır. Olenna Tyrell, King’s Landing’e gelir ve Cersei’ye Loras’ı hapse atmanın ittifaklarını tehlikeye attığı konusunda uyarır. Loras’ın sorgusunda, Loras ve Margaery her ikisi de onun eşcinsel olduğunu inkar eder. Erkek fahişe, Olyvar, ifadelerini çürütür ve Margaery tanrılara yalan söylediği için tutuklanır. Tommen belirsiz ve etkisizdir. Winterfell’da, Sansa Ramsay ile evlenir. Düğün gecelerinde, Ramsay onu Theon’un önünde tecavüz eder.

7) Game Of Thrones 5.Sezon 7.Bölüm Özeti

Jon, Tormund ve bazı korucularla birlikte Hardhome’a gider. Maester Aemon kısa bir süre sonra ölür. Gilly, iki Nöbetçi tarafından saldırıya uğrar. Samwell müdahale eder ve Ghost onları tehdit edene kadar güçsüz kalır. Samwell ve Gilly ilişkilerini tüketirler. Sansa, Theon’dan ona Winterfell’dan kaçmasına yardım etmesini ister, ancak o bunun yerine Ramsay’e bilgi verir, Ramsay daha sonra Winterfell’daki Brienne’in bilgi vericisini yüzer. Ordu kampında, Stannis, Işık Lordu’nun lehine kazanmak için Shireen’in kurban edilmesi talebini Melisandre’den reddeder. Jorah ve Tyrion, köle taciri Qaggaz’a satılır ve Daznak’ın dövüş çukuruna götürülürler. Daenerys ve eşi Loraq, yaklaşan oyunlar için çukuru hazırlama aşamasında çukuru denetler. Jorah, diğer dövüşçüleri yener, kimliğini açıklar ve Tyrion ona bir “hediye” olarak belirir. Dorne’da, zindanda iken, Tyene Sand, onu “Uzun Veda” adlı bir zehirle enfekte ettiği Bronn’a bir panzehir verir. Prens Doran, Jaime’nin Myrcella’yı ve nişanlısı Prens Trystane’ı King’s Landing’e götürmesine izin verir. Yüksek Serçe, Olenna’nın Loras ve Margaery’nin serbest bırakılması talebini reddeder. Daha sonra Yüksek Serçe, Cersei’yi kuzeni Lancel ile önceki ilişkisi nedeniyle tutuklar.

8) Game Of Thrones 5.Sezon 8.Bölüm Özeti

Cersei’nin amcası Kevan Lannister, Kral’ın Eli olarak atanır. Cersei suçlarını itiraf etmeyi reddeder. H’ghar, Arya’ya yararlanıcıları dolandıran bir deniz sigortası satıcısını incelemesini görevlendirir. Bir kabuklu deniz ürünleri satıcısı kılığına giren Arya, önce sigortacı hakkında bilgi edinmeli ve sonra onu zehirlemelidir. Theon, Sansa’ya Brandon ve Rickon’u öldürme konusunu sahte yaptığını söyler. Ramsay, Roose’dan Stannis’in kampına saldırmak için yirmi adam ister. Meereen’de, Tyrion Daenerys’i ikna eder ve Jorah’ın hayatını bağışlar; ancak onu tekrar sürgün eder. Jorah, Yezzan’a döner ve çukurlarda dövüşmek istediğini söyler. Daenerys, Tyrion’ı konseyine kabul eder. Hardhome’a varan Jon ve Tormund, beş bin Yabanili işe alır ancak bir ölüler ordusu onlara saldırır. Jon, Valyrian çelik kılıcı Longclaw ile bir Beyaz Yürüyen’i öldürür. O, Tormund ve diğer hayatta kalanlar deniz yoluyla kaçarken, Gece Kralı’nın ölü Yabanilileri canlandırdığını görürler.

9) Game Of Thrones 5.Sezon 9.Bölüm Özeti

Ramsay, Stannis’in kampına gizli bir saldırı düzenler, kuşatma ekipmanlarını, yiyecek depolarını yok eder ve birçok atı öldürür. Davos’u Castle Black’e daha fazla malzeme talep etmek üzere gönderdikten sonra, Stannis, Selyse’in onayıyla, Melisandre’nin Shireen’i kurban etmesine izin verir, onu kazığa bağlayıp canlı canlı yakar, bunun savaşı kazanmalarına yardımcı olacağına inanır. Jon ve diğer hayatta kalanlar Duvar’a döner, Yabanililerin Güney’e geçmesine izin verirler. Dorne’da, Prens Doran, Jaime ve Bronn’un Myrcella ile birlikte King’s Landing’e dönmelerine izin vermiştir, şartı Trystane’ın onlara eşlik etmesi ve Oberyn’in yerine küçük konseyde görev yapmasıdır. Doran ayrıca Ellaria ve kızlarını affeder. Arya, Mace Tyrell’i, Paraların Efendisi’ni, Demir Banka ile pazarlık yapmak üzere Braavos’a gelmiş olan Trant ile birlikte görünce ilk suikast görevini iptal eder. Meereen’de, Daznak’ın dövüş çukurunda savaşlar devam eder. Daenerys, Jorah’ın dövüşçüler arasında olduğunu görünce şaşırır. Zaferi, Harpy’nin Oğulları’nın sürpriz bir saldırı başlatmasıyla kesilir. Loraq öldürülürken Jorah, Daenerys’i kurtarır. Harpyler hızla Daenerys ve destekçilerini kuşatarak onları ve Jorah’ı çukura çekilmeye zorlar. Drogon aniden ortaya çıkar, birçok Harpy’nin Oğlu’nu yakar; Daenerys, Drogon’a biner ve ona uçmasını emreder.

10) Game Of Thrones 5.Sezon 10.Bölüm Özeti

Shireen’in ölümü üzerine perişan olan Selyse kendini asar, Stannis’in güçlerinin yarısı çölleşir ve Melisandre Castle Black’e kaçar. Boltonlar, Stannis’in tükenmiş ordusunu kolayca yener. Brienne, savaş alanında Stannis’i bulur ve onu Renly Baratheon’un cinayeti için idam eder. Theon, onu ve Sansa’nın Winterfell’dan kaçmaya çalıştığını yakaladıktan sonra Myranda’yı öldürür. İkili birlikte dış duvardan atlar. Cersei, eski ilişkisini Lancel ile itiraf eder ve alaycı kalabalıklar tarafından çöp, tükürük ve dışkı ile dövülerek çıplak bir şekilde sokaklarda yürüyerek kefaret vermek zorundadır. Kırmızı Kale’ye ulaştığında, Qyburn onu tamamen sadık olan en yeni Kingsguard üyesiyle tanıştırır. Jaime, Myrcella, Bronn ve Trystane Dorne’dan ayrılır, ancak Myrcella, Ellaria Sand tarafından zehirlenmiştir ve kısa süre sonra ölür. Arya, kişisel intikam için Trant’ı öldürdükten sonra Yüzüsüz Adamların kurallarını ihlal ettiği için cezalandırılır, görme yetisini kaybeder. Varys, Meereen’e gelir ve şehri Tyrion, Gri Kurt ve Missandei ile yönetirken, Daario ve Jorah, bir Dothraki hordası tarafından kaçırılan Daenerys’i arar. Samwell, Gilly ve Küçük Sam, Samwell’in bir Maester olarak eğitim alacağı Oldtown’a gitmek üzere Castle Black’ten ayrılır. İsyan edenler, Alliser Thorne ve Jon’un hizmetkârı Olly dahil olmak üzere Jon’u öldürürler, cesedini avluda bırakırlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası