Game Of Thrones 4.Sezon Bölüm Özetleri

Game Of Thrones 4.Sezon Bölüm Özetleri

1) Game Of Thrones 4.Sezon 1.Bölüm Özeti

Tywin, Stark Hanesi’nin ata yadigarı Valyrian çelik kılıcı Buz’u, iki yeni kılıca dönüştürmeyi denetler. Biri, kılıç elini ve Cersei’nin sevgisini kaybettiği için yas tutan Jaime içindir, diğeri ise Kral Joffrey için bir düğün hediyesidir, Joffrey bu kılıca Dul Ağıtı adını verir. Hastalıklı kardeşi, Dorne Prensi Doran’ı temsil eden Prens Oberyn Martell, kraliyet düğününe katılmak üzere King’s Landing’e gelir. O ve sevgilisi Ellaria Sand, Tyrion tarafından karşılanır. Oberyn gizlice, kız kardeşi Elia’nın tecavüz edilip öldürülmesi için Lannisterlara ve Gregor Clegane’e intikam arar, Elia sadakatsiz Prens Rhaegar Targaryen’ın karısıdır. Kuzey’de, Styr ve insan eti yiyen Thennler, Tormund, Ygritte ve diğer Yabanilileri güçlendirir. Maester Aemon, Jon’un Yabanililerle olan eylemlerini açıklamasının ve 100.000 kişilik ordularının Castle Black’e saldırmayı planladığını açıklamasının ardından onu aklar. Nehir Toprakları’nda, Köpek ve Arya, Köpek’in Arya’yı teyzesi Lysa’ya, Jon Arryn’in dul eşine fidye olarak vermeyi planladığı Eyrie’ye doğru gider. Yolda, Arya kılıcı İğne’yi Polliver’dan geri alır ve onu öldürür. Essos’ta, Daenerys ordusunu Meereen’e, üç büyük köle şehrinin sonuncusuna doğru yürütür; artık at büyüklüğünde olan büyüyen ejderhaları üzerinde kontrolünü kaybettiğinden korkar.

2) Game Of Thrones 4.Sezon 2.Bölüm Özeti

Roose Bolton, gelini Walder Frey’in kızlarından biriyle birlikte Dreadfort’a döner. Theon’u işkence edip hadım ettiği için Ramsay’i azarlar, onu bir rehine olarak değersizleştirir. ‘Reek’ adlı boyun eğmiş bir kişiliğe dönüşen Theon, Bran ve Rickon Stark’ın hayatta olduğunu ve Roose’un Kuzey’in Koruyucusu olarak meşruiyetini tehdit ettiğini açıklar. Roose, Ramsay’e Demir Doğmuş işgali altındaki toprakları geri almasını emreder, başarılı olursa bir ödül vaat eder. Dragonstone’da, Melisandre, Stannis’in eniştesi de dahil olmak üzere üç kişiyi Işık Lordu’na bir saygı olarak ölümüne yakar, Kraliçe Selyse sevinirken Ser Davos ve Prenses Shireen’i iğrendirir. Shae’yi ailesinden korumak için Tyrion, onu Essos’taki Pentos’a göndermeyi düzenler, bu onu üzgün bırakır. Bronn, Jaime’ye sol eliyle kılıç oynamayı öğretir. Kral Joffrey ve Margaery Tyrell evlenir. Kraliyet Düğünü ziyafeti sırasında, Joffrey zehirli şaraba ölümcül bir şekilde boyun eğer hemen önce Tyrion’ı küçümser ve Sansa’ya alay eder. Çaresiz Cersei, onun cinayeti için Tyrion’ı tutuklar, eski bir şövalye olan Ser Dontos ise Sansa’yı koruması için ziyafetten onunla birlikte ayrılması konusunda ikna eder.

3) Game Of Thrones 4.Sezon 3.Bölüm Özeti

Tywin, genç torunu Tommen’i yeni kral olarak yetiştirir ve Tyrion’ın yaklaşan cinayet duruşması için Oberyn ve Mace Tyrell’i kendi yargıçları olarak görevlendirir. Tyrion, tanığı olarak Jaime’yi seçer. Sansa’yı almak için Ser Dontos’u işe alan Littlefinger, onu öldürür, ardından onu gemisiyle King’s Landing’den kaçırır. Nehir Toprakları’nda, Arya ve Köpek, bir çiftçi ve kızı tarafından misafirperverlikle karşılanır, ancak Köpek yakında onları soyar, bu da Arya’yı öfkelendirir. Stannis’in tükenmiş güçlerini yenilemek için, Davos, “Golden Company” adlı paralı askerleri işe almak için Braavos’un Demir Bankası’ndan bir kredi talep etmek ister. Castle Black’te, Sam, Gilly’nin güvenliği konusunda endişelenir ve onu ve Küçük Sam’i yakındaki Mole’s Town’a taşır. Bu arada, Yabanililer kuzey köylerine baskın yapmaya devam eder. Gece Nöbeti, isyancıların Craster’s Keep’te kamp kurduğunu öğrenir. Jon, onların Castle Black’in savunma zayıflıklarını Mance Rayder’ın yaklaşan ordusuna sızdırmalarını önlemek için onlara saldırı önerir. Daenerys, Meereen’e varır ve kapıların önünde coşkulu bir konuşma yapar, şehrin kölelerine özgürlüklerini teklif eder.

4) Game Of Thrones 4.Sezon 4.Bölüm Özeti

Daenerys, bir köle isyanıyla desteklenerek Meereen’i kolayca ele geçirir. 163 öldürülen köle çocuk için adalet arayan Daenerys, 163 efendiyi aynı yol direklerine çiviler. Denizde, Littlefinger, Joffrey’in ölümündeki suç ortaklığını Sansa’ya açıklar. King’s Landing’den ayrılmadan önce, Olenna, Margaery’ye Joffrey’i kendisinin zehirlediğini ima eder. Margaery’ye Cersei ona karşı çıkmadan önce Tommen ile evlenmesi gerektiğini söyler. Jaime, Tyrion’ın masum olduğuna inanır, ancak Cersei onun suçlu olduğunda ısrar eder ve ayrıca Jaime’den suç ortağı olarak Sansa’yı bulup öldürmesini emreder. Jaime bunun yerine Brienne’i Sansa’yı bulup koruması için gönderir, ona yeni bir zırh, Valyrian kılıcı, atlar ve Podrick Payne’i silahşör olarak sunar. Kuzey’de, Jon’u ortadan kaldırmayı uman Alliser Thorne ve Janos Slynt, Jon’un isyancılara karşı seferi yönetmesine izin vermeyi kabul eder. Jon’un bilmediği bir şey, isyancıların Bran ve arkadaşlarını yakalamış olmasıdır. Daha kuzeyde, bir Beyaz Yürüyen, Craster’ın son yeni doğan oğlunu alır ve onu gizli bir ritüel alanında bir Yürüyen’e dönüştürür.

5) Game Of Thrones 4.Sezon 5.Bölüm Özeti

Tommen kral olarak taç giyer; Cersei, Margaery’yi şaşırtarak onun Tommen ile evlenmesini teşvik eder. Tywin, Oberyn’den Tyrion’ın duruşmasında yargıç olmasını ister ve Elia’nın tecavüz ve cinayetindeki masumiyetini yemin eder. Vadide, Littlefinger Sansa’yı Eyrie’ye götürür, burada teyzesi Lysa Arryn ile yeniden birleşir, Lysa Littlefinger’dan hemen onunla evlenmesini ısrarla ister. Lysa ve Littlefinger’ın Jon Arryn’i öldürdüğü ve Lannisterları suçladığı ortaya çıkar. Lysa, Sansa’nın duygusal olarak olgunlaşmamış ergenlik öncesi oğlu Robin ile evlenmesini planlar. Köpek, Arya’nın su dansı pratik yapmasını alay eder ve Syrios Forell’in dövüş stilini küçümser. Brienne, Podrick’in pratik silahşör yeteneklerinden yoksun olduğunu öğrenir ama Tyrion’ı korumak için bir Kingsguard’ı öldürdüğü için etkilenir. Duvar’ın ötesinde, Jon’un grubu isyancıları bulur ve yener, kaçmaya çalışan Rast ise Hayalet tarafından öldürülür. Jon’un bilmediği bir şey, Bran ve arkadaşlarının orada tutsak olmasıdır. Locke, karışıklıkta Bran’ı kaçırmaya çalışır, ancak Bran tarafından kontrol edilen Hodor onu öldürür ve diğerlerini serbest bırakır. Jojen, Bran’a kuzeye devam etmeleri gerektiğini ikna eder, Jon’un adamları ise Craster’s Keep’i yakıp kızını/karılarını serbest bırakırken. Meereen’de, Jorah, Daenerys’e Astapor ve Yunkai’nin köleliğe geri döndüğünü bildirdikten sonra, Daenerys Batıdiyar’ı işgal etmeyi erteleyip Kole Bayı gerçekten özgür olana kadar kraliçe olarak hükmetmeye karar verir.

6) Game Of Thrones 4.Sezon 6.Bölüm Özeti

Essos’ta, Davos ve Stannis, Stannis için bir kredi almak üzere Demir Bankası ile görüşür. Davos, Salladhor Saan ve korsanlarını yeniden göreve getirir. Meereen’de, Daenerys yeni kraliçe rolüne uyum sağlar, sonu gelmez talepleri dinler, bunlar arasında çarmıha gerilmiş babasının bedenini geri almak isteyen soylu Hizdahr zo Loraq ve keçileri Daenerys’in giderek kontrol edilemez hale gelen ejderhaları tarafından öldürülen bir köylü adam vardır. Dreadfort’ta, Yara, Theon’u kurtarmak için bir görevin liderliğini yapar, duygusal olarak kırılan Theon gitmeyi reddeder, bu da Yara’nın onu terk etmesine neden olur. Ramsay, Theon’un itaatkarlığını ödüllendirir ve Moat Cailin’i almayı planlar, “Reek”e “Theon Greyjoy” taklidi yapma görevi verir. King’s Landing’de, Tywin, Köpek’in başına ödül koyar ve Varys’e Daenerys’i casusluk yapmaya devam etmesini emreder. Tyrion, Joffrey’in cinayeti için yargılanır. Tüm tanıklar ona karşı ifade verir, aralarında Ser Meryn Trant, Büyük Maester Pycelle, Cersei ve Varys de vardır, hepsi ikna edici, ancak dolaylı ifadeler verirler. Tyrion’un şokuna, Shae ona karşı yanlış ifade verir. Tyrion masumiyetini ilan eder ve dövüşle yargılanmayı talep eder.

7) Game Of Thrones 4.Sezon 7.Bölüm Özeti

Cersei, Tyrion’ın yaklaşan dövüşle yargılanmasında şampiyonu olarak Ser Gregor Clegane’i atar. Jaime ve Bronn, Tyrion için Ser Gregor ile dövüşmeyi reddeder, ancak Oberyn kabul eder. İsyan sırasında Ser Gregor tarafından tecavüz edilip öldürülen kız kardeşi Elia’nın intikamını almayı arzular. Daenerys, Daario’yu sevgili olarak alır, ardından onu Yunkai’deki yeniden ortaya çıkan köle tacirleriyle başa çıkması için gönderir. Melisandre ve Selyse, Shireen’i de yanlarına almayı planlayarak Dragonstone’dan ayrılmaya hazırlanır. Yabanililer Castle Black’e yaklaşırken, Alliser Thorne, Jon’un tüneli mühürleme önerisini reddeder. Bir handa, Brienne ve Podrick, Arya hakkında onları güncelleyen Hot Pie ile karşılaşır. Oraya, yaşayan akrabalarını arayacağını çıkararak Vadide seyahat etmeye karar verirler. Vadide, Lysa, Littlefinger’ın Sansa’yı öptüğüne tanık olur. Öfkelenen Lysa, daha sonra Sansa’yı ay kapısı olarak bilinen, zemine açılan dairesel bir açıklıktan, aşağıda sarp kayalıklara doğru atmakla tehdit eder; Littlefinger müdahale eder ve Lysa’yı ölümüne iter.

8) Game Of Thrones 4.Sezon 8.Bölüm Özeti

Yabanililer, Mole’s Town’a saldırır. Ygritte, saklanan Gilly’yi bulur ve onu ve Küçük Sam’i esir alır. Ramsay, Theon’u Demir Doğmuşlarla Moat Cailin’i teslim etmek üzere pazarlık yapmaya zorlar. Demir Doğmuşlar kabul eder, evlerine dönmeyi umarlar, ancak Ramsay onları yüzer ve katleder. Moat Cailin’i güvence altına almak için bir ödül olarak, Roose, Ramsay’i bir Bolton olarak meşrulaştırır ve onu varisi yapar. Vadide, Sansa, Lysa’nın ölümünü araştıran konseye gerçek kimliğini söyler ve Littlefinger’ın teyzesini öldürmekten masum olduğunu iddia eder. Littlefinger, Robin’i Vadinin Lordu olarak yetiştirmeye başlarken, Köpek ve Arya gelir, ancak sadece Lysa’nın ölümünü öğrendikten sonra ayrılırlar. King’s Landing’de, dövüşle yargılama başlar. Oberyn üstünlük sağlar ancak bir anlığına gardını indirirken Ser Gregor’un suçlarını itiraf etmesini ister. Ölüm döşeğinde, Ser Gregor, Oberyn’i tökezletir ve kafatasını ezerek Elia’yı tecavüz edip öldürdüğünü övünerek söyler. Tywin, Tyrion’a ölüm cezası verir. Essos’ta, Gri Kurt ve Missandei birbirlerine daha çok yakınlaşır. Barristan Selmy, Daenerys’i casusluk yapmak için ödül olarak Kral Robert’tan uzun süre ertelenen bir affı Jorah için yakalar. Bunun sonucunda Daenerys, Jorah’ı Meereen’den sürgün eder.

9) Game Of Thrones 4.Sezon 9.Bölüm Özeti

Gece Nöbeti, savaş için hazırlanır. Maester Aemon’un bir Targaryen olduğu ortaya çıkar. Gilly ve Küçük Sam, Mole’s Town’dan kaçar ve Castle Black’e varır, burada Sam onları saklar. Yabanililer, duvarın her iki tarafından da saldırır. Tormund’un ordusu güneyden içeri girer ve Gece Nöbeti ile çatışır. Bir dev, Castle Black’e tünel açar ama Grenn ve beş kişi tarafından kendi hayatları pahasına öldürülür. Alliser Thorne, güneydeki savaşa katılır, bu da duvarın komutasını beceriksiz Janos Slynt’a bırakır. Slynt, duvardan ayrılması için bir yalan söylenir ve Jon komutayı alır. Jon’un Styr’ı öldürdüğünü gördükten sonra Ygritte, yayını ona doğrultar ama tereddüt eder, sonra Olly tarafından ölümcül bir şekilde vurulur. Jon’un direwolf’u Hayalet’in yardımıyla, Gece Nöbeti Castle Black’in iç kaleyi güvence altına alır ve yaralı Tormund tutuklanır. Duvar tırmanıcıları, devasa sallanan bir orak tarafından yok edilir. Yabanililer gece için geri çekilir. Jon, Yabanili ordusunun komutası olmadan parçalanacağına inanarak Duvar’ın ötesine geçer ve Mance Rayder’ı bulup öldürmeyi planlar.

10) Game Of Thrones 4.Sezon 10.Bölüm Özeti

Jon’un Mance Rayder ile görüşmesi, Stannis ve ordusunun Yabanili kampını bastırması ve Mance’i tutsak almasıyla ani bir şekilde sona erer. Bran, görüşlerinden bir ağaç bulur ama iskelet yaratıklar grubu saldırır ve Jojen’i öldürür. Ormanın bir Çocuğu, diğerlerini kurtarır ve onları Üç Gözlü Kargaya götürür, bu da güvenli bir mağaradaki ağaç kökleri içine hapsedilmiş yaşlı bir adam olduğu ortaya çıkar. Vadide, Brienne ve Podrick, Arya ve Köpek ile karşılaşır, Köpek Brienne’e saldırır; o onu ağır bir şekilde yaralar, Arya kaçar ve Brienne’den kaçar. Köpek, Arya’dan onu öldürmesini ister, ancak o onun parasını alır ve onu ölüme terk eder. O, H’ghar’ı bulmak için Braavos’a giden bir gemiye biner. King’s Landing’de, Cersei, Qyburn’dan Oberyn’in bıçağıyla zehirlenen Ser Gregor’u kurtarmasını emreder. Jaime, Tyrion’u hapisten serbest bırakır, ancak şehirden kaçmadan önce, Tyrion, Shae’yi Tywin’in yatağında bulur ve onu öldürücü bir şekilde boğar. O, Tywin ile yüzleşir ve onu özel odada öldürür, sonra Varys tarafından bir gemiye kaçırılır. Meereen’de, bazı eski köleler bağlarını özler, özgürlüğü bir zorluk olarak bulurlar. Bir vatandaş, kızının yanmış kalıntılarını Daenerys’e getirir, ejderha ateşiyle yakılmıştır. Daenerys, Rhaegal ve Viserion’u katakombalara zincirler, Drogon ise serbest kalır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası