Friends Dizisi 1.Sezon Bölüm Özetleri

Friends Dizisi 1.Sezon Bölüm Özetleri

Friends Dizisi 1.Sezon 1.Bölüm Özeti

Nişanlısı Barry’yi nikah masasında bıraktıktan sonra Rachel, kendini ıslak bir gelinlikle Central Perk Kafe’de bulur ve eski arkadaşı Monica’yı arar. Rachel sonunda Monica’nın New York’taki dairesine taşınır. Monica’nın karşısındaki dairede yaşayan Chandler ve Joey, Ross’u teselli ederler çünkü eşi Carol, onu bir kadın için terk etmiştir. Bir aşçı olan Monica, “Paul the Wine Guy”dan hoşlanır, ancak tutkulu bir gecelerinin sadece bir gecelik ilişki olduğunu öğrenince yıkılır. Çete, Rachel’a babasının kredi kartlarını keserek daha bağımsız olması için ısrar eder. Daha önce hiç çalışmamış olan Rachel’a, Central Perk’te garsonluk işi teklif edilir. Ross, liseden beri Rachel’a aşıktır ve bir gün ona çıkmayı teklif etmeyi planlar.

Friends Dizisi 1.Sezon 2.Bölüm Özeti

Carol, Ross’a onun çocuğuna hamile olduğunu söyler. Ross, ultrason randevusuna katıldığında, Carol ve partneri Susan’ın bebeğe kendi soyadlarını vermek istediklerini, ancak onunkini vermek istemediklerini öğrenince şaşırır. Rachel, nişan yüzüğünü Barry’ye geri verdiğinde, onun kırılacağını bekler, ancak onun iptal edilen balayına nedime Mindy ile gittiğini öğrenir. Monica, annesinin Ross’a hayran kalacağını ve kendisini eleştireceğini bildiği için Ross’un ebeveynlerinin akşam yemeğine gelmesi konusunda stres yapar. Konuk Oyuncular: Christina Pickles, Judy Geller rolünde; Anita Barone, Carol rolünde; Jessica Hecht, Susan rolünde; Mitchell Whitfield, Barry rolünde; ve Elliott Gould, Jack Geller rolünde.

Friends Dizisi 1.Sezon 3.Bölüm Özeti

Monica, herkesin yeni erkek arkadaşı Alan’ı kendisinden daha çok sevdiğini görünce hayal kırıklığına uğrar. Chandler tekrar sigara içmeye başlar. Çete şikayet ettiğinde, dikkati kendi kusurlarına çeker. Phoebe’nin bankası yanlışlıkla onun banka hesabına büyük bir miktar para yatırır. Hatanın bildirilmesi üzerine, banka ona ek bir miktar verir. Parayı evsiz bir arkadaşına verir, o da karşılığında ona bir kutu soda alır, ancak içinde kesilmiş bir başparmak bulur. Phoebe, soda şirketinin ona tazminat olarak verdiği parayı Chandler’a sigarayı bırakması için ödeme yapmak için kullanır.

Friends Dizisi 1.Sezon 4.Bölüm Özeti

Ross, Carol ile ilk kez birlikte olduğu anın yıldönümünde üzgün hisseder ve Chandler ve Joey ile birlikte Rangers maçına gider. Bir hokey puku Ross’un yüzüne çarptığında, arkadaşları onu acil servise götürür. Oradayken, Ross, Carol’ın kendisiyle birlikte olduğu tek kadın olduğunu açıklar. Rachel, ilk maaşının çoğunun Federal Sigorta Katkıları Yasası vergisine (FICA) gitmesine üzülür. Eski arkadaşları ziyaret ettiğinde, yeni hayatı hakkında daha da depresyona girer, onların kendisinden daha başarılı olduğunu hisseder. Monica ve Phoebe, Rachel’ı neşelendiremeyen bir pijama partisi düzenler, ta ki kızlar George Stephanopoulos’u gözetleyene kadar, onun karşıdaki dairede kaldığını öğrenirler.

Friends Dizisi 1.Sezon 5.Bölüm Özeti

Chandler ve Phoebe, eş zamanlı olarak kendi partnerleri Janice (Maggie Wheeler) ve Tony ile ayrılmaya karar verirler. Phoebe’nin ayrılışı iyi gider, ancak Chandler’ın daha zor bir zamanı olur, Phoebe’nin yardımına ihtiyaç duyar. Ross ve Rachel birlikte çamaşır yıkarlar, ancak Rachel daha önce hiç çamaşır yıkamamıştır. Çamaşırhanede, Ross, Rachel’ı zorba bir kadına (Camille Saviola) karşı çıkmaya teşvik eder, bu da ona Rachel’dan platonik bir öpücük kazandırır. Joey, şimdi bir adam olan Bob ile çıkan eski kız arkadaşı Angela ile çıkmak ister, bu yüzden Monica ve çiftle çift randevu düzenler, Monica’ya Angela ve Bob’un kardeş olduğunu söyler. Monica, Joey’nin onu Bob ile eşleştirdiğini düşünür, ancak “kardeşlerin” ‘uygunsuz’ davrandığını görünce kaba bir uyanış yaşar. Daha sonra Monica, Joey ile yüzleşir ve ona Angela’yı geri almak istediğini söyler. Bob’un Monica’ya ilgi duyduğunu söyler ve sonra akşam yemeğine geri dönerler ve Monica Bob ile flört eder ve Joey Angela ile flört eder. Daha sonra bölümde, çifti ayırmaktan dolayı heyecanla tezahürat yaparlar.

Friends Dizisi 1.Sezon 6.Bölüm Özeti

Chandler, güzel ve egzotik bir kadın olan Aurora (Sofia Milos) ile çıkmaya başlar, ancak kısa süre sonra onun evli olduğunu ve başka bir erkek arkadaşı olduğunu öğrenir. Chandler, başlangıçta poliamor bir ilişkiye sahip olmaktan memnundur, ancak karışıma bir sevgili daha eklenince bununla başa çıkamaz. Joey’nin yeni yetenek acentesi Estelle Leonard, ona Al Pacino’nun popo dublörü için bir film rolü verir. Ancak, onunla “fazla oyunculuk” yaptığı için kovulur. Rachel, daireyi temizler, ancak bazı mobilyaları hareket ettirdikten sonra Monica’nın takıntılı-kompulsif eğilimlerini tetikler.

Friends Dizisi 1.Sezon 7.Bölüm Özeti

New York genelinde bir elektrik kesintisi sırasında, çete Monica ve Rachel’ın dairesinde takılır. Ross, Rachel ile gerçek duygularını paylaşmayı dener ancak başıboş bir kedi konuşmalarını böler. Rachel ve Phoebe, kedinin sahibini aramak için binayı araştırır, ancak aşağı kattaki Bay Heckles yanlışlıkla onun olduğunu iddia ettiğinde, kedi korkar. Kedi, Rachel’ın hoşlandığı, İngilizceye meydan okuyan yakışıklı bir İtalyan olan komşuları Paolo’ya aittir. Bu arada, sinirli Chandler, ‘Victoria’s Secret’ modeli Jill Goodacre ile bir ATM gişesinde mahsur kalır. (Bu bölüm, “Blackout Thursday”ün bir parçasıydı, NBC aynı gece yayınlanan ve New York’ta geçen üç şovu bir araya getirdi, Mad About You’nun 3. sezon bölümü “Pandora’s Box” ile başladı, bu bölüm şehir genelindeki elektrik kesintisinin nedenini anlattı, ardından bu bölüm geldi ve kısa ömürlü Madman of the People şovunun bir bölümü ile sona erdi. Seinfeld aynı gece yayınlandı ancak katılmadı.)

Friends Dizisi 1.Sezon 8.Bölüm Özeti

Ross ve Monica, yaşlı anneanne Nana hasta olduğunda ebeveynleri Jack ve Judy ile hastaneye koşarlar. Nana vefat ettikten sonra, aile tek tek içeri girer ve vedalarını söyler. “Ölü” büyükannelerinin bir anlık canlanıp tekrar ölmesi karşısında Ross ve Monica şok olur. Çete, Nana’nın cenazesine katılır, burada Monica, annesinin sürekli eleştirel tavrı hakkında ona ince bir şekilde meydan okur. Açık bir mezara düşüp sırtını inciten Ross, kas gevşetici ilaçlarla sersemleşir ve Joey, Jack ve cenazedeki diğer erkekler sonunda bir New York Giants futbol maçını dinler. Chandler, bir iş arkadaşının onu bir erkek meslektaşıyla eşleştirmeye çalıştığında şaşırır ve çoğu iş arkadaşı ve diğerlerinin neden ilk başta onun eşcinsel olduğunu düşündüğünü öğrenmek ister.

Friends Dizisi 1.Sezon 9.Bölüm Özeti

Rachel, ailesiyle Vail’de bir kayak tatili için biletini ödeyebilmek için 100 dolar bahşiş toplamakta zorlanır, ancak diğerleri biletin ücretini ödemek için yardımcı olur. Susan’ın doğmamış bebeğiyle konuştuğunu öğrendikten sonra Ross, eşit “karın zamanı” ister. Ebeveynleri dışarıda olduğunda Monica’nın dairesinde sessiz bir Şükran Günü ziyafeti planlarlar. Planlar hemen ters gider: Phoebe, onlara katılır çünkü o, Şükran Günü’nü Aralık ayında büyükannesinin yanında kutlar. Halk sağlığı afişi için poz veren Joey, ailesinin onu yasakladığına inandığı için, bir cinsel yolla bulaşan hastalığı olduğu için de gelir. Chandler da katılır, çünkü çocukken ailesinin boşanma haberini verdiği tatil olan Şükran Günü’nü her zaman boykot eder. ‘Underdog’ balonunun geçit töreni sırasında serbest kaldığı bildirildiğinde, herkes izlemek için çatıya koşar, sonra Monica’nın dairesine girişleri kilitlenir. İçeri döndüklerinde, yemek yanmış ve Rachel uçağını kaçırmıştır, bu da Monica’nın mahvolan Şükran Günü ile ilgili hayal kırıklığı üzerine kısa bir tartışmaya neden olur. Ancak, arkadaşlar, komşularının “karın zamanı”nın kız arkadaşı “Çirkin Çıplak Kız” ile romantik bir Şükran Günü geçirdiğini gördükten sonra barışırlar. Monica, herkes için Chandler’ın alışılagelmiş Şükran Günü ziyafeti olan domates çorbası ve tost peynirli sandviç yapar ve Chandler, değişiklik için birlikte Şükran Günü geçirmenin güzel olduğunu düşünür.

Friends Dizisi 1.Sezon 10.Bölüm Özeti

Çete, Yılbaşı partilerine tarih getirmemek için bir anlaşma yapar, ancak herkes kısa süre sonra bunu bozar, Ross hariç. Central Perk’te performans sergilerken Phoebe, gürültülü bazı bilim adamlarıyla yüzleşir ve ardından onlardan biri olan David (Hank Azaria) ile çıkmaya başlar, onu partisine getirir. İlişkileri, David ve araştırma ortağına Minsk’te bir hibe teklif edilene kadar iyi gider ve Phoebe ile kalmayı mı yoksa kariyer yapma araştırmasına gitmeyi mi seçmesi gerektiğine karar vermelidir. Monica, ‘Eğlenceli’ Bobby’yi davet eder, ancak dedesi yeni öldüğü için mutsuz bir şekilde gelir. Joey, partisine getirdiği Sandy’nin çocukları etrafında rahatsız olur, ancak sonunda David’in arkadaşıyla yatak odasına girer. Rachel’ın Paolo’yu getirme planı, o İtalya’dan uçuşunu kaçırdıktan sonra raydan çıkar. Bir kadınla taksi üzerine bir kavga sonrası dağınık bir şekilde ve dudakları şişmiş olarak havaalanından eve gelir. Chandler sinirlenir ve Janice’i davet eder, ancak onun tekrar bir araya gelmek istediğini yanlışlıkla düşündükten sonra onunla tekrar ayrılır. Ross, yeni evcil hayvanı, Ross’u görmezden gelen bir maymun olan Marcel ile gelir. Sonunda, herkes bir tarih olmadan ve anlaşmayı yerine getirerek kalır. Chandler, gece yarısında öpülecek kimse olmadığı için sızlanınca, Joey onurları yapar.

Friends Dizisi 1.Sezon 11.Bölüm Özeti

Chandler’ın gösterişli romantik roman yazarı annesi, Nora Bing (Morgan Fairchild), ziyarete gelir. Onunla ve tüm arkadaşlarla bir restoranda, Ross Rachel ve Paolo konusunda üzgün, fazla içer. Nora tarafından teselli edilir, o da ona akıllıca bir tavsiye verir ancak bu onların öpüşmesine yol açar. Joey onları görür ve daha sonra Ross’un bunu Chandler’a söylemesi gerektiğini söyler. Monica ve Phoebe, sokakta çekici bir adam görür; Monica onun peşinden bağırdığında, adam döner ve bir araba tarafından çarpar. Hastanede komada yatarken, kızlar sırayla ona bakar, sonra rekabet etmeye başlarlar. Uyandığında, ikisini de reddeder. Ross, annesiyle öpüştüğünü Chandler’a söyler. Chandler üzülür, ama onu affeder ve sonunda annesiyle davranışı ve diğer konular hakkında yüzleşir. Rachel, kendi romantik romanını yazmayı dener.

Friends Dizisi 1.Sezon 12.Bölüm Özeti

Ross’un doğmamış bebeğinin cinsiyetini sadece Ross bilmiyor; doğana kadar beklemek istiyor. Rachel, Paolo’nun masaj salonunda Phoebe’ye yönelik bir girişimden sonra onunla ayrılır. Monica, halasının partisi için bir düzine lazanya yapar, ancak onun onları vejetaryen istediğini keşfeder. Ross, ayrılığından sonra Rachel’ı teselli eder, bu onun şansı olduğunu umar, ancak Rachel tüm erkeklerden vazgeçtiğini ilan eder. Rachel, Ross’a yanlışlıkla bir oğlu olacağını söyler.

Friends Dizisi 1.Sezon 13.Bölüm Özeti

Chandler, duş aldıktan sonra Rachel’ı yanlışlıkla çıplak görür ve o da onu çıplak görerek durumu dengelemeye çalışır. Ancak, onun yerine Joey’yi çıplak yakalar, Joey de Monica’yı çıplak görür ve bu durum yanlışlıkla Joey’nin babasını duşta şaşırtır. Joey’nin babasının ilişkisini annesinden saklayıp saklamama kararı vermesi gerekmektedir, ancak annesi zaten her şeyi biliyor ve her şeyin olduğu gibi kalmasını istiyor. Herkes Phoebe’nin yeni erkek arkadaşı, rahatsız edici bir psikiyatrist olan Roger’ı (Fisher Stevens) sevmiyor, çünkü o, çetenin hakkında rahatsız edici derecede doğru değerlendirmeler yapıyor.

Friends Dizisi 1.Sezon 14.Bölüm Özeti

Ross, güzel bir komşuyla Sevgililer Günü’nde buluşur, bu onun dokuz yıldır ilk buluşmasıdır. Carol ve Susan da romantik bir buluşmada bulunurlar ve aynı restoranda buluşurlar. Susan’ın ayrılması gerektiğinde, Ross tüm zamanını Carol ile konuşarak geçirir. İhmal edilen buluşması onun fark etmeden ayrılır. O, Carol’ı öper ve bu farklı tepkilere neden olur. Joey’nin buluşması, Chandler için kör bir buluşma getirir ve bu Janice olduğu ortaya çıkar; birlikte uyurlar, sonra Chandler onunla Sevgililer Günü’nde ayrılır. Phoebe, Monica ve Rachel tatili, eski erkek arkadaşlarının hatıralarını yakarak geçirirler, bu da bir yangına ve itfaiye ekibinin ziyaretine neden olur.

Friends Dizisi 1.Sezon 15.Bölüm Özeti

Monica, yeni bir şef arayan restoran işletmecisi Steve (Jon Lovitz) için gurme bir yemek pişiriyor. Kafası karışmış halde gelir ve taco kabukları ve sakızlı ayılar da dahil olmak üzere görünen her şeyi yemek ister. Chandler, beş yıl boyunca bilgisayar işlemcisi olarak çalıştıktan sonra yöneticiliğe terfi eder, ardından işinin yalnızca geçici olmasını amaçladığını iddia ederek istifa eder. Patronu arayıp daha fazla para teklif ettiğinde Chandler pes eder ve işine geri döner. Ross’un Celia (Melora Hardin) adında güzel bir meslektaşıyla randevusu vardır ve Marcel’le tanıştığında “maymuna şaplak atmak” terimine yeni bir anlam verir. Celia ondan ön sevişme olarak müstehcen konuşmasını istediğinde Ross tavsiye almak için Joey’den yardım ister.

Friends Dizisi 1.Sezon 16.Bölüm Özeti

Joey, Phoebe’nin ikiz kardeşi Ursula’ya aşık olur ve bu durum Phoebe’nin ihmal edildiğini hissetmesine neden olur. Bu arada, Chandler, hoşlandığı bir çalışanı işten çıkarmak zorunda kalınca zor bir durumda bulur. Ross, Carol ve Susan ile Lamaze derslerine katıldığında ebeveynliği sorgular. Bu arada, Monica, Marcel’in televizyonu “SAP” fonksiyonuna İspanyolca olarak ayarlamasının ardından televizyonunu tamir edemez. Haftalarca erteledikten sonra, Rachel nihayet balkondaki Noel ışıklarını indirir, ancak düşerek bileğini burkar.

Friends Dizisi 1.Sezon 17.Bölüm Özeti

Hastanede, sağlık sigortası olmayan Rachel, Monica’nın sigorta kapsamını kullanabilmesi için Monica’yı kimliklerini değiştirmeye ikna eder. Kadınlar, iki çekici doktorla (George Clooney ve Noah Wyle) tanışır ve kimliklerini değiştirmeyi gerektiren bir randevu ayarlarlar. Ursula, Joey’ye hiçbir şey söylemeden onu terk eder, bu yüzden Phoebe onun yerine geçer ve Joey nihayet öğrenir. Ross, iyi bir baba olma yeteneğini sorgular. Marcel, Scrabble taşlarını yuttuktan ve hastaneye kaldırıldıktan sonra, Ross ona bakar ve iyi bir baba olma konusunda kendine güven kazanır.

Friends Dizisi 1.Sezon 18.Bölüm Özeti

Müşterilerin ona “Affedersiniz” diye hitap etmesinden bıkan Rachel, moda sektöründe iş başvurusunda bulunur. Saks Fifth Avenue’da asistan alıcı olarak mülakata girmekten heyecan duyar ancak işi alamaz. Kızlar, dostça olmayan bir poker oyununda erkeklerle karşı karşıya geldiğinde, Ross’un normalde uysal tavırları kaybolur. Monica, daha sonra uzman bir oyuncu olan teyzasından yardım ister.

Friends Dizisi 1.Sezon 19.Bölüm Özeti

Rachel, Barry ve Mindy’nin nişanlandığını okuduktan sonra depresyona girer. Çete, Rachel ona bakarken daireden kaçan Marcel’i çılgınca arar. Rachel, Marcel’in yasadışı bir egzotik evcil hayvan olduğunu bilmez ve Hayvan Kontrol’ü arar, bu da Ross’u kızdırır. Hayvan kontrol memuru, Rachel ve Monica’nın eski lise arkadaşıdır ve Rachel’a karşı uzun süredir bir kin beslemektedir, ancak Rachel onu hatırlamamaktadır. Rachel, Phoebe’yi yanlışlıkla bir uyuşturucu okuyla vurduğunu bildirmekle tehdit edene kadar Marcel’i serbest bırakmayı reddeder. Daha sonra, Ross, Rachel’ı romantik olarak takip etmek için cesaret bulur ancak Barry, Rachel’ın eski nişanlısı, hala onu sevdiğini ilan ederek içeri dalar.

Friends Dizisi 1.Sezon 20.Bölüm Özeti

Rachel ve Barry, gizlice birbirlerini görürler, hatta şimdi Mindy ile nişanlanmış olan Barry, Rachel’dan onun nedime olmasını ister. Mindy, Rachel’ın Barry ile nişanlı olduğu sırada kendisi ve Barry’nin bir ilişkisi olduğunu söylediğinde, Rachel nihayet Mindy’ye Barry ile yattığını itiraf eder; iki kadın onunla yüzleşir, ancak Mindy hala Barry ile evlenmek istemektedir. Bu arada, Chandler, hoşlandığı bir kadın onun telefon aramalarını geri döndürmediğinde çılgına döner, daha sonra bir karışıklık olduğunu fark eder. Arkadaşlar, karşı sokakta birinin onları gözetlediğini keşfettikten sonra sinirlenirler.

Friends Dizisi 1.Sezon 21.Bölüm Özeti

Monica’nın kredi kartı çalındığında, o, Phoebe ve Rachel, hırsızı yakalamaya karar verir. Monica, bunun yerine canlı bir kadınla arkadaş olur. Joey, arkadaşlarının yardımını alır ve daha az İtalyanca sounding sahne adı bulmaya çalışır. Marcel cinsel olgunluğa ulaştığında, Ross onun diğer maymunlarla olması gerektiğine karar verir ve onu “Hayvanat Bahçelerinin Harvard’ı”na, San Diego Hayvanat Bahçesi’nin Marcel’i kabul etmesiyle, almayı dener. Joey, Chandler, Phoebe, Rachel ve Ross, Marcel’e duygusal bir veda verirler.

Friends Dizisi 1.Sezon 22.Bölüm Özeti

Monica’ya bakireliğini kaybettikten sonra, genç Ethan (Stan Kirsch), onun inandığı gibi bir üniversite öğrencisi olmadığını, ancak bir lise son sınıf öğrencisi olduğunu açıklar. Rachel, Joey ve Chandler hakkında erotik rüyalar görür, bu da Ross’un kıskanmasına neden olur. Phoebe, Chandler’ın sekreteri olarak çalışır ve artık onun patron olduğu için iş yerinde kimse onu sevmediğini keşfeder.

Friends Dizisi 1.Sezon 23.Bölüm Özeti

Carol, doğum yapmak üzere hastanedeyken, bu durum Monica’nın bir bebek düşünmesine neden olur. Carol doğum yaparken, Ross ve Susan, ona daha çok kimin yardım edeceği ve bebeğin adının ne olacağı konusunda tartışırlar. Phoebe, onları farklılıklarını çözmek için küçük bir odaya çeker ama içeride kilitli kalırlar. Rachel, her gün kadın anatomi görmenin yorgunluğunu çeken bir OB/GYN ile flört eder. Joey, doğum yapmak üzere olan bekar bir anneye (Leah Remini tarafından canlandırılan) yardım eder. Ross ve Susan, farklılıklarını çözer ve yeni doğan bebeğin adını, bir hademenin üniformasından türetilen Ben koymayı teklif ederler. Carol, ismi sever.

Friends Dizisi 1.Sezon 24.Bölüm Özeti

Müze, Ross’u bir dinozor kemiği almak için Çin’e gönderir, tam Rachel’ın doğum günü kutlaması öncesinde. Chandler, Ross’a Rachel’ı unutmasını ve başka birini bulmasını önerir. Ayrılmadan önce, Ross Chandler’dan partide Rachel’a hediyesini vermesini ister. Joey’nin yeni kız arkadaşı, Melanie (Corinne Bohrer) onunla uyumak ister, ancak Joey’nin bir doğurganlık çalışmasına katılımı geçici bir bekaret gerektirir. Rachel’ın doğum günü partisi sırasında, Chandler kazara Ross’un ona aşık olduğunu söyler ve büyük bir karar kendini gösterir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Sitemap Ping Aracı Site Haritası